Z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku Praw Kobiet i Ireny Sendlerowej uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali konferencję, która odbyła się 8 marca 2018r.
W stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości swoje święto obchodzą Polki, które w XIX wieku miały ograniczone prawa cywilne we wszystkich trzech zaborach. Kodeksy cywilne obowiązujące na terenie zaborów przewidywały pełne podporządkowanie żony mężowi. Prawa wyborcze Polki uzyskały w odrodzonej Polsce - 28 listopada 1918 roku. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej stanowił, iż Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci. II Rzeczpospolita uprawniła kobiety do zajmowania stanowisk publicznych na równi z mężczyznami. Konstytucja marcowa z 1921 roku nie dopuszczała możliwości wprowadzania żadnych ograniczeń z powodu płci i w pełni uchyliła ograniczenia mężatki do sprawowania czynności prawnych i zdolności procesowych. Od 1929 r. zaczęła obowiązywać zasada równouprawnienia obojga małżonków w stosunkach osobistych.
Szczególne miejsce w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet młodzież poświęciła postaci Ireny Sendlerowej - Polki, która uratowała z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci.
Za odwagę, heroizm i bezinteresowną pomoc w 1965 r. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. W 1983 r. zasadziła drzewko oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. „Drzewko na górze w Jerozolimie to nawet coś więcej niż pomnik. Pomnik bowiem można by zniszczyć, a Drzewko Pamięci będzie zawsze rosło”.
Do podejmowania działań edukacyjnych związanych z uhonorowaniem Ireny Sendlerowej i aktywnego zaangażowania się młodzieży, gorąco zachęca rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Tematyce praw kobiet i biografii Ireny Sendlerowej poświęcona jest wystawa ścienna biblioteki szkolnej, do obejrzenia której gorąco zachęcamy.
Katarzyna Kufel
M.M.H