„Nie ma dzieci, są ludzie…” – konferencja uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Konwencji Praw Dziecka
Z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Konwencji Praw Dziecka pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach przyłączyła się do uczczenia tego szlachetnego wydarzenia, przygotowując konferencję, która stała się jednym ze sposobów upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli, jak i dorosłych. Szczególny nacisk organizatorzy szkolnego przedsięwzięcia położyli na zapoznanie uczniów z prawami, jakie im przysługują oraz poinformowali, do kogo mogą się zwrócić, jeśli są one łamane. Podkreślili również ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, w których obchody społeczność szkolna się włączyła, ma również przypominać, że Polska była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony dokument dotyczący praw człowieka - podpisały go wszystkie państwa na świecie, a Polska ratyfikowała w 1991r.
Prelegenci przybliżyli uczestnikom Konwencję Praw Dziecka, a także przykłady łamania praw dziecka we współczesnym świecie, podkreślając, że korzystanie z praw nie może ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły, ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa.
Podkreślili, że oprócz praw – są także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka.
Konferencja poświęcona prawom dziecka została zakończona w świetle płonących świec, któremu towarzyszył milczący łańcuszek pamięci z dziećmi prześladowanymi.
„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.”
Ojczystej mowy uczymy się już od najmłodszych lat- najpierw w rodzinie, później w szkole pod okiem nauczycieli. Wspólna ziemia jest nam geograficznie przepisana – urodziliśmy się w kraju nad Wisłą i tutaj żyjemy. Natomiast o wspólną pamięć musimy sami dbać nieustannie – ciągle przypominać młodym pokoleniom, że wolność jest wielkim darem od przodków, którzy w jej imię walczyli, przelewali swoją krew i składali największą ofiarę – własne życie…
W piątek 10 listopada 2017 r. spotkaliśmy się po oraz szósty, by oddać cześć i hołd tym, którzy z imieniem Polski na ustach walczyli i ginęli, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju…
Zgodnie z tradycją obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą Św. celebrowaną przez Księdza Prałata Józefa Kasperkiewicza i Księdza Wikariusza, po której uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi OSP w Izdebkach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie przedstawiciele władz gminy i przedstawiciele izdebskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze. Z kolei głos zabrał Ksiądz Prałat, który podziękował pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do budynku szkoły na dalszą część świętowania.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach udowodnili, że pieczołowicie pielęgnują pamięć o przeszłości, dlatego z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie Patriotycznej Wieczornicy Poezji Pieśni i Tańca pod hasłem „Tchnienie wolności” pod kierunkiem opiekunów - Pań: Małgorzaty Mazur – Herbut, Renaty Pecki, Elżbiety Pempuś, Iwony Dobosz oraz Pana Krzysztofa Lubeckiego.
W Wieczornicy wzięli udział szczególni Goście: Sekretarz Gminy Nozdrzec Pani Agnieszka Baran, Przewodniczący Rady Gminy w Nozdrzcu Pan Stanisław Potoczny, Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach Pan Stanisław Żelaznowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Izdebkach Pan Artur Greczner, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warze Pan Aleksander Fil, Kierownik GZEAS Nozdrzec Pani Urszula Pruszyńska – Czaja, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy im Anny w Izdebkach Pani Katarzyna Dyrda, Prezes OSP Izdebki Pan Wiesław Mistecki, Sołtysowie: Pan Zbigniew Szpiech i Józef Czaja, Nauczyciele emeryci, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Anną Skórską, Uczniowie, Pracownicy obsługi oraz liczni Mieszkańcy Izdebek, Rudawca i okolic.
Na wstępie p.o. Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Iwona Dobosz powitała wszystkich zebranych gości i oddała głos prowadzącej uroczystość Pani Renacie Pecce.
Po krótkim wprowadzeniu w historię Święta Niepodległości pięknie udekorowaną sceną zawładnęli młodzi aktorzy i tancerze. W strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego zbierali się w zaaranżowanej na scenie kawiarni „Cafe Pod Białym Orłem”, by spotkać tam gości z kart naszej historii: zniewoloną Polskę, żołnierzy listopadowych, polskich emigrantów z poetą Juliuszem Słowackim na czele, narzeczoną poległego powstańca styczniowego, duchy dzieci zamęczonych przez zaborców czy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wspaniałą ozdobą i ubogaceniem programu artystycznego były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Izdebczanka”, który zaprezentował patriotyczny „Taniec z szarfami”, żywiołowego mazura i dostojnego poloneza.
Zwięczeniem widowiska były poetyckie odwołania do współczesnego pojmowania patriotyzmu oraz zaśpiewanie przez wszystkich aktorów pieśni „Tu wszędzie jest moja ojczyzna" oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" z repertuaru Janusza Radka.
Cała część artystyczna wzbogacona została w pokaz przepięknych slajdów obrazujących lub komentujących sceny przedstawiane przez uczniów, a także niezwykle wzruszającą animację „Niepodległa, niepokorna”. Na jej tle Pan listonosz rozdawał zebranym gościom pocztówki niepodległościowe w ramach ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą!”, do której w tym roku przystąpiła nasza szkoła.
Występ młodych artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, którzy nagrodzili go owacją na stojąco. Wysoki poziom spektaklu podkreślił w swoim wystąpieniu również Pan Wojciech Tarnawski – nasz nauczyciel chemii legitymujący się dyplomem teatrologii.
W kolejnej części uroczystości głos zabrali Pani Dyrektor Agnieszka Woś i Ksiądz Prałat, którzy w swoich wystąpieniach gorąco podziękowali młodzieży i opiekunom za przygotowanie imprezy, a także wyrazili zachwyt i podziw dla talentu naszych uczniów. Natomiast Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Skórska wyraziła swoją wdzięczność dla organizatorów w imieniu mieszkańców Izdebek.
Głos zabrała także Pani Dyrektor Iwona Dobosz. W swoim wystąpieniu podziękowała uczniom i zespołowi tanecznemu „Izdebczanka” za piękną lekcję historii, za kreatywność, trud i wkład pracy włożony w przygotowanie wspaniałej uroczystości. Podziękowała również za zaangażowanie nauczycielom – Paniom Małgorzacie Mazur-Herbut i Renacie Pecce za przygotowanie części artystycznej i poświęcony czas, Pani Elżbiecie Pempuś za wykonanie przepięknej scenografii, Panu Krzysztofowi Lubeckiemu za oprawę muzyczną.
Słowa podziękowania skierowała także do Rady Rodziców za poświęcenie swojego cennego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie poczęstunku.
Adresatami kolejnych podziękowań byli: Pani Beata Baran, która przystroiła naszych tancerzy, listonosz Pan Sylwester Bobola wręczający pocztówki niepodległościowe oraz uczennice, rodzice i pracownicy szkoły obsługujący widownię podczas uroczystości oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Pani Dyrektor podziękowała Sponsorom napojów – firmie Rzeszowianka oraz Panom Jackowi Krzalowi i Marianowi Doboszowi.
Po tym wystąpieniu prowadząca Pani Renata Pecka zaprosiła wszystkich zebranych na wspólne śpiewanie pieśni oraz poczęstunek.
Zgromadzony na scenie chór, akompaniator – Pan Krzysztof Lubecki, a także przygotowane przez organizatorów śpiewniki znacznie ułatwiły widowni śpiewanie bardziej lub mniej znanych utworów.
Z każdą kolejną pieśnią goście śpiewali coraz piękniej, odważniej i z większym zaangażowaniem. Wytworzyło to tak niesamowitą atmosferę, że do chóru zajmującego scenę dołączali absolwenci naszej szkoły, uczniowie szkół sąsiednich, a nawet niektórzy goście.
Na koniec Pani Dyrektor życzyła wszystkiego najlepszego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jeszcze raz wyraziła swoją radość i podziękowania za przybycie miłych gości, którzy zaszczycili szkołę swą obecnością. Podzieliła się także nadzieją, że za rok wspólnie uczcimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości
Nasza szkoła już kolejny raz pokazała, że nie jest obojętna na potrzeby innych i włączyła się w ogólnopolską akcję zbiórki makulatury na rzecz budowy studni w krajach afrykańskich. Jeden kilogram tego surowca, to 75 litrów wody dla Afryki. Warto zapamiętać ten przelicznik. To wielki dar pierwszej potrzeby. Za pieniądze ze sprzedaży zebranej makulatury misjonarze budują w Afryce studnie. Koszt jednej studni wynosi około 45 tysięcy złotych. Studnie są wiercone na głębokość około 80 metrów, a każdej z nich jest nadawany patron.
Organizatorzy akcji apelowali i prosili: ”zbieraj- nie niszcz- przekaż- wspieraj”.
Przez cały miesiąc październik uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zbierali i przynosiliprasę, książki, zeszyty, kartony, opakowania i rożnego rodzaju papieroweścinki. Następnie, na prośbę organizatorów, zebraną makulaturę posegregowali na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyli gazety, zeszyty i książki w miękkiej oprawie, a do drugiej kartony, opakowania i rożne okładki. Maksymalny ciężar każdej paczki to 10 kilogramów .
6 XI 2017 r. zebrana makulatura została przekazana organizatorom akcji.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom za duże zaangażowanie w tę inicjatywę!!!
Refleksyjny i nostalgiczny początek listopada każdy z nas wiąże ze świętem Wszystkich Świętych i z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć krewnych, bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także tych, za których nikt się już nie modli. Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków. W naszej szkole listopadowa zaduma udzieliła się wszystkim, dlatego zawsze pamiętamy!!!
W dniu 31 października 2017r. przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na cmentarz parafialny, by w scenerii jesiennej zadumy o przemijaniu, wędrowaniu, niepotrzebnym lęku przed śmiercią, w płomieniu zapalanych zniczy i złożonych wiązanek kwiatów oddać hołd zmarłym nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach, pracownikom Gminy Nozdrzec, a także Żołnierzom walczącym o Niepodległą.
Nastrój listopadowego święta niech nas skłania do przemyśleń na temat przemijania…
W piątek, 20 października 2017r. o godzinie 10.00. uczniowie klasy III gimnazjum wraz z wychowawcą wzięli udział w serii wykładów on-line w ramach V Ogólnopolskiego Dnia Planowania Kariery, który został zorganizowany przez wydawnictwo WSiP i Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Wykłady dotyczyły takich zagadnień jak: Stwórz swoją własną markę i osiągnij sukces rekrutacyjny. Michał Majewski – magister psychologii, HR-owiec, trener biznesu, rekruter oraz mentor. Egzamin? Zdasz to! O tym, czego potrzebujesz, żeby sprawdzić się przed egzaminem gimnazjalnym i maturą. Bądź jak start-up- wyprzedzaj innych, czyli jak mieć pomysł na własną karierę. Anna Przetacznik-Sawka – doświadczony trener i manager w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Jak wykorzystać uwagę rozmówcy i zrobić dobre wrażenie, czyli co zapada w pamięć? Ewa Bensz-Smagała – pedagog, trener, nauczyciel akademicki, konsultant z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Wyróżnij się – talent to Twoja moc! Iwona Bobrowska-Budny – trener, Talent Management Mentor, konsultant metod analizy osobowości zawodowej, manager.
Planowanie kariery zawodowej jest ważnym momentem w życiu młodego człowieka, bo polega na ustaleniu celów, poszukiwaniu rozwiązań i podejmowaniu decyzji w odniesieniu do wyboru nowej szkoły i pracy, jaką chcemy wykonywać. W planowaniu ścieżki kariery warto zwrócić uwagę uczniów na kilka czynników, np. kompetencje zawodowe, zainteresowania, marzenia, aspiracje, mocne strony, oczekiwania oraz rodzinne tradycje. Trzeba pamiętać, że to młodzi absolwenci odpowiadają za to, jak ukształtuje się ich kariera zawodowa. Tego życzmy i naszym uczniom!
IV Poetyckie Spotkania Pałacowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Izdebkach
W czwartkowe przedpołudnie, 19 października 2017r. o godzinie w 10.00. w Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej im. Anny w Izdebkach odbyły się IV Poetyckie Spotkania Pałacowe, w których uczestniczyło troje poetów regionu Podkarpacia Ruchu Poetyckiego ZGRZYT. Początkująca poetka, p. Agnieszka Mrozek ze Starej Wsi, Anna Wiatrak z Brzozowa, p. Jozef Tomoń z Golcowej.
Głównymi założeniami uroczystości była możliwość poznania przez przedstawicieli uczniów poszczególnych klas Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach regionalnych poetów i ich dorobku literackiego, zwrócenie uwagi na poezję i jej wielowiekowe wartości oraz promowanie jej żywego przekazu, podniesienie roli słowa w komunikacji międzyludzkiej oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że osoby niepełnosprawne są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa.
Tradycyjnie, pomysłodawcą scenariusza spotkania i jednocześnie prowadzącym był mieszkający w Izdebkach poeta - prozaik Jan Organ „Orion”, znany z wydanych tomików wierszy m.in. „Twarze wolności”( kwiecień 2017), „Znicze pamięci”, „Liryki Hiszpańskie” oraz licznych felietonów opublikowanych w „Wiadomościach Brzozowskich”. Jak podkreślał, corocznie zaprasza twórców regionu podkarpackiego, piszących nie tylko „do szuflady”, ale przede wszystkim początkujących poetów i tych cieszących się dorobkiem literackim, którzy mogą pochwalić się nagrodami, publikacjami, własnymi tomikami poezji.
W czasie przeprowadzonych wywiadów młodsi i starsi słuchacze poznali sylwetki i opublikowane tomiki poezji, pochodzącej z Brzozowa p. Anny Wiatrak („Drabina”, „Droga”) i p. Józefa Tomonia („W kołyszącym hamaku myśli.”). Podczas pałacowego spotkania poeci naszej Małej Ojczyzny interpretowali własne utwory poetyckie.
Organizowana co roku przez ŚDS w Izdebkach impreza jest “świętem” słowa pisanego i mówionego, podczas której ludzie w różnym wieku, z różnorodnym bagażem doświadczeń spotykają się, aby podyskutować, zaprezentować swoją twórczość i zawrzeć nowe przyjaźnie.
Podczas tegorocznego spotkania gospodarze uroczystości na czele z p. Katarzyną Dyrdą, kierownikiem ŚDS, oprowadzili zaproszonych gości po obiektach znajdujących się w ośrodku. Dopełnieniem dnia był spacer aleją grabową wokół pałacu.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowanie Pani Kierownik Katarzynie Dyrdzie i Panu Janowi Organowi za zaproszenie młodzieży wraz z opiekunem na poetycką ucztę, dzięki której mogliśmy poznać sylwetki i literacki dorobek poetów Powiatu Brzozowskiego.
Przyjaźń to bezcenna wartość. Przyjaciele to ci, którzy stoją przy nas i są z nami w każdym momencie życia. Takie właśnie są dla nas drzewa, bo karmią, wspomagają, ochraniają... Dlatego hasłem tegorocznego święta, które z powodzeniem obchodzone jest w Polsce z inicjatywy Klubu Gaja od 2003r., jest motto: „Drzewo – Przyjaciel”.
Jednym z celów ogólnopolskiej akcji, w której od kilku lat bierze udział nasza placówka, jest edukacja uczniów w zakresie podnoszenia wiedzy i świadomości związanej z ochroną środowiska i zmianami klimatu.
W tegorocznych obchodach Święta Drzewa, które odbyło się 18.10.2017r. w Izdebkach, wzięło udział 29 uczniów. Młodzież klasy VII i II –III gimnazjum wraz z opiekunami o godzinie 8.30. w towarzystwie Państwa Mieczysława i Urszuli Barć – pracowników Nadleśnictwa Brzozów, wyruszyła pieszo na wycieczkę po lesie, usłanym o tej porze roku kolorami pięknej, polskiej, złotej jesieni. W czasie drogi uczniowie słuchali prelekcji związanej z rzadkimi jak i pospolitymi gatunkami drzew, które rosną w polskich lasach. Przy przebijających się promieniach październikowego słońca, lekkim wietrzyku, któremu towarzyszył szum spadających liści, uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w rozpoznawaniu 28 gatunków drzew i krzewów, by następnie sprawdzić swoją wiedzę podczas indywidualnej rywalizacji.
Ostateczny wynik konkursu jeszcze raz udowodnił wysoki poziom oraz dużą wiedzę uczennic, które zostały laureatkami tegorocznej edycji:
I miejsce – Justyna Telega – klasa III,
II miejsce – Natalia Skórska – klasa III,
III miejsce – Łucja Barnik – klasa III
Po trudach marszu nadszedł najprzyjemniejszy dla wszystkich uczestników moment spotkania – wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dopełnieniem tegorocznego święta było również wręczenie wspaniałych nagród przez honorowych gości – zarówno laureatom jak i pozostałym uczniom i opiekunom. Zwieńczeniem dnia była pamiątkowa fotografia.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowanie Państwu Mieczysławowi i Urszuli Barć z Nadleśnictwa Brzozów za życzliwość i zainteresowanie oraz za umożliwienie i zorganizowanie zajęć terenowych dla młodzieży w ramach ogólnopolskiej akcji Święta Drzewa.
„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska we współpracy z MEN. Głównym działaniem projektu jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.
16 października 2017 roku w naszej szkole odbył się kolejny cykl warsztatów, mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z Sieci przez dzieci i młodzież, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, a także umiejętne reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie najstarszych klas. Emisariusz Bezpiecznego Internetu – Pani Renata Gromek - już po raz kolejny przeprowadziła zajęcia z zakresu bezpiecznego korzystania z TIK oraz cyberbezpieczeństwa. Nasza młodzież mogła wykazać się wiedzą dotyczącą Internetu, rozwijała swoje kompetencje w zakresie bezpiecznego korzystania z Sieci. Ważnymi tematami poruszanymi przez prowadzącą warsztaty Panią Renatę Gromek, były problemy dotyczące wizerunku w Sieci, ochrony prywatności i swoich danych, praw autorski i cyberprzemocy (hejtu czy mowy nienawiści).
Warsztaty zakończyły się wspólnym podsumowaniem podjętych w ramach projektu "CYBERNAUCI - bądź bezpieczny w sieci" działań . W świetlicy szkolnej można było obejrzeć galerię prac uczniów oraz gazetkę o bezpieczeństwie w sieci (z informacjami dla uczniów i rodziców).
Mamy nadzieję, że umiejętności i wiedza zdobyte podczas realizacji projektu pozwolą naszym uczniom świadomie korzystać z Internetu i bezpiecznie poruszać się po cyberprzestrzeni.
Serdecznie dziękujemy Emisariuszowi Bezpiecznego Internetu – Pani Renacie Gromek za zaangażowanie i cykl bardzo interesujących zajęć warsztatowych.
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć…”- obchody Dnia Edukacji Narodowej
13 października 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Izdebkach miały miejsce obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Na uroczystość zostali zaproszeni Jubilaci - Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, pracownicy obsługi i uczniowie naszej szkoły.
W atmosferę dnia wprowadziła nas kilkoma słowami Pani dyrektor Iwona Dobosz, przypominając nam o randze tego święta. Uroczystą akademię rozpoczęli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum: Justyna Telega i Bartłomiej Maślak. Następnie szkolny kabaret „Ale w jakim sensie?” przedstawił przygotowany pod kierunkiem Pani Grażyny Gładysz skecz pod tytułem „Wywiadówka”. Tematyką skeczu było spotkanie wychowawcy klasy z rodzicami uczniów, którzy sprawiali problemy wychowawcze. Aktorzy rozbawili widownię do łez, nie obyło się też bez gromkich braw. Dużą niespodzianką okazał się świetny występ uczniów klasy siódmej, którzy zadebiutowali na naszej szkolnej scenie. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na obdarowanie naszych kochanych nauczycieli słodkimi upominkami wykonanymi przez uczniów. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Cała uroczystość została podsumowana przez Panią Iwonę Dobosz, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Pani dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować naszemu Gronu Pedagogicznemu za pracę włożoną w naukę oraz wychowanie młodzieży szkolnej. Radzie Rodziców dziękujemy za pamięć i obecność!!!
Życzymy wielu sukcesów zawodowych i cierpliwości, niech każdy podejmowany trud będzie źródłem satysfakcji
i społecznego uznania.
To, co istotne dla człowieka pojawia się dopiero w pytaniu o sens życia… Spektakl teatralny pt. „Lekcja pokory” wg Karola Wojtyły
To, co istotne dla człowieka,
pojawia się dopiero w pytaniu o sens życia…
Spektakl teatralny pt. „Lekcja pokory”
wg Karola Wojtyły
9 października 2017r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli na scenie Brzozowskiego Domu Kultury sztukę przygotowaną przez Impresariat Artystyczny ARS Media z Krakowa. Aktorzy przedstawili spektakl pt. „Lekcja pokory” wg Karola Wojtyły w reżyserii Stanisława Jaroszyńskiego. Przedstawienie zorganizowano w ramach XII Edycji Dni św. Jana Pawła II.
Akcja dzieła rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala. Właściciel, reprezentujący świat dawno zapomnianych wartości, ma pod swoją opieką młodego praktykanta. Stara się zarazić go pasją do piękna i prawdziwej sztuki. Życie płynie leniwie, aż do chwili, gdy w sklepie pojawia się pewien klient, który nie dość, że sam jest postacią bardzo dziwną, przychodzi jeszcze z wielce nietypową propozycją… Rozmowa z gościem sklepu staje się ciekawą grą. Grą, której stawką jest najgłębszy format uczuć i duchowości. Całość jednak płynie lekko i bez zbędnego patosu, czasem nieco strasznie, czasem wręcz komicznie, by zakończyć się w sposób zupełnie nieprzewidywalny.
W spektaklu wykorzystano motyw filozoficzny tzw. Zakładu Pascala. Mimo pozornie trudnej tematyki poruszanej w utworze, sposób interpretacji i wykonania nie pozostawia zbędnych niedomówień, wręcz przeciwnie, angażuje widza, działa na niego emocjonalnie, stwarzając pole do dalszej prywatnej analizy tematu. Dramat zawiera ponadczasowe i uniwersalne treści. Spektakl przedstawiał próbę szukania odpowiedzi na pytania o istotę wiary, miłości, o sens wzajemnych relacji z Bogiem i z innymi ludźmi.
We współczesnym świecie przepełnionym pogonią za tym, co materialne, pełnym przemocy, niesprawiedliwości, podążanie drogą pozytywnych wartości jest ogromnym wyzwaniem dla każdego z nas, szczególnie dla młodzieży…
Mamy nadzieję, że sztuka Karola Wojtyły pozwoliła naszym uczniom na wiele osobistych refleksji.
Spotkanie z Powstańcem Warszawskim Panem Profesorem Leszkiem Żukowskim
„Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko w duszach tych, którzy przetrwali. Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi…”
Spotkanie młodzieży z Powstańcem Warszawskim Panem Profesorem Leszkiem Żukowskim
W czasie dwudniowej wycieczki do Warszawy uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach wzięli udział w niecodziennej uroczystości – spotkaniu z żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego, Powstańcem Warszawskim – Panem Profesorem Leszkiem Stanisławem Żukowskim ps. „Antek”, które odbyło się w budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej - PASTY – 6 października 2017r. o godzinie 13.00. Miejsce spotkania zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem w czasie powstańczych walk pełniło ważną rolę. Budynek ten był jednym z najwyższych wysokościowców w Europie. W 1944r. rozgrywały się w nim zacięte walki, a Niemcy zażarcie bronili gmachu, który ostatecznie udało się zdobyć powstańcom.
Pan Leszek Żukowski ps. "Antek” urodził się w Kutnie 11 lutego 1929r. W czasie powstania był strzelcem i łącznikiem Batalionu „Chrobry I” i Batalionu „Łukasiński”, walczącym w dzielnicach Wola i Stare Miasto. Pan profesor odpowiadał na pytania uczniów, dotyczące głównie przebiegu walk powstańczych i swojego w nich udziału. Ze wzruszeniem przedstawił młodzieży tragiczny obraz walczącej Warszawy - od 1. sierpnia 1944r. do ostatecznej klęski stolicy. Był świadkiem masowych egzekucji, wysiedleń ludności cywilnej oraz likwidacji warszawskiego getta. Opowiedział młodzieży o życiu codziennym warszawiaków w okupowanym mieście, ich przetrwaniu bez jedzenia i picia, o ciągłym strachu i obawie o życie swoje i bliskich. Uznał za rzecz nadrzędną walkę w obronie Ojczyzny, mimo że zapłacił za to wysoką cenę – ośmiomiesięczny pobyt w obozach koncentracyjnych Flossenbürg i Dachau. Jako więzień pracował najpierw w fabryce samolotów, a następnie w kamieniołomie. Pobyt w obydwu obozach i bolesne przeżycia odcisnęły straszliwie piętno na życiu "Antka". Po wyzwoleniu Pan Profesor Żukowski powrócił do Kutna i szczęśliwie odnalazł swoją mamę. Rozpoczął pracę i za namową bliskich studia, które zapoczątkowały karierę naukową w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie w 1986r. otrzymał tytuł profesora technologii drewna.
Żywa lekcja historii wywarła na młodzieży i towarzyszących jej opiekunach niesamowite wrażenie. Miły, starszy pan o chłopięcych rysach twarzy i takim samym uśmiechu wzbudził sympatię, szacunek i zaufanie. Serdecznościom, podziękowaniom i uściskom nie było końca. Nasz honorowy gość otrzymał w prezencie bukiet kwiatów i pamiątkowy album przedstawiający Ziemię Brzozowską. Od władz gminy na czele z Panem Wójtem Antonim Gromalą - statuetkę i honorowy tytuł: „Zasłużony dla Gminy Nozdrzec”. Pan Profesor zrewanżował się publikacjami związanymi z AK i swoimi spisanymi wspomnieniami: „Flossenbürg – przewodnik ( i nie tylko )”.
Uwieńczeniem spotkania była wymiana adresów, zaproszeń i wspólna fotografia.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Antoniemu Gromali za pomoc w zorganizowaniu spotkania z Panem Leszkiem Żukowskim. Wierzymy, że słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” na długo zapiszą się w naszej pamięci.
(…) dziś Warszawa jest u szczytu swej wielkości i sławy”.
/Stefan Starzyński/
W dniach 5-6 października 2017 roku 32 uczniów z klas - VII, II i III oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach wraz z opiekunami: Katarzyną Kufel, Barbarą Seńko – Władyka i Martą Baraniecką wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, wizyta uczniów w Sejmie RP, spotkanie naszej młodzieży z żołnierzem Armii Krajowej – uczestnikiem Powstania Warszawskiego – Panem Profesorem Leszkiem Żukowskim, a także zwiedzanie zabytków i atrakcji stolicy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego ulokowanego w budynku zajezdni tramwajowej, które jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy i wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy z odwagą walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Uczestnicy wycieczki obejrzeli ekspozycje przedstawiające walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków, licznych fotografii i filmów przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy..
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie, bijącego serca, symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego LiberatorB-24J.
Drugim punktem pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik- interaktywnej wystawy, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając przez trzy godziny obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu, dotychczas skomplikowane dla niejednego z nich prawa przyrody, stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to nie "patentowana" nuda, ale wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko.
Po wyczerpującej podróży i intensywnym zwiedzaniu, udaliśmy się do miejsca noclegowego, którym był Pensjonat pod Bażantem w podwarszawskiej miejscowości Bramki.
Następnego dnia autokar z uczestnikami wycieczki przyjechał na ul. Wiejską. Po odprawie w Biurze Przepustek oraz kontroli pirotechnicznej rozpoczęła się nasza wizyta w gmachu Sejmu RP, która zakładała poznanie przez młodzież kulis funkcjonowania izby niższej parlamentu oraz sprawdzenie, jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce.
Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. Miejsce, gdzie zapadają ważne uchwały i decyzje, toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, To tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania "na żywo" do wiadomości telewizyjnych.
Nie mógł w tym dniu towarzyszyć nam zaproszony gość, poseł na Sejm VIII kadencji – Pan Piotr Uruski, dlatego grupę oprowadzała po gmachu Parlamentu Pani przewodnik. Uczniowie dowiedzieli się o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej, o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.
Poruszając się wzdłuż korytarzy, zwiedziliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, obejrzeliśmy tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty - laski marszałkowskie z poprzednich wieków, plany (makietę) kompleksu sejmowego, tablice poświęcone wybitnym członkom parlamentu, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Po zwiedzaniu parlamentu wraz z warszawskim przewodnikiem rozpoczęliśmy wycieczkę pieszą po mieście. Zaczęliśmy ją od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski – niegdyś rezydencję królów i siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Zamek, jako rekonstrukcja, został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 metry wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego.
Z Placu Zamkowego udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście - jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, która kryje w sobie wiele zabytków. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża.
Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie uczniowie wraz z opiekunami zrobili wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Następnie, idąc alejami Ogrodu Saskiego, dotarliśmy do budynku PASTY, gdzie odbyło się spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego – Panem Leszkiem Żukowskim.
Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczniowie, był Stadion Narodowy. Wybudowano go w latach 2008 – 2011 w miejsce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, przystosowany do organizacji widowisk sportowych, koncertów muzycznych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Może też pełnić funkcje biurowe, handlowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Obiekt może pomieścić na trybunach ponad 58 tys. kibiców. Stadion zawiera kilka poziomów, których część znajduje się pod poziomem boiska. My zwiedziliśmy część nadziemną obiektu, przed przygotowaniami meczu Biało - Czerwonych z reprezentacją Czarnogóry.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zjedli obiad i o 24.15 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni bezpiecznie dotarli do Izdebek.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowanie Panom: Wojciechowi Węgrzynowi i pilotowi wycieczki Wiesławowi Sternikowi z PTTK Sanok za pomoc w organizacji wyjazdu.
Szczególne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Nozdrzec, Pana Antoniego Gromali za pomoc w realizacji wyjazdu i finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia, dzięki któremu udało się zrealizować kolejną historyczną wycieczkę uczniów. Mamy nadzieję, że w szeregach naszej młodzieży wyrosną w przyszłości dojrzali patrioci oraz świadomi swych praw, ale także obowiązków – prawi obywatele.
27 IX 2017r. w Rzeszowie odbyła się Oficjalna Inauguracja Sportowego Roku 2017/2018. W imprezie wzięli udział m.in.
p. Jarosław Reczek - Kierownik Oddziału Sportu DENiS UM WP,
p. Janusz Mazur - Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Rzeszowie,
p. Jerzy Janusz - Wiceprezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie.
Poczet flagowy wprowadzili uczniowie Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie. Zapalenia znicza dokonał Paweł Furman - wicemistrz Polski młodzików w biegu na 2000m. Apel olimpijski odczytała p. Matylda Kowal - uczestniczka Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie i XXXI Olimpiady w Rio w biegu na 3km z przeszkodami. Oficjalnej inauguracji dokonał p. Jarosław Reczek, który podkreślił wagę aktywności fizycznej w życiu młodego pokolenia. Wręczono także pamiątkowe dyplomy medalistkom Mistrzostw Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce, które odbyły się 3 dni wcześniej w Białej Podlaskiej. W tym dniu odbyły się również finały wojewódzkie młodzieży szkolnej w Lekkiej Atletyce. Z naszej szkoły zakwalifikowały się trzy sportsmenki– Kinga Fil uczennica VII klasy, Kamila Drożdżal i Emilia Baran- uczennice III klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach. Kamila i Kinga reprezentowały szkolę w biegu na 600 m. Do tej konkurencji zakwalifikowało się 40 zawodniczek z całego województwa. Dziewczyny z naszej szkoły biegły w najmocniejszej, pierwszej serii. Tuż po starcie Kamila przewróciła się i straciła kilka cennych sekund, których już nie potrafiła odzyskać, ponieważ doznała kontuzji kolana. W czasie biegu wspierała ją Kinga. Ostatecznie dziewczyny zajęły: Kamila Drożdżal 13 miejsce z wynikiem 1:56.67, a Kinga Fil 14 miejsce z wynikiem 1:56.72. Równie pechowy okazał się start naszej dyskobolki Emilki Baran, która spaliła wszystkie rzuty.
W imieniu całej społeczności szkolnej życzymy dziewczynom mniejszego pecha, sukcesów i kolejnych rekordów sportowych!!!
Samorząd Uczniowski jest organizacją działającą na rzecz uczniów i zarządzaną przez uczniów. To oni decydują, jakimi sprawami będzie się zajmował. Uczniowie w sposób demokratyczny wybierają swoich przedstawicieli, aktywnie uczestniczą w tworzeniu i realizacji planu pracy Samorządu. Daje to każdemu szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.
Wybory to nie tylko sam akt głosowania, ale cały proces, na który składa się przygotowanie przez kandydatów programów wyborczych, przeprowadzenie kampanii wyborczej, aktywne uczestnictwo wyborców – oddanie głosu.
29 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przebieg głosowania nadzorowała Komisja Wyborcza, w której skład wchodziły nastepujące uczninice: Justyna Telega, Natalia Bernaś, Natalia Skórska, Adrianna Bulewicz. Uczennice czuwały nad prawidłowym przebiegiem glosowania, a następnie dokonały obliczeń głosów. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi. Wyborcy przychodzili do lokalu w czasie trwania lekcji i głosowali w sposób tajny, zaznaczając nazwisko tylko dwóch kandydatów. Po zakończeniu głosowania komisja dokonała przeliczenia głosów, sporządziła protokół i podała do publicznej wiadomości wyniki. W tym dniu uczniowie wybierali również opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia. Wybory cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej.
W bieżącym roku szkolnym skład Zarządu SU przedstawia się następująco:
Przewodnicząca: Kamila Owsiana kl III
Zastępca: Tomasz Czopor kl III
Sekretarz: Łucja Barnik kl III
Członkowie:
Weronika Chrobak kl II
Paweł Najdecki kl II
Grzegorz Wojdanowski kl II
Diana Balcerak kl VII
Wiktor Barnik kl VII
Rafał Helon kl VII
Radę SU tworzą samorządy klasowe poszczególnych klas:
Kl III
Natalia Skórska
Sara Najdecka
Julia Slazyk
Dawid Wojdanowski
Kl II
Justyna Dziuban
Mirosław Skrabala
Przemysław Baran
Paweł Najdecki
Kl VII
Kinga Fil
Otylia Barnik
Wiktoria Owsiana
Kacper Szerszen
Opiekunowie SU: Grażyna Gładysz
Krzysztof Organ
Rzecznik Praw Ucznia: Barbara Seńko-Władyka
Wszystkim kandydatom dziękujemy za aktywną kampanię wyborczą. Komisji Wyborczej dziękujemy za sprawne przeprowadzenie wyborów, głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowy roku szkolnym!!!
Mamy Medale!!! Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce
Mamy medale!!!
20 września 2017r. na stadionie w Brzozowie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów w konkurencjach:
100m
Adrianna Golonka
Klaudia Skrabala
Adrianna Bulewicz
Piotr Buczkowicz
Tomasz Czopor
Paweł Najdecki 15.62
Hubert Obłój 13.02 VI miejsce
300m
Julia Ślazyk 59.15
Natalia Skórska 1.03.48
Dawid Wojdanowski 47.61
Jakub Łanik 53.87
600m
Kinga Fil II miejsce
Kamila Drożdżal I miejsce
1000m
Dawid Rzepka XII miejsce
Skok w dal
Kamil Tucki 4.00
Rzut dyskiem
Emilia Baran 21.40 I miejsce
Marta Bąk 17.15 VII miejsce
Wioletta Dziuban 17,70 VI miejsce
Sara Najdecka 16.20 VIII miejsce
Karolina Zubel 18.90 IV miejsce
Do finałów wojewódzkich zakwalifikowały się trzy uczennice:
Kamila Drożdzal, która zdecydowanie wygrała bieg na 600m (1.53,86),
Kinga Fil- uczennica klasy siódmej, która w tym samym biegu pokonała starsze rywalki i zajęła II miejsce !!! (1.56,53),
Emilia Baran w rzucie dyskiem uzyskała wynik 22,40 i zdobyła I miejsce!!!
Dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie szkoły i życzymy kolejnych sukcesów!!!
„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”
„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska we współpracy z MEN. Głównym działaniem projektu jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.
Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z Sieci przez dzieci i młodzież, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, a także umiejętne reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
W nowym roku szkolnym również nasza Szkoła przyłączyła się do projektu „Cybernauci”. W ramach tego przedsięwzięcia Emisariusz Bezpiecznego Internetu – Pani Renata Gromek przeprowadziła pierwszy cykl warsztatów z zakresu bezpiecznego korzystania z TIK oraz cyberbezpieczeństwa. Warsztatami zostali objęci nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. W czasie zajęć uczniowie mogli wykazać się wiedzą dotyczącą Internetu, rozwijali swoje kompetencje w zakresie bezpiecznego korzystania z Sieci, oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Ważnymi tematami poruszanymi przez prowadzącą warsztaty, Panią Renatę Gromek, były problemy dotyczące wizerunku w Sieci, ochrony prywatności i swoich danych, praw autorski i cyberprzemocy (hejtu czy mowy nienawiści).
Mamy nadzieję, że udział w projekcie pozwoli naszym uczniom świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu
i uchroni ich przed niebezpieczeństwami cyberprzestrzeni.
Debata przedwyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego
„Samorządy Mają Głos„ to akcja Centrum Edukacji Obywatelskiej, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w tym projekcie.
22 września br. na szkolnej świetlicy odbyła się debata wyborcza. Komisja wyborcza zadbała o prawidłowy przebieg oraz odpowiednią atmosferę. Kandydaci startujący do SU przedstawili swoje ambitne programy oraz próbowali w różny sposób nakłonić wyborców do głosowania właśnie na nich. Jedni poważnie przedstawiali swoje programy, inni żartami próbowali zdobyć przychylność wyborców. Na zakończenie debaty każdy z kandydujących wylosował jedno pytanie przygotowane przez Komisję Wyborczą. Usłyszeliśmy bardzo różne odpowiedzi. Większość uczniów startujących do SU przyszła na debatę bardzo dobrze przygotowana.
Niedługo przekonamy się, kto był najbardziej wiarygodny podczas swojego wystąpienia i podczas całej kampanii wyborczej, ponieważ wybory już w najbliższy piątek!!!
14 września 2017 r. w sali narad Starostwa Powiatowego w Brzozowie obyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok szkolny 2016/2017.
W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, działacze sportowi, sportowcy z terenu powiatu, nauczyciele wychowania fizycznego. Dyscypliny, w których zanotowano w tym roku najwyższe osiągnięcia to lekka atletyka, szachy i pływanie. Nagrody, statuetki i puchary wręczyli: wicestarosta brzozowskiJanusz Draguła, sekretarz powiatu Ewa Tabisz oraz przewodniczący Rady Powiatu Henryk Kozik. Na spotkaniu nagrodzone zostały najlepsze szkoły, uczniowie oraz nauczyciele wychowania fizycznego.
Za wybitne osiągnięcia sportowe wyróżniona została również sportsmenka naszej szkoły Kamila Drożdzal. Jej ulubiona konkurencja, to bieg na 600 metrów. Kamila wielokrotnie reprezentowała naszą szkołę, gminę i powiat na szczeblu wojewódzkim.
Gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych zwycięstw i rekordów!!!
Szkolny Maraton Czytania "Wesela" S. Wyspiańskiego
„Polska to jest wielka rzecz:
Podłość odrzucić precz,
Wypisać świętą sprawę
Na tarczy, jako ideę, godło, I orle skrzydła przyprawić, Husarskie skrzydlate szelki założyć, A już wstanie któryś wielki, Już wstanie jakiś polski święty”.
[Poeta, akt II, scena 10]
Szkolny maraton czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, poety, malarza, inscenizatora, wybitnego przedstawiciela Młodej Polski powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, młodą chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków.W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dramatu.
W ramach ogólnopolskiego plebiscytu pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Wesele” zwyciężyło
i zostało ogłoszone utworem Narodowego Czytania w 2017 roku.
W ramach tej szczytnej akcji biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach zorganizowała Szkolny Maraton Czytania, który odbył się 8 września 2017r. o godzinie 10.00. Gościem specjalnym uroczystości była Pani Krystyna Mikoś z Biblioteki Publicznej w Izdebkach. Grono pedagogiczne, pracownicy obsługi, a przede wszystkim społeczność uczniowska wysłuchała obszernych fragmentów Wesela w interpretacji przedstawicieli młodzieży i nauczycieli.
Uwieńczeniem Szkolnego Maratonu Czytania była możliwość opieczętowania okolicznościowym stemplem Prezydenta RP egzemplarzy książki.
Zaczynamy od nowa… Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Za nami spacery po górach, kąpiele w morzu i wylegiwanie się w hamaku…
Przed nami kolejny rok ciężkiej pracy… Zaczynamy od nowa!!!
To wyjątkowy rok dla naszej szkoły, wracamy bowiem nie do Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach, lecz do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach!!!
Inaugurację roku rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą. Po jej zakończeniu udaliśmy się do szkoły, gdzie pełniąca obowiązki dyrektora Pani Iwona Dobosz powitała wszystkich zebranych Uczniów, Grono Pedagogiczne, a także Pracowników Szkoły. Szczególnie ciepłe słowa Pani Dyrektor skierowała do uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły, życząc im sukcesów w nauce oraz zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Na koniec swojego przemówienia Pani Dyrektor podkreśliła, że tylko dzięki systematycznej pracy i konsekwencji w dążeniu do celu możemy osiągnąć sukces.
W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom życzymy samych pozytywnych wrażeń, energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu swoich pasji i kształtowaniu własnych charakterów, Gronu Pedagogicznemu, aby każdy dzień pracy był źródłem satysfakcji i spełnienia zawodowego, Rodzicom spokojnego roku szkolnego uwieńczonego sukcesami dzieci.