"Naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny, traci swoją tożsamość (…).
Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości."
Jan Paweł II
3 maja społeczność Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach uczestniczyła w gminnych obchodach trzeciomajowego święta, które w tym roku związane były z przeniesieniem, odnowieniem i poświęceniem Kopca Konstytucji 3 Maja. Pierwotnie Kopiec został usypany pod Izdebnikiem z inicjatywy kierownika szkoły Stanisława Matusza w 1921r. na pamiątkę uchwalenia konstytucji.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Prałat Józef Kasperkiewicz. Na mszy obecni byli przedstawiciele władz gminy z Panem Wójtem Antonim Gromalą na czele, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Izdebek, uczniowie z SP2, SP4 i parafianie. Wspaniałą oprawę Mszy i obrzędu poświęcenia stanowił występ Orkiestry Dętej z Gwoźnicy Górnej.
Po zakończonej Mszy udaliśmy się wszyscy w pochodzie pod Kopiec Konstytucji 3 Maja, gdzie Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz dokonał obrzędu poświęcenia. Delegacje z Urzędu Gminy w Nozdrzcu, Biura Poselskiego w Brzozowie i Szkół z Izdebek złożyły pod Kopcem wiązanki kwiatów.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Nozdrzec Pan Antoni Gromala, który opowiedział o wykonanych pracach przy przeniesieniu i odnowieniu Kopca, podziękował wykonawcom za trud pracy i podkreślił, że tradycja została zachowana, gdyż ziemia na usypanym kopcu została przewieziona z pierwotnego miejsca. Odczytany został także list Posła na Sejm Bogdana Rzońcy z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji również lokalny twórca Pan Jan Organ odczytał swój utwór „Inwokacja 3-majowa”.
Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Dętej z Gwoźnicy Górnej, która zaprezentowała się w bogatym repertuarze.
4 maja w Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach, w ramach kontynuacji obchodów 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji odbyła się uroczysta akademia z udziałem społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego na czele z Panią Dyrektor Agnieszką Woś oraz pozostałych pracowników szkoły.
Uczniowie klasy I i IIa pod kierunkiem P. Marty Baranieckiej i Katarzyny Kufel zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny, który rozpoczął się wprowadzeniem pocztu flagowego i odśpiewaniem hymnu: „Mazurka Dąbrowskiego”. Krótki rys historyczny genezy Uchwały Zasadniczej zaprezentowany przez uczniów, narratorów, przeplatany został recytacją wspaniałej, polskiej poezji patriotycznej takich poetów jak: Wisławy Szymborskiej, Antoniego Słonimskiego, Tadeusza Kubiaka, Ignacego Krasickiego, Tadeusza Różewicza oraz pieśniami patriotycznymi: „Marsz 3 Maja”, „Nadzieja”, „Miejcie nadzieję”, „Jak długo w sercach naszych”. Podczas uroczystości członkowie Samorządu Uczniowskiego na czele z przewodniczącym Szymonem Mazurem wręczyli przedstawicielom poszczególnych klas gimnazjum kopie tekstu Preambuły Ustawy Rządowej z 1791r.
Uczniom, nauczycielom i wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowania szkolnych obchodów tego święta, jak również uczestniczyli w obchodach gminnych, życzymy, aby wspólne przedsięwzięcia integrowały społeczność lokalną, szkolną, uczyły i dawały wszystkim satysfakcję z tworzenia rzeczy ważnych i potrzebnych.
K. Kufel, K. Fil