„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”
Te piękne słowa Jana Pawła II stały się mottem uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach w dniu 9 listopada 2016 r.
11 listopada 1918 r. zapisał się na kartach historii Polski jako dzień szczególny. Dzień, w którym po 123 latach niewoli Polska na powrót znalazła się na mapie świata. Polacy, odzyskując niepodległość, udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.
Tegoroczna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się w kościele parafialnym Mszą Św. celebrowaną przez Księdza Prałata Józefa Kasperkiewicza iKsięży Wikariuszy, po której uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi OSP w Izdebkach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie Ksiądz Prałat modlił się za dusze tych, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę. W hołdzie poległym wiązanki złożyli: Wójt Gminy Nozdrzec z Przewodniczącym Rady Gminy i Sekretarz Gminy Nozdrzec; przedstawiciele Biura Poselsko – Senatorskiego w Brzozowie – w imieniu Pani Senator Alicji Zając – Krzysztof Maziarz, w imieniu Pana Posła Bogdana Rzońcy – Ewa Miciak; uczniowie izdebskich szkół – Szkoły Podstawowej Nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Gimnazjum Nr 1.
Na koniec Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś zaprosiła wszystkich do budynku szkoły na dalszą część uroczystości.
Dzień Niepodległości to czas radości i nadziei z odzyskanej wolności, ale też zadumy i refleksji nad ofiarą, jaką ponieśli Polacy. Gdyby nie bohaterstwo naszych przodków, dziś nie moglibyśmy pewnie demonstrować dumy z naszych narodowych symboli, a wielkie czyny dokonane przez Rodaków na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane.
Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach udowodnili, że przeszłość naszej Ojczyzny jest im bliska, a manifestowanie postaw patriotycznych to naturalna potrzeba i powód do dumy. Wraz z opiekunami – Paniami: Iwoną Dobosz, Renatą Pecką, Małgorzatą Mazur – Herbut, Elżbietą Pempuś oraz Panem Krzysztofem Lubeckim – przygotowali piątą, jubileuszową uroczystość z okazji Święta Niepodległości.
W Wieczornicy Poezji, Pieśni i Tańca pod nazwą „W sercu i pamięci” wzięli udział szczególni Goście: Wójt Gminy Nozdrzec Pan Antoni Gromala z Małżonką, Przewodniczący Rady Gminy w Nozdrzcu Pan Stanisław Potoczny z Małżonką, Sekretarz Gminy Nozdrzec Pani Agnieszka Baran, Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz, Przedstawiciele Biura Poselsko – Senatorskiego w Brzozwie – Pani Ewa Miciak i Pan Krzysztof Maziarz, Dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Nozdrzec, Leśniczy Lasów Państwowych w Izdebkach Pan Mieczysław Barć, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Izdebkach Pani Katarzyna Dyrda, Sołtysowie, Nauczyciele emeryci, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Bożeną Potoczną, Uczniowie, Pracownicy obsługi oraz liczni Mieszkańcy Izdebek, Rudawca i okolic.
Na wstępie Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś powitała wszystkich zebranych gości i oddała głos prowadzącej uroczystość Pani Renacie Pecka.
Po krótkim wprowadzeniu w historię Święta Niepodległości pięknie udekorowaną sceną zawładnęli młodzi aktorzy i tancerze z gimnazjum. W strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego odegrali m. in. dramatyczną etiudę obrazującą rozbiory Polski, sceny nawiązujące do walki o wolność Ojczyzny /Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, I wojna światowa/, scenę wyprowadzenia Polski z niewoli. Wszystkie prezentacje okraszone były powiązanymi tematycznie pieśniami – „Ojczyzno ma”, „Pieśń powstańców 1863”, „Hej, strzelcy wraz”, wiązanka pieśni ułańskich i legionowych, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Wojna”, „Taki kraj”. Pierwszą część spektaklu wzbogaciły piękne tańce. Zespół Pieśni i Tańca „Izdebczanka” zaprezentował żywiołowego krakowiaka i dostojnego mazura. Zwieńczeniem spektaklu był wzruszający taniec z flagami w wykonaniu uczennic i absolwentek gimnazjum.
Szczególną wymowę młodzież nadała scenie ukazującej Niepodległościowy Apel Pamięci.
Finałem tego podniosłego widowiska było chóralne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Cała część artystyczna wzbogacona została pokazem przepięknych slajdów obrazujących lub komentujących sceny przedstawiane przez uczniów.
W kolejnej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Nozdrzec Pan Antoni Gromala, który gorąco podziękował młodzieży i opiekunom za przygotowanie imprezy, a także nawiązał do historii odzyskania przez Polskę niepodległości i przywołał postać wybitnego męża stanu Ignacego Paderewskiego. Następnie Pani Ewa Miciak odczytała okolicznościowy list Posła na Sejm RP Pana Bogdana Rzońcy. Na końcu swoje podziękowania i zachwyt nad talentem izdebskiej młodzieży wyraziła Przewodnicząca KGW w Rudawcu Pani Danuta Czaja, która przekazała również „słodkości” dla młodych aktorów.
Po tym wystąpieniu prowadząca Pani Renata Pecka nawiązała do słów Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” i podkreśliła, że dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali życie.
Następnie prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych na wspólne śpiewanie pieśni oraz poczęstunek.
Zgromadzony na scenie chór, akompaniator – Pan Krzysztof Lubecki, a także przygotowane przez organizatorów śpiewniki znacznie ułatwiły widowni śpiewanie bardziej lub mniej znanych utworów.
Z każdą kolejną pieśnią zgromadzeni goście śpiewali coraz piękniej, odważniej i z większym zaangażowaniem.
Koncert patriotyczny był ostatnim punktem uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach.
Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Woś. W swoim wystąpieniu podziękowała uczniom i zespołowi tanecznemu „Izdebczanka” za piękną lekcję historii, za kreatywność, trud i wkład pracy włożony w przygotowanie wspaniałej uroczystości. Podziękowała również za zaangażowanie nauczycielom - Pani Iwonie Dobosz, Renacie Pecka, Małgorzacie Mazur-Herbut za przygotowanie części artystycznej i poświęcony czas, Pani Elżbiecie Pempuś za wykonanie scenografii, kostiumów i rekwizytów, Panu Krzysztofowi Lubeckiemu za oprawę muzyczną.
Słowa podziękowania skierowała także do Rady Rodziców, trójek klasowych gimnazjum za poświęcenie swojego cennego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie poczęstunku.
Adresatami kolejnych podziękowań byli: kamerzysta i fotografowie uwieczniający uroczystość, uczennice, rodzice i pracownicy szkoły obsługujący widownię oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Firmie "Borowianka" z Borku Starego - dystrybutorowi Naturalnej Wody Mineralnej Rzeszowianka oraz Firmie Handlowo-Usługowej Dobosz Marian z Izdebek za zaopatrzenie w wodę i napoje.
Na koniec jeszcze raz wyraziła swoją radość i podziękowania za przybycie miłych gości, którzy zaszczycili gimnazjum swą obecnością. Podzieliła się także nadzieją, że za rok znów wspólnie uczcimy Święto Niepodległości.
R. Pecka