Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach zaprasza mieszkańców Izdebek do zwiedzania wystawy pamiątek z okresu międzywojennego pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”.
Zgromadzone eksponaty można obejrzeć we wtorki i czwartki od godz. 8.00 do godz. 15.00 do świąt Bożego Narodzenia.
Gorąco zachęcamy do skorzystania z okazji i zapoznania się z ciekawym urywkiem naszej historii.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Pracownicy szkoły
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
już nie zniknie nigdy z map, bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska, Polska ma.”
11 listopada 1918 r. zapisał się na kartach historii Polski jako dzień szczególny. Dzień, w którym po 123 latach niewoli Polska na powrót znalazła się na mapie świata.
W tym roku w całym kraju oraz poza jego granicami hucznie obchodzimy setną rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach do tego dnia przygotowywała się już od dawna – każda z sześciu edycji Wieczornicy Patriotycznej była swoistym przystankiem w drodze do Stulecia Niepodległości.
W niedzielę 11 listopada 2018 r. zamknęliśmy ten uroczysty cykl środowiskowych imprez niepodległościowych Wieczornicą Poezji, Pieśni i Tańca oraz innymi atrakcjami zaplanowanymi w projekcie „Godność, wolność, niepodległość”.
Tegoroczna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się w kościele parafialnym Mszą Św. celebrowaną przez Księdza Prałata Józefa Kasperkiewicza i Księży Wikariuszy, po której uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi OSP w Izdebkach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza. Tam zebrani modlili się za dusze tych, którzy zginęli w walce o wolną Ojczyznę. W hołdzie poległym przedstawiciele parlamentu, samorządu lokalnego, instytucji i organizacji wiejskich oraz izdebskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Po zakończeniu modlitw głos zabrał Ksiądz Prałat, który podziękował pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości, a Dyrektor SP1 i Wójtowi Gminy Nozdrzec - za zadbanie o obiekt i jego otoczenie.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do budynku szkoły na dalszą część uroczystości.
W Wieczornicy Poezji, Pieśni i Tańca pod nazwą „Niepodległa, niepokorna” wzięli udział szczególni Goście: Poseł na Sejm RP Pan Piotr Uruski z Synem, Wicekurator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Pan Stanisław Fundakowski, Wójt Gminy Nozdrzec Pan Antoni Gromala z Małżonką, Wójt Elekt i Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach Pan Stanisław Żelaznowski, Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz i Księża Wikariusze, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Izdebkach Pan Artur Greczner, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warze Pan Aleksander Fil, Leśniczy Lasów Państwowych w Izdebkach Pan Mieczysław Barć, Przewodnicząca KGW Izdebki Pani Mieczysława Wojdanowska, Sołtys Izdebek Pan Zbigniew Szpiech, Nauczyciele Emeryci, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Bożeną Potoczną, Uczniowie, Pracownicy obsługi oraz liczni Mieszkańcy Izdebek i okolicznych miejscowości.
Na wstępie Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś powitała wszystkich zebranych gości i oddała głos prowadzącej uroczystość Pani Renacie Pecce.
Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu programu uroczystości scenę przejęli młodzi aktorzy i tancerze, którzy przybrani w piękne stroje z różnych epok zabrali widzów w niezwykłą podróż w czasie, odwołując się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski, m. in. rozbiorów, zrywów niepodległościowych, odzyskania niepodległości, II wojny światowej, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego, stanu wojennego, strajków, wyboru Karola Wojtyły na papieża, obrad Okrągłego Stołu.
Dopełnieniem krótkich scenek były dobrane tematycznie pieśni i piosenki: „Rota”, „Hej, panienki, posłuchajcie”, wiązanka pieśni legionowych, „Powrócisz tu”, „Dziś idę walczyć”, „Warszawo ma”, „List”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Już nie wróci twój chłopiec, dziewczyno”, „Dziewczyna z granatem”, „Uwierz, Polsko!”, „Mury”.
Wspaniałą ozdobą programu artystycznego były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Izdebczanka”, który zaprezentował poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, żywiołowego mazura w strojach szlacheckich i przepięknego walca ze stop – klatki.
Niezwykle wzruszającymi elementami spektaklu były wędrująca po sali wielka biało – czerwona flaga na tle piosenki finałowej „Niepodległa, niepokorna” oraz wystrzelenie biało – czerwonego konfetti.
Cała część artystyczna wzbogacona została pokazem przepięknych slajdów obrazujących lub komentujących sceny przedstawiane przez uczniów i absolwentów naszej szkoły.
Występ młodych artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, którzy nagrodzili go owacją na stojąco.
W kolejnej części imprezy głos zabrali Goście – Poseł Uruski, Wicekurator Fundakowski, Wójt Gromala oraz Wójt Elekt Żelaznowski, którzy wyrazili swój zachwyt występami młodzieży oraz podziękowali za zaproszenie na uroczystość.
Następnie Pani Dyrektor złożyła podziękowania ustępującemu ze stanowiska Wójtowi Gminy Nozdrzec Panu Antoniemu Gromali za całokształt działalności patriotycznej i pomoc szkole w krzewieniu miłości do Ojczyzny, wręczając statuetkę Złotego Orła i nadając tytuł Niestrudzonego Orędownika Patriotyzmu. Nie zabrakło też słowa „Dziękujemy!” od uczniów i rodziców.
Wyrazy wdzięczności Pani Agnieszka Woś skierowała również do uczniów, absolwentów i nauczycieli, którzy zaangażowali się w stworzenie i realizację ogólnopolskiego projektu „Godność, wolność, niepodległość” oraz przygotowanie Wieczornicy Patriotycznej. Statuetki Złotej Róży otrzymały Panie: Iwona Dobosz, Renata Pecka, Małgorzata Mazur – Herbut i Elżbieta Pempuś.
Słowa podziękowania trafiły także do Rady Rodziców oraz do przedstawicielek Koła Gospodyń w Izdebkach za poświęcenie swojego cennego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie poczęstunku.
Adresatami kolejnych podziękowań byli: Pani Beata Baran, która przystroiła naszych tancerzy, Pan kamerzysta i fotografowie uwieczniający uroczystość, uczennice, rodzice i pracownicy szkoły obsługujący widownię podczas uroczystości, sponsorzy napojów – firma Rzeszowianka oraz Panowie Jacek Krzal i i Marian Dobosz, a także wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Szczególną wdzięczność Pani Dyrektor okazała mieszkańcom Izdebek i Rudawca, którzy udostępnili lub podarowali eksponaty na wystawę „By czas nie zaćmił i niepamięć” (m. in. Stowarzyszeniu Eksploracyjno – Historycznemu „Galicja” i Panu Adamowi Przystarzowi, Rudawieckiej Izbie Pamięci oraz Panu Waldemarowi Błachutowi).
W kolejnym punkcie imprezy uczniowie i absolwenci biorący udział w spektaklu podziękowali Pani Dyrektor oraz nauczycielom przygotowującym Święto Niepodległości za trud i zaangażowanie. Szczególną wdzięczność okazali Pani Małgorzacie Mazur – Herbut – choreografowi i opiekunowi zespołu „Izdebczanka”.
Po tym wystąpieniu prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych na wspólne śpiewanie pieśni oraz poczęstunek. Zgromadzony na scenie chór, akompaniator – Pan Krzysztof Lubecki, a także przygotowane przez organizatorów śpiewniki znacznie ułatwiły widowni śpiewanie bardziej lub mniej znanych utworów.
Z kolei prowadząca zachęciła do zwiedzania wystawy tematycznej „By czas nie zaćmił i niepamięć” oraz do wizyty w "Cafe Pod Białym Orłem", gdzie czekały "niepodległościowe" wypieki, m.in. proziaczki "Witosówki" czy faworki "Józefki". Zaprosiła także do fotobudki i poprosiła o wklejanie zdjęć i wpisywanie życzeń dla Niepodległej do Księgi Pamiątkowej.
Ostatnim punktem uroczystych obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole był Międzypokoleniowy Bal Niepodległościowy z muzyką międzywojenną.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu obchodów Stulecia Niepodległości Naszej Ojczyzny.
R. Pecka
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Szybkimi krokami zbliża się Wielki Dzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej szkole od września to wydarzenie jest celebrowane na wiele sposobów. 9 listopada wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Do akcji tej zaprosili Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie nasi uczniowie zasadzili „dąb pamięci” w hołdzie dla Niepodległej. Następnie, o godzinie 1111 z uczniami tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w całym kraju odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
Środa w naszej szkole przebiegła pod znakiem przygody, śledztwa i … rozwiązywania zagadek historyczno – geograficzno – polonistycznych. Właśnie tego dnia odbyła się ostatnia konkursowa konkurencja w ramach warsztatów patriotycznych dla młodzieży pod hasłem „My dla Ciebie, Ty dla nas jesteś, Ojczyzno”, czyli gra historyczna w konwencji escape room – „Z Duchem Niepodległej”.
Jej uczestnicy zostali postawieni przed wielkim wyzwaniem – musieli uniemożliwić przeniesienie się do roku 1918 terrorystom, który planowali zamach na J. Piłsudskiego i zmianę biegu historii, by nie dopuścić do odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym celu rozwiązywali zagadki pozwalające na odkrycie pięciocyfrowego kodu do kłódki zamykającej skrzynkę z kluczem do wrót Czasoprzestrzeni…
Każda klasa wystawiła grupę ratunkową składającą się z największych śmiałków i najtęższych umysłów w szkole J. Oto oni:
Klasa VII: Sami Attou, Ksawery Barnik, Filip Dziura, Damian Pietrasz
Klasa VIII: Katarzyna Chryń, Kinga Fil, Martyna Potoczna, Amelia Szuba
Klasa III gim.: Przemysław Baran, Jakub Data, Paweł Najdecki, Mirosław Skrabala.
Najsprawniej i najszybciej z zadaniami uporali się przedstawiciele klasy VIII i III gimnazjum /potrzebowali tylko 29 minut/ – uzyskali po 20 punktów. Klasa VII natomiast spędziła w escape roomie 40 minut i zdobyła 15 punktów.
Na zakończenie z bohaterami zmagań spotkała się Pani Dyrektor, która pogratulowała uczniom sukcesu oraz podziękowała nauczycielom za przygotowanie przedsięwzięcia, szczególnie Pani Iwonie Dobosz – pomysłodawczyni i realizatorce gry, a także Pani Elżbiecie Pempuś – dekoratorce wnętrza pokoju zagadek. Dopełnieniem tego, niezwykle udanego, dnia były wspólne zdjęcia /do obejrzenia w Albumie fotograficznym/.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Nadchodzący czas „Wszystkich Świętych” był okazją dla naszej młodzieży do udania się, w ramach działalności SU, na izdebski cmentarz. Uczniowie odwiedzili groby znanych ludzi , którzy swoją pracą i działalnością społeczną zasłużyli się dla naszej miejscowości. Złożyli stroiki i zapalili symboliczne znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy pomniku adiutanta księcia Jozefa Poniatowskiego, następnie odwiedzili mogiłę miejscowego pisarza i poety. Zapalili też znicze na grobach dyrektorów szkól i nauczycieli. Na koniec odwiedzili groby swoich bliskich.
Piękna , jesienna pogoda, opadające pożółkłe liście i atmosfera panująca na cmentarzu przed Świętem Zmarłych, skłaniały uczniów do rozmów o przemijaniu. Warto w tym miejscu przywołać słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Poeta poucza nas, abyśmy nie zapominali o tym, że życie jest przekorne, a ludzie odchodzą z tego świata nagle pozostawiając po sobie bolesne wspomnienia swojego istnienia.
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno", nad tymi słowami zastanawiamy się tylko wtedy, gdy już ktoś odchodzi, kiedy kogoś już w naszym życiu brak, zauważamy, że zabrakło nam czasu, by go kochać i znaleźć czas na rozmowę. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad życiem, zapominamy o tym, że rodząc się, zbliżamy się ku śmierci i dopiero ,gdy człowiek odchodzi, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo był dla nas ważny i jak bardzo go kochaliśmy.
Dlatego niech słowa Ks. Twardowskiego będą przesłaniem dla każdego nas.
5 listopada 2018r. uczniowie klasy VII z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie polonistycznym „Romantyczne wtajemniczenie. W świecie ballad Adama Mickiewicza” zorganizowanym przez CENTRUM EDUKACJI EGO PARTUM.
Uczestników polonistycznych zmagań obowiązywała znajomość: ballad Pani Twardowska, Powrót Taty, Świtezianka; a także : biografia Adama Mickiewicza, twórczość poety; ballady jako gatunku literackiego
(pochodzenie, cechy gatunkowe); interpretacji wymienionych ballad; środków stylistycznych; motywów literackich.
Do konkursu przystąpiło 13 uczniów.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w grudniu 2018 r.
Najlepiej zaprezentowali się i dyplom z wyróżnieniem otrzymali:
Damian Pietrasz
Julia Potoczna
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Nasza szkoła włącza się kolejny już raz w ogólnopolską akcję społeczną MAMY NIEPODLEGŁĄ! organizowaną przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Akcja jest skierowana do osób w każdym wieku i o różnych poglądach w całej Polsce. Każda z edycji to trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów. Radosne świętowanie uwalnia pozytywne emocje, promuje nowoczesny patriotyzm, integruje społeczności lokalne, a przede wszystkim to setki tysięcy wysłanych życzeń
i uśmiechów na twarzach ich odbiorców.
Edycja 2018 poświęcona jest podpisanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do optymistycznego świętowania 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz dzielenia się tą radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej. Jeśli nie tradycyjne kartki – to można wysłać e-kartki z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości!
ŚWIĘTUJMYRAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ!
Zapraszamy wszystkich do radosnego świętowania Niepodległości!
W miniony poniedziałek rozpoczęliśmy ostatni, niezwykle intensywny tydzień obchodów stulecia niepodległości Ojczyzny. Zgodnie z założeniami projektu „Godność, wolność, niepodległość” sfinalizowaliśmy nasze działania teatralne, prezentując etiudy ukazujące sylwetki bohaterów historycznych pod hasłem: „To oni przynieśli Polsce wolność”. Wszystkie klasy bardzo profesjonalnie potraktowały swoje zadanie i przygotowały świetne scenki z bohaterami niepodległości w roli głównej. Niewątpliwymi atutami występów były kostiumy i rekwizyty z epoki. Wyniki rywalizacji prezentują się następująco:
Klasa
Postać
Punkty
VII
Józef Piłsudski
14
VIII
Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) – Aleksandra Zagórska
19
III gim.
Ignacy Paderewski
16
Oprócz popisów aktorskich mogliśmy także obejrzeć prezentacje multimedialne pt. „Historia Niepodległej w obrazach” przygotowane przez uczniów. Te swoiste wędrówki przez świat malarstwa historycznego były częścią warsztatów plastycznych, tak jak przygotowanie i wyeksponowanie przed szkołą muralu dla Niepodległej. Zwieńczeniem plastycznych zmagań będzie wyeksponowanie pamiątek przekazanych przez społeczność lokalną i przygotowanie wystawy „By czas nie zaćmił i niepamięć…”, która zostanie udostępniona do zwiedzania w Dniu Niepodległości podczas uroczystości szkolnych.
Oceny pokazów multimedialnych:
Kl. VIII - 17 punktów
Kl. III - 12 punktów
Kl. VII 11 punktów
Oceny posterów podsumowujących wycieczkę „Szlakiem I Kompanii Kadrowej”:
Kl. III - 20 punktów
Kl. VIII - 15 punktów
Kl. VII - 15 punktów
Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w poszczególne przedsięwzięcia i serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Jesteśmy z Was dumni!!!
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Kolejny tydzień realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” zakończył się w naszej szkole bardzo poetycko.
W piątek 19 października uczniowie zebrali się w świetlicy, aby uczestniczyć w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej pt. „Słowa i serce dla Niepodległej”. Nasi młodzi artyści znowu stanęli na wysokości zadania i nie zawiedli pokładanych w nich nadziei – przygotowali piękne interpretacje, a nawet inscenizacje wierszy patriotycznych.
Pierwsza na scenie pojawiła się reprezentantka klasy VII – Julia Potoczna, która zaprezentowała utwór Władysława Bełzy „Ziemia rodzinna”. Następnie Justyna Dziuban z klasy III gimnazjum złożyła hołd poległym w obronie Ojczyzny, recytując niezwykle wzruszający wiersz „Zmarł biedaczysko” nieznanego autora. Zmagania konkursowe zakończyły przedstawicielki klasy VIII – Otylia Barnik, Paulina Kindrat i Wiktoria Owsiana. Dziewczyny pokazały wspaniałą inscenizację liryku Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska” i bezapelacyjnie zwyciężyły w konkursie.
Bardzo nas cieszy fakt, że nasza wyjątkowo zdolna młodzież sięga po poezję patriotyczną i manifestuje swoją miłość do Ojczyzny.
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!!! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
W drugiej części spotkania mogliśmy cofnąć się w czasie i powspominać niedawną wycieczkę „Szlakiem I Kompanii Kadrowej”, gdyż przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali postery mające upamiętnić i podsumować to wydarzenie. Jak się okazało, wycieczka zakończyła się sukcesem i zebrała dobre oceny uczestników.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
15 października 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Izdebkach miały miejsce obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Na uroczystość zostali zaproszeni Jubilaci - Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, pracownicy obsługi i uczniowie naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Złożono podziękowania za pracę całemu Gronu Pedagogicznemu i pracownikom obsługi. Do życzeń dołączono małe prezenty – pudełeczka w kształcie serduszek wypełnione słodyczami. Następnie przedstawiono skecz pt. „ Egzamin”, w którym wystąpiły uczennice klasy VIII: Otylia Barnik, Wiktoria Owsiana oraz Diana Barcelak. Aktorzy rozbawili widownię do łez, nie obyło się też bez gromkich braw.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Cała uroczystość została podsumowana przez Panią dyrektor Agnieszkę Woś, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Pani dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Jeszcze nie opadły emocje po poniedziałkowym konkursie pieśni patriotycznej, a już w piątek 12 października 2018r. mieliśmy okazję do kolejnych konkursowych, a zarazem patriotycznych przeżyć. Cała społeczność szkolna uczestniczyła bowiem w debacie uczniowskiej pod nazwą „Komu potrzebna jest historia? – wokół współczesnego patriotyzmu” zorganizowanej w ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” przez naszych uczniów i niezastąpioną Panią Iwonę Dobosz.
Po krótkim powitaniu zebranych przez Panią Dobosz głos zabrała uczennica kl. VIII Adrianna Golonka, która w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła wyniki ankiety uczniowskiej na temat „Współczesny patriotyzm”. Jak się okazało, patriotyzm jest dla naszych uczniów pojęciem znanym i bliskim. Dali temu wyraz nie tylko we wspomnianej ankiecie, ale również w filmie nagranym przez grupę „filmowców” /O. Barnik, D. Balcerak, W. Owsiana, D. Blama/, którzy od kilku dni krążyli po szkole i wypytywali rozmówców, czym jest dla nich ojczyzna i patriotyzm.
Po tych interesujących prezentacjach prowadząca zaprosiła na debatę i poprosiła przedstawicieli klas o zajęcie przygotowanych miejsc. Uczniowie wypowiadali się na następujące tematy:
- Czym jest patriotyzm?
- Patriotyzm dawniej i dziś.
- Kogo nazwiemy patriotą w wolnym kraju?
Następnie zebrani obejrzeli krótki film „Patriotyzm dawniej i dziś”, a dyskutanci podjęli kolejne tematy:
- Co znaczy w wolnym kraju kochać ojczyznę?
- Co znaczy być patriotą w XXI w.?
Po ciekawych i wyczerpujących głosach uczestników debaty w sali rozbrzmiała piosenka Lecha Makowieckiego „Patriotyzm”, a uczniowie podczas pracy w grupach zapisywali na kartkach i przyklejali na planszy propozycje do Kodeksu Postaw Patriotycznych.
Na zakończenie liderzy poszczególnych grup podsumowali debatę, a Pani Dobosz dokonała jej ewaluacji, prosząc uczniów o dokończenie zdania: „Dzisiejsza debata uświadomiła mi…”. Nauczyciele natomiast przyznali klasom punkty za udział w spotkaniu. W związku z tym, że zespoły reprezentujące poszczególne oddziały były świetnie przygotowane do dyskusji, wszystkim przyznano po 20 punktów.
Zwieńczeniem spotkania było wspólne, bardzo emocjonalne odśpiewanie pieśni „Ojczyzno ma”.
Ogromnie dziękujemy za udział w debacie, która zakończyła się wielkim sukcesem naszych uczniów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje ich przygotowanie, zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne oraz podejście do tematu patriotyzmu – tematu tyle pięknego i wzniosłego, co trudnego i wymagającego…
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
„Po polsku o historii” – VI Dyktando Niepodległościowe
W ramach ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 20 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach wzięło udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” pod patronatem Fundacji „Zawsze Warto” i Stowarzyszenia Polonistów. Zmagania ortograficzne odbyły się 9 października 2018r. o godzinie 13.00.
Organizatorom zależało na tym, aby emocje, które towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w Dyktando Niepodległościowe były swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu i stały się świętem historii i języka ojczystego, oraz szlachetnego współzawodnictwa uczniów z 1500 szkół z 6 województw w trzech kategoriach wiekowych. Treść dyktanda, które uczniowie pisali 45 minut, nawiązywała do Ojców Niepodległości – m.in. postaci Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera oraz do walki Polaków na frontach I wojny światowej i symboli narodowych. Najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy VIII – Katarzyna Chryń - 71,5 % poprawnych odpowiedzi. Niestety nikomu nie udało się dostać do etapu wojewódzkiego. Podczas uroczystego dyktanda uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą postaci, które odegrały znaczącą rolę w budowie niepodległego państwa polskiego.
"Żywa" lekcja historii "Współtwórcy niepodległości"
Czwartek 11. 10. 2018r. był dla naszej szkoły dniem wyjątkowym. W ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” gościliśmy znamienitego Gościa – Pana Zenona Fajgera – głównego specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, który wygłosił prelekcję pt. „Współtwórcy niepodległości”.
Przybliżył w niej sylwetki działaczy związanych z procesem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze swadą prawdziwego gawędziarza przedstawił postacie wybranych Ojców Polskiej Niepodległości: J.Piłsudskiego, I.J.Paderewskiego, R.Dmowskiego i gen. J.Hallera. Okazało się, że reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami, a mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale, wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli tematyczną prezentację i z zadumą wysłuchali słów o bohaterach, którym winniśmy pamięć i szacunek za ich zasługi dla Polski. Spotkanie to w szczególny sposób wpisało się w nasze szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Na zakończenie spotkania słój z „biało-czerwonymi” słodkościami i podziękowaniami za piękną lekcję patriotyzmu wręczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z przedstawicielem IPN. Liczymy na kolejne, równie pasjonujące, „żywe” lekcje historii.
Po spotkaniu uczniowie mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę, uczestnicząc w warsztatach „Ojcowie polskiej niepodległości”, przeprowadzonych z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez IPN Rzeszów.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Przypadająca w tym roku 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości to doskonała okazja do świętowania i uczczenia narodowych symboli. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach, jako jedyna w Gminie Nozdrzec, bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem „Do Hymnu!” zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.
9 października odbył się kolejny etap konkursu – przesłuchanie przez zewnętrzne jury i nagranie występu. Na wstępie Pani Dyrektor powitała uczniów i szanowne jury: Pana prof. dr hab. Grzegorza Oliwę oraz Panią dr Katarzynę Sobas. Z kolei Pan profesor zwrócił się do uczniów, dziękując im za ich pracę i zaangażowanie włożone w przygotowanie do konkursu.
W części konkursowej nasi uczniowie wspólnie odśpiewali hymn i dwie pieśni patriotyczne: „Rotę” i „Gaude Mater Polonia”. Po występie Pan profesor jeszcze raz zwrócił się do naszej młodzieży, gratulując im wykonania i życząc dalszych sukcesów. Dopełnieniem tego uroczystego dnia było pamiątkowe zdjęcie.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 20 listopada 2018 roku. Trzymajcie za nas kciuki!!! J
O tym, że nasi uczniowie są kreatywni i kryją w sobie niezmierzone pokłady możliwości, przekonaliśmy się wielokrotnie J. Tym razem grupa ósmoklasistów pochwaliła się swoimi umiejętnościami aktorskimi i reżyserskimi.
Film powstał w zeszłym roku szkolnym, ale jak każde wielkie dzieło musiał czekać na swoją premierę… J
W poniedziałek 8 października 2018 r. mieliśmy niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznych „Śpiewamy dla wolnej Polski” będącym jednym z głównych założeń warsztatów muzyczno – tanecznych organizowanych w ramach projektu Ministra Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość”, wpisanego w rządowy program wieloletni „Niepodległa”.
Nasi uczniowie przez kilka dni przygotowywali repertuar do swoich występów, by w końcu stanąć na zaimprowizowanej scenie w świetlicy szkolnej /która od niedawna przybrała barwy biało – czerwone i stała się „świątynią” Niepodległości/ i zaprezentować efekty swojej pracy przed całą społecznością szkolną.
Po krótkim powitaniu przez Panią Iwonę Dobosz oraz wylosowaniu kolejności prezentacji na scenie przedstawił się reprezentant kl. III gimnazjum Jakub Łanik, który zaśpiewał pieśń „Przybyli ułani”, akompaniując sobie na syntezatorze. Następnie przedstawiciele kl. VII zaintonowali a’capella utwór „Szara piechota”. Część konkursową zakończyli uczniowie kl. VIII. Posiłkując się pozagłosowymi środkami wyrazu /kostiumy, rekwizyty, taniec/, brawurowo wykonali piosenkę pt. „Miasto” z filmu „Miasto 44” i bezapelacyjnie wygrali rywalizację. Zanotowali też na swoim koncie 19 punktów, co daje im prowadzenie na początku międzyklasowych zmagań konkursowych. Drugie miejsce ex aequo, z 13 punktami, zdobyła kl. VII i III gimnazjum.
W czasie oczekiwania na werdykt komisji w murach świetlicy rozbrzmiała wiązanka pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu wszystkich zebranych.
Po takiej uczcie muzycznej wszyscy rozeszli się do klas, by kontynuować lekcje.
Oczywiście konkurs wokalny nie zakończył warsztatów prowadzonych przez Panią Małgorzatę Mazur – Herbut. Grupa taneczna w dalszym ciągu spotyka się, by doskonalić kroki poloneza i mazura.
Z całego serca dziękujemy za wkład pracy Uczniom i Nauczycielom /tym pracującym podczas warsztatów, jak i tym, którzy zasiedli w jury/. Jednocześnie zachęcamy do aktywnego angażowania się w kolejne przedsięwzięcia i konkursy organizowane w ramach warsztatów patriotycznych „My dla Ciebie, Ty dla nas jesteś, Ojczyzno! – młodzież w hołdzie Biało – Czerwonej” oraz całego projektu „Godność, wolność, niepodległość”.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Relacja z wycieczki „Szlakiem I Kompanii Kadrowej”
„Szlakiem I Kompanii Kadrowej”
W dniach 27 – 29 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce o tematyce patriotycznej „Szlakiem I Kompanii Kadrowej” organizowanej w ramach projektu Ministra Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość”, wpisanego w rządowy program wieloletni „Niepodległa”.
W czwartek wczesnym rankiem pod opieką Pań – M. Baranieckiej i L. Barć oraz Pana A. Cyparskiego wyruszyli w daleką drogę do Krakowa, a dokładnie do krakowskich Oleandrów, gdzie swój marsz ku niepodległości zaczęła I Kompania Kadrowa.
Po dotarciu na miejsce, pod czujnym okiem przewodnika młodzi „tropiciele historii” odwiedzili Muzeum Czynu Niepodległościowego, którego siedzibą jest uznany za zabytek Dom im. J. Piłsudskiego, jedyne w Polsce muzeum poświęcone idei niepodległościowej i państwowej Marszałka. W drodze na Wawel przeszli ulicą Piłsudskiego, gdzie wyeksponowano pamiątkowe tablice poświęcone jej Patronowi.
W Katedrze Wawelskiej nadszedł moment zadumy i modlitwy nad kryptą Marszałka.
Kolejnym punktem wizyty w Grodzie Kraka był Rynek Główny z tablicą upamiętniającą historyczną zmianę warty z austriackiej na polską 31.10.1918 r.
Nie lada atrakcją okazało się wejście na Kopiec Niepodległości im. J. Piłsudskiego – największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim.
Po dniu pełnym atrakcji, zmęczeni, ale bogaci w wiedzę, uczniowie i ich opiekunowie po pysznym posiłku udali się na zasłużony odpoczynek.
W piątek nasi wędrowcy udali się do Jędrzejowa, gdzie zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich. Na fasadzie budynku mogli zobaczyć tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w tym mieście w roku 1915, zaś w środku zwiedzić bogate zasoby placówki.
Po niezwykłej historycznej „uczcie” nadszedł czas na przyrodniczy aspekt wycieczki – zwiedzanie Jaskini „Raj” - jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Drugi dzień wycieczki, podobnie jak pierwszy, przyniósł wiele wrażeń i zakończył się długo wyczekiwanych odpoczynkiem.
W trzecim dniu uczestnicy wycieczki pojechali do Kielc – miasta na trwałe związanego z Józefem Piłsudskim. Jak się dowiedzieli, kielczanie za Czyn Niepodległościowy podziękowali Marszałkowi już w 1921 roku. Ufundowali tablicę upamiętniającą 7. rocznicę wkroczenia strzelców, a Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Kielc.
Po śmierci Piłsudskiego otworzono również Sanktuarium Marszałka w 1938 roku w Pałacu Biskupów Krakowskich (w 1914 roku mieściła się tam siedziba Piłsudskiego i jego sztabu). W Sanktuarium uczniowie obejrzeli liczne pamiątki związane z Legionami, m. in. chorągwie i sztandary, zdjęcia, dokumenty, obrazy, itp. Jednym z ciekawszych eksponatów okazała się alabastrowa maska pośmiertna Marszałka wykonana według gipsowego odlewu jego twarzy sporządzonego po śmierci.
Po zapoznaniu się z kolejnym miejscem na szlaku I Kompanii Kadrowej wycieczka udała się do Nowej Słupi, gdzie przeszła na Święty Krzyż – miejsce z Sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego oraz znajduje się krypta Jaremy Wiśniowieckiego. Tam też młodzież zwiedziła Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego i podziwiała przepiękne widoki z tarasu na gołoborzu.
Po wzmocnieniu nadszarpniętych trzydniową wędrówką sił /podczas pożywnego obiadu J/ udano się w drogę powrotną do domu.
Mamy nadzieję, że przemierzona przez naszych uczniów trasa „Szlakiem I Kompanii Kadrowej” przybliżyła im Czyn Niepodległościowy i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
"Samorządy mają głos" - Wybory do Samorządu Uczniowskiego
26 września 2018 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Samorządy mają głos” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Akcja miała na celu zapoznanie uczniów z zasadami i procedurami demokratycznych wyborów, zwiększenie ich aktywności społecznej oraz wspieranie samorządności uczniowskiej w polskich szkołach poprzez organizowanie demokratycznych wyborów.
Uczniowie wybierali przewodniczącego SU, opiekuna i rzecznika praw ucznia. Młodzież naszej szkoły mogła zdobywać doświadczenie i dzielić się wiedzą na ogólnopolskiej platformie www. wybory.ceo.org.pl. Dwa tygodnie przed wyborami w szkole trwała kampania przedwyborcza zakończona debatą. Kandydaci prezentowali swoje programy i zachęcali do udziału w wyborach.
Dzień wyborów w naszej szkole był świętem demokracji. Głosowanie przebiegało zgodnie z demokratycznymi procedurami. Organizacją i przebiegiem wyborów zajmowała się komisja wyborcza w składzie: Otylia Barnik, Dawid Blama, Adrianna Golonka, Klaudia Cieśla. Odpowiednio przygotowany lokal wyborczy znajdował się na szkolnej świetlicy. Na ścianie wisiało godło Polski i biało - czerwona flaga. Do głosowania przygotowano dwa stanowiska. Komisja wyborcza nadzorowała przebieg wyborów. Głosowanie przebiegało tak jak prawdziwe ogólnopolskie wybory w naszym kraju. Karty wrzucano do specjalnie przygotowanej urny, na której widniały barwy narodowe.
Po wyborach komisja podliczyła głosy i ogłosiła wyniki:
Paweł Najdecki- 25 głosów
Diana Balcerak- 16 głosów
Kinga Fil- 16 głosów
Wiktoria Owsiana- 11 głosów
Justyna Dziuban- 3 głosy
Na opiekuna SU uczniowie wybrali panią Martę Baraniecką, natomiast rzecznikiem praw ucznia została pani Barbara Seńko-Władyka.
Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom wyborów dziękujemy za udział, nowym władzom samorządu życzymy realizacji przedwyborczych obietnic.