Aktualności
Kiermasz Świąteczny.
Wyjazd klas 1-3 na bajkę muzyczną "Magia czarownicy".
2 grudnia, chętne dzieci z klas 1-3, pod opieką nauczycieli miały możliwość wyjazdu do Brzozowa celem obejrzenia w sali kina bajki muzycznej pt. ,,Magia czarownicy”. Był to spektakl teatralny w wykonaniu grupy ,,Magic Show” z Krakowa. Większość uczniów po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w przedstawieniu pełnym niewytłumaczalnych zjawisk, zaskakujących magicznych sztuczek, trików i iluzji. Podczas przedstawienia widzowie mieli okazję zobaczyć jak postacie z bajek uczą się swoich sztuczek. Z zapartym tchem śledzili postępy głównej bohaterki, młodej czarownicy Sabriny, w szkole magii. Spektakl wzbogacony był ciekawymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Aktorzy Teatru Iluzji okazali się wspaniałymi akrobatami w barwnych kostiumach. Zadbali oni również o niezwykłą oprawę muzyczną całego swojego występu. Na zakończenie widzowie gromkimi brawami podziękowali artystom za tę niezwykłą lekcję. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli ten niecodzienny , pobudzający wyobraźnię pokaz.Po zakończonym przedstawieniu dzieci jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Wyjazd na przedstawienie okazał się nie tylko wspaniałą zabawą, ale także świetną lekcją o magii, wyobraźni i wiary w swoje umiejętności. Magiczne wrażenia na pewno pozostaną na długo w dziecięcej pamięci.
Autokarowy wyjazd był też okazją do przypomnienia o bezpiecznych zasadach podróżowania - obowiązku zapinania pasów w pojazdach, nie spożywania jedzenia podczas jazdy i ostrożnego wysiadania z pojazdu oraz bezpiecznego poruszania się po ,,pasach” w miejscu bez i z drogową sygnalizacją świetlną.
XXIX Konkurs Piosenki Polskiej „Mikołajkowe Debiuty”.
1 grudnia, tradycyjnie jak, co roku w sali Domu Strażaka w Nozdrzcu odbył się XXIX Konkurs Piosenki Polskiej „Mikołajkowe Debiuty”. Na scenie swoje wokalne talenty zaprezentowało 23. dzieci z gminnych oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. W przepięknej zimowo-świątecznej scenerii wspierani przez rodziców, rodzeństwo i dziadków mali artyści zaśpiewali swoje piosenki. Wszystkie dzieci otrzymały gromkie brawa od publiczności oraz dyplomy i upominki wręczane przez Jury i Wójta Gminy. W oczekiwaniu na wyniki, dzieci mogły brać udział w różnych zabawach prowadzonych przez Animatorkę. Na dzieci czekał też słodki kącik. Na koniec przybył również długo oczekiwany przez dzieci Gość – Święty Mikołaj, który wszystkim obecnym dzieciom wręczał słodkim upominek oraz pozował do pamiątkowego zdjęcia.
Jury w składzie Pani Grażyna Malawska, Pani Agnieszka Tereszczak i Pan Artur Greczner spośród wszystkich uczestników wyłoniło czworo dzieci, które będą reprezentować naszą gminę w dniu 5 grudnia podczas Koncertu Finałowego Mikołajkowych Debiutów w Brzozowie. Do kolejnego etapu z naszej szkoły zakwalifikowały się Lena Konopacka, Antonina Telega, Zuzanna Gąsior i Hanna Szerszeń.
Na zakończenie Wójt Gminy Nozdrzec Pan Stanisław Żelaznowski pogratulował wszystkim małym artystom pięknego występu, podziękował rodzicom i dziadkom za przybycie i wspieranie swoich dzieci i wnuków. Podziękował także dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury – Pani Edycie Serwatce za zaangażowanie, organizację oraz podtrzymywanie tradycji organizowania Mikołajkowych Debiutów w naszej gminie.
Gratulujemy wszystkim udanego występu, zdobytych miejsc i zwyciężczyniom życzymy sukcesu na dalszym etapie tego konkursu.
Projekt historyczny w klasie VI - "W folwarku szlacheckim".
W listopadzie klasa VI wzięła udział w projekcie historycznym pt. ,, W folwarku szlacheckim”, który był podsumowaniem lekcji o gospodarce Rzeczypospolitej w XVI wieku. Uczniowie w grupach opracowywali plany folwarków, a następnie przygotowywali makiety obrazujące zabudowy takie jak: lamusy, spichlerze, w których przechowywano głównie zboże, młyny i oczywiście dworki szlacheckie. Wszystkie pracę są wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Stanowią piękną galerię przeszłości i zachęcają do pogłębiania wiedzy historycznej.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszej małej wystawy.
Bezpieczne Wakacje 2024 - rozstrzygnięcie konkursu.
W piątek, 29 listopada 24 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Brzozowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom oraz wyróżnionym w konkursie ,,Bezpieczne Wakacje 2024’’. Konkurs ten związany by z tematyką bezpiecznego zachowania się w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek w czasie letniego wypoczynku.
Laureatem I miejsca w kategorii wiekowej 6-9 lat został uczeń klasy II- Igor Dobosz, natomiast uczennica klasy VI – Anna Ziembicka otrzymała II miejsce w kategorii wiekowej 13- 15 lat.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Szczególne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Nozdrzec Pana Stanisława Żelaznowskiego, który był jednym z fundatorów nagród w konkursie.
Warsztaty edukacyjne w klasach 0-3 - ,,Akademia Programistów – Roboty Segregują Odpady”.
W dniu 22 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas 1-3 uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych zorganizowanych i przeprowadzonych przez Agencję Szkolno-Przedszkolną Lupus. Program edukacyjny skierowany do naszych dzieci nosił tytuł ,,Akademia Programistów – Roboty Segregują Odpady”. Celem tych zajęć była nauka podstaw programowania poprzez zabawę jak również utrwalenie wiedzy z zakresu recyklingu i prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci miały okazję zapoznać się z robotami Photon. Prowadzący warsztaty przedstawił interfejs sterujący, aby wszyscy mogli poznać ich możliwości i funkcje. Instruktor warsztatów rozmawiał z dziećmi na temat segregowania odpadów. Sprawdził dziecięcą wiedzę na temat tego, jak prawidłowo to robić, jakie mamy kolory kontenerów na śmieci, co do którego wrzucamy. Po tej krótkiej części teoretycznej rozpoczęła się część praktyczna. Na rozłożonych na podłodze makietach miast porozrzucane zostały śmieci. Zadaniem dzieci było posprzątać miasto z wykorzystaniem do tego celu odpowiednio przez nich zaprogramowanych robotów. Należało samodzielnie zaprogramować robota tak, aby zebrał z całego miasta śmieci i zawiózł je do odpowiednich pojemników. Dzieci z radością i ogromnym zaangażowaniem zadbały o czystość w mieście. Dla niektórych ogromną atrakcją była możliwość samodzielnego sterowania robotem. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Dla wszystkich uczestników zajęć, zarówno tych małych, jak i tych trochę starszych była to rewelacyjna nauka poprzez zabawę. Przy okazji nauki podstaw programowania można było przypomnieć sobie i utrwalić wiedzę z zakresu segregowania nieczystości. Właśnie dzięki takim działaniom poprzez zabawę, dzieci opanowują nowe zdolności i umiejętności. Uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników potwierdzają, że zajęcia spotkały się z ogromną aprobatą. Spotkanie połączone było z dobrowolną, profesjonalną sesją fotograficzną w scenerii zimowo-świątecznej.
Bardzo serdecznie dziękujemy Agencji Szkolno-Przedszkolnej za niezwykle interesujące zajęcia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Miś różowy, miś pluszowy zbuntował się dziś,
Chce iść także do przedszkola tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie ręce: ,,po co pójdziesz tam?”,
,,będę bawił się wesoło i nie będę sam”.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest co roku 25 listopada. Został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo w setną rocznicę urodzin pluszowego misia, czyli w 2002 r. Na cześć misia najczęściej świętują dzieci, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół.
Jak podają internetowe źródła, można doczytać się dwóch historii powstania tej pluszowej zabawki. Jedna sięga końca XIX wieku, a konkretnie roku 1880, kiedy to w niemieckiej miejscowości Giengen an der Brenz powstał pierwszy pluszowy miś. Do jego stworzenia przyczyniła się Margaret Steiff, która była sparaliżowana z powodu choroby i zajmowała się szyciem różnych pluszowych zwierzątek przytulanek. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł założenia firmy produkującej nowe, miękkie pluszowe zabawki - misie. W 1903 roku właściciel firmy,na targach w Lipsku, wystawił zabawki, które zainteresowały Amerykanów. Zamówili oni aż 3 tysiące egzemplarzy tych zabawek. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność. Pluszowe misie marki Steiff produkowane są w Niemczech do dnia dzisiejszego. Charakterystyczną ich cechą jest guzik w uszach. Zachwycają się nimi, nie tylko dzieci, ale również dorośli na całym świecie, od USA przez Europę po Azję, Japonię i Chiny. Szczególnie cenione są w Niemczech i Wielkiej Brytanii
Druga historia dotyczy właśnie Stanów Zjednoczonych Ameryki i jak podają źródła może mieć wiele wspólnego z ówczesnym prezydentem tego kraju - Theodore’em Roosevelt’em. W listopadzie 1902 roku Teddy podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić misia wolno. Wydarzenie to zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”.
Po zapoznaniu się z tymi dwiema historiami powstania pluszowego misia nie wiadomo kto pierwszy go wyprodukował – Steiff czy Michtom. Może oboje sprzedawali je w tym samym czasie, nie wiedząc nawzajem o swoim istnieniu.
I tak pluszowy miś już od ponad 100 lat towarzyszy wszystkim dzieciom na całym świecie. Każde dziecko wie, kto to Miś Puchatek, Miś Colargol, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Yogi. To najlepszy przyjaciel, ukochana maskotka na dobre i złe chwile.
Dnia 25 listopada, jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zorganizowane zostały konkursy związane z pluszowym misiem. Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział ponad 40. dzieci. Każda praca była wyjątkowa i piękna. Jury miało bardzo duży problem wybrać i nagrodzić najładniejsze prace. Jednak po długich naradach zdecydowano, że dyplomy i nagrody w postaci słodkich misiów otrzymają
w kategorii dzieci z klas I – III za
miejsce I – Igor Dobosz z klasy 2
miejsce II – Aleksander Wronowski z klasy 1
miejsce III – Lena Konopacka z klasy 3
w kategorii dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b za
miejsce I – Igor Konieczny z oddziału 0b
miejsce II – Blanka Owsiana z oddziału 0b
miejsce III – Ania Fil z oddziału 0a.
Kolejnym konkursem był „Konkurs wokalno – recytatorski”. I tu również było wielu uczestników. Jednak najlepiej zaprezentowali się i zajęli
w konkursie wokalnym
miejsce I – Antonina Telega z klasy 2
miejsce II – Aleksandra Pietrasz z klasy 1
miejsce III – Lena Mikrut, Zuzanna Mikrut, Nikola Opalińska, Eliza Kaszowska z klasy 3
w konkursie recytatorskim otrzymali nagrody za
miejsce I – Nela Grodzka z klasy 1
miejsce II – Emilia Skrabala z klasy 2
miejsce III – Wiktor Wojnar z klasy 3.
Ogłoszony był również konkurs na „Misiowy strój”, w którym wygrała Zofia Wojnar z klasy 0a,która przebrała się za Misia Paddingtona.
Wręczyliśmy ponad 20 wyróżnień we wszystkich kategoriach. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursach.
Cieszymy się, że to święto jest tak popularne w naszej szkole. Zachęcamy wszystkie dzieci do pokochania i jak najczęstszego przytulania misia, bo pomaga przełamać lęki, działa uspokajająco, uczy odpowiedzialności i troski, wspiera budowanie relacji międzyludzkich. I choć pluszowe misie, wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Wielu z nas przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły maluchom, przytulały, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie. I prawdą jest, jak śpiewał miś Uszatek ,,dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
"Mikołajkowe Debiuty".
Przez miasta, wioski, kraje już jadą Mikołaje
na plecach worek każdy ma, a w nim zabawek na 102
bębenek i gitarę, dwie piękne nowe lale, skakanki
Raz, dwa, trzy a dalej śpiewasz Ty .....
Dzieci z klas 0-3 po raz kolejny dostały zaproszenie do udziału w konkursie wokalnym ,,Mikołajkowe Debiuty”. W tym roku impreza ta odbędzie się już po raz XXIX. Wśród naszych dzieci cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Koncert Finałowy odbędzie się 5 grudnia 2024 r. w sali kina Brzozowskiego Domu Kultury. Eliminacje gminne odbędą się 1 grudnia 2024 r. w Domu Strażaka w Nozdrzcu. Dnia 12 listopada jury w składzie Pan Artur Greczner, Pani Grażyna Lubecka i Pani Małgorzata Jeleń przesłuchało kandydatów naszej szkoły. Swoje zdolności wokalne zaprezentowały solistki ze starszej grupy oddziału przedszkolnego oraz soliści z klas edukacji wczesnoszkolnej. Po wysłuchaniu wszystkich utworów jury zadecydowało, że w konkursie gminnym wystąpi z klasy 0a Martynka Gładysz z piosenką ,,Wigilia” i Hania Szerszeń, która zaśpiewa ,,Kocham Cię ti amo je t'aime”. Klasę 1 reprezentować będzie Zuzia Gąsior z tematyczną piosenką ,,Sekret Mikołaja”. Z klasy 2 balladę o miłości ,,Złośliwy zegar” zaśpiewa Antek Bieńko, a Antosia Telega wykona rytmizowaną piosenkę pt. ,,Kropka”. Utwór z filmu ,,Kraina lodu 2” pt. ,,Pokaż się” zaśpiewa Lena Konopacka z klasy 3. Z piosenką Sylwii Grzeszczak o wzruszających wspomnieniach i radości z ważnych chwil o tytule ,,Och i ach” wystąpi Nikola Opalińska z klasy 3. Natomiast Łukasz Telega, reprezentujący również klasę 3, zaśpiewa piosenkę zespołu Golec uOrkiestra ,,Stromy szlak”. W opisie teledysku możemy przeczytać o optymizmie, który korzystnie wpływa na nasze relacje z ludźmi, na otwartość i poszerzenie horyzontów oraz jest najlepszą drogą do szczęścia.
Wszystkim uczestnikom szkolnego przesłuchania dziękujemy za wprowadzenie nas w mikołajkowy nastrój i życzymy sukcesów na dalszych etapach konkursu.
Ślubowanie i pasowanie klasy pierwszej.
Od dnia 7 listopada osiemnaścioro pierwszoklasistów stało się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły. W tym dniu bowiem złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły. Zanim to jednak się stało musieli wykazać się zdobytymi do tej pory umiejętnościami i zdolnościami. Na początku uroczystości, która odbyła się na sali gimnastycznej budynku szkoły nr 282 został wprowadzony Sztandar Szkoły przez Poczet Sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy oraz hymn szkoły, a następnie powitano wszystkich uczestników uroczystości zgromadzonych na sali. Do uczniów klasy 1 w kilku słowach zwrócili się ich starsi koledzy klasy 2 i 3 zapewniając o swojej pomocy. Zaprosili ich do przedstawienia zdobytych umiejętności i zdolności. Kandydaci na uczniów zaprezentowali czego się nauczyli w ciągu tych dwóch miesięcy nauki. Mimo podekscytowania pierwszoklasiści znakomicie zdali swój pierwszy szkolny egzamin. Pięknie recytowali, tańczyli i śpiewali, nawet po angielsku. Udowodnili, że wiedzą gdzie mieszkają, do jakiej szkoły uczęszczają, znają swoich nauczycieli, znają barwy narodowe, wiedzą jak nazywa się nasza Ojczyzna, znają zasady zachowania się w szkole i wiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Dzieci udowodniły, że są wystarczająco silne, aby zmagać się z trudnościami jakie napotkają w szkole. Jednym słowem swoim występem udowodnili, że są gotowi zostać uczniami i starać się sprostać obowiązkom szkolnym.
Po części artystycznej nastąpiła długo oczekiwana część oficjalna, a mianowicie ślubowanie i pasowanie. Pierwszaki na Sztandar Szkoły w odświętnych strojach galowych złożyli uroczyste ślubowanie powtarzając tekst za wychowawcą. Ślubowali, że będą nauczycieli szanować, do lekcji się przygotowywać, działać na rzecz swojej szkoły oraz będą uprzejmi i weseli. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na ucznia. O dokonanie aktu pasowania na ucznia szkoły zostali poproszeni zaproszeni i przybyli na tę uroczystość goście – Wójt Gminy Nozdrzec Pan Stanisław Żelaznowski i Zastępca wójta Pan Adrian Skubisz. Kładąc na lewym ramieniu duży, czerwony ołówek wypowiadali słowa ,,… mianuję Cię uczniem Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski z Oddziałem Przedszkolnym w Izdebkach.” Na pamiątkę tej uroczystości Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Woś ze słowem ,,Gratuluję” wręczała każdemu uczniowi pamiątkowy dyplom zaprojektowany i wykonany przez Panią Karolinę Niemiec. Na znak, że pierwszoklasiści stali się uczniami szkoły na głowę nałożony im został biret – symbol uczniowski będący pamiątką od wychowawcy i nauczyciela wspomagającego. Na ściance fotograficznej uczniowie już w biretach i ze skrzydłami w tle mieli robione pamiątkowe zdjęcia. Po świeckich uroczystościach przyszedł czas na część duchową, o zadbanie której poproszony został ksiądz katecheta Bartosz Jakubowski, który wraz z zebranymi na sali uczestnikami pomodlił się w intencji dzieci, pobłogosławił ich i poświęcił im tornistry szkolne pełne książek, zeszytów i przyborów. Następnie nastąpiło wyprowadzenie Sztandaru Szkoły przez Poczet Sztandarowy.
Po tej oficjalnej części uroczystości o głos poprosili rodzice. W ich imieniu Pani Klaudia Kornafel – Grodzka podziękowała nauczycielom za trud włożony w naukę ich dzieci. Do słów podziękowań, rodzice wraz z pierwszakami, dla wszystkich pracujących osób w tym budynku naszej szkoły dołożyli personalizowany kubek z imieniem oraz bogaty kosz kaw i herbat. Zaproszonym gościom wręczyli skrzynkę z kwiatami w ramach podziękowania za dokonanie aktu pasowania. Do młodszych kolegów zwrócił się też przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego zapewniając o pomocy i opiece jaką będą mogli otrzymać od swoich starszych kolegów podczas pobytu w szkole. Głos zabrali też zaproszeni Goście, którzy w kilku słowach zwrócili się do pierwszoklasistów życząc im wszystkiego najlepszego w szkolnym życiu. Obaj zaproszeni Panowie wspomnieli swoje jubileusze – Pan S. Żelaznowski mówił, że ma przyjemność pasować dzieci na uczniów już po raz 25. a Pan A. Skubisz wspominał, że właśnie 25. lat temu sam był pasowany na ucznia szkoły. Parę słów do dzieci i ich rodziców skierowała również Pani Agnieszka Woś. Po przemówieniach i życzeniach odbyła się sesja zdjęciowa, bo taki ważny moment w życiu małego człowieka koniecznie trzeba uwiecznić żeby po latach ze wzruszeniem móc wrócić pamięcią do tego dnia. Ostatni punkt tej podniosłej uroczystości dla dzieci klasy pierwszej był zapewne najprzyjemniejszy, otrzymali oni bowiem mnóstwo pamiątek i prezentów - od rodziców i pań z obsługi słodki kuferek, od starszych kolegów i koleżanek z klasy 2 i 3 wraz z wychowawcami tęczową kredkę i gumkę w kształcie sowy, od Samorządu Szkolnego drobny upominek, od wychowawcy i nauczyciela wspomagającego edukację pamiątkowy, czerwony ołówek z napisem PASOWANIE 2024 i od władz samorządu naszej gminy kolorowankę, kredki, gumkę do mazania i coś słodkiego.
O muzyczno-akustyczną oprawę całej uroczystości zadbał Pan Artur Greczner. Dekorację sali wykonał cały zespół nauczycieli i pracowników szkoły budynku nr 282 pod bacznym kierunkiem Pani Małgorzaty Jeleń i Pani Grażyny Lubeckiej. O uwiecznienie całej uroczystości zatroszczyła się sekretarka naszej szkoły Pani Iwona Habyk. Całość uroczystości zaplanowała i poprowadziła wychowawczyni klasy pierwszej Pani Krystyna Żelaznowska wraz z nauczycielem współorganizującym proces edukacji Panią Dorotą Zimoń. Rodzice uczniów zadbali o słodki poczęstunek, aby podkreślić dzieciom jak ważny dla nich jest ten dzień.
Pierwszoklasistom gratulujemy znakomicie zdanego pierwszego egzaminu oraz wspaniałej uroczystości i życzymy samych sukcesów i miłych chwil w szkole.
Szkoła Pamięta.
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”
Julian Tuwim
W listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych, a z uwagi na Dzień Wszystkich Świętych przypadający 1 listopada i Dzień Zaduszny obchodzony 2 listopada jest to miesiąc zadumy, skupienia i refleksji. W tym miesiącu obchodzimy również Święto Niepodległości przypadające na dzień 11 listopada. Śmiało można powiedzieć, że dla nas, Polaków, pamięć o zmarłych w tym miesiącu jest prawdziwym świadectwem pamięci narodowej, bo wspominamy też tych wszystkich, którzy polegli w walkach o wolność naszej Ojczyzny. Pamiętamy o tych, których już nie ma wśród nas, odwiedzamy ich groby, palimy znicze, składamy kwiaty, odmawiamy modlitwę. Niestety, życie ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Miesiąc listopad jest zachętą do zadumy, przywoływania w pamięci wspólnie spędzonych chwil z bliskimi, którzy już odeszli do lepszego świata, refleksji nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia. Tu na ziemi, po człowieku zostaje tyle, ile zostaje nam w pamięci, dlatego w tym szczególnym czasie wspominamy również zmarłych Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły.
W ramach akcji ,,Szkoła pamięta”, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której celem jest upamiętnianie ważnych postaci związanych z historią naszego kraju, na korytarzu szkolnym przygotowany został kącik pamięci „Pamiętamy”. Dzięki tej akcji dzieci uczą się szacunku dla polskiej tradycji, pielęgnują w sobie miłość do Ojczyzny i pamięć nie tylko historyczną. Wspominaliśmy ważne postaci związane z naszą szkołą, historią kraju, religią, literaturą dla dzieci, światem nauki, muzyki, malarstwa. We wspomnianej okolicznościowej gazetce poświęconej zmarłym osobom znalazły się zdjęcia Ojca Niepodległości Józefa Piłsudskiego, patronki szkoły św. Jadwigi Andegaweńskiej, papieża Polaka św. Jana Pawła II, pedagoga Janusza Korczaka, naukowca Marii Skłodowskiej - Curie, malarza Jana Matejki, pianisty Fryderyka Chopina i dziecięcego poety Jana Brzechwy. Dzięki temu działaniu chcieliśmy zwrócić dzieciom uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bliskich nam zmarłych osobach, ale również o tych wszystkich, którzy wpisali się w historię naszej Ojczyzny.
Jak każdego roku kolejną inicjatywą szkolną w ramach przedsięwzięcia MEN ,, Szkoła pamięta” było odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci narodowej, aby zgłębić ich historię. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Uczniowie klasy III wraz z opiekunami zapalili znicze przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, Kamieniu Smoleńskim i Katyńskim Dębie Pamięci. Dzieci poznały krótką historię powstania tego lokalnego miejsca poświęconego bohaterom walczącym o naszą wolność. Udali się również na cmentarz parafialny, gdzie odmówili modlitwę i zapalili znicze pamięci na grobach zmarłych Dyrektorów dawnych izdebskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 1 Pana Mieczysława Błachuta i Szkoły Podstawowej nr 2 Pana Zygmunta Potocznego. Uczniowie nie zapomnieli również postawić znicz pamięci i pomodlić się przy mogiłach księży pracujących w Izdebkach – między innymi księdza Ignacego Antoniewskiego, który rozpoczął budowę obecnego murowanego kościoła oraz księdza kapelana AK Stanisława Zborowskiego. Dzieci poznały krótką historię życia księdza kanonika (Zuba) Zborowskiego, który pracował w kilku parafiach, ale najdłużej w Izdebkach, gdzie był proboszczem ponad dwadzieścia lat. Wspomnienie o tej niezwykłej postaci – duszpasterzu, więźniu i patriocie można znaleźć również w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz w biografii pt. ,,Wierny Bogu, Kościołowi, Honorowi i Ojczyźnie”. Zapalony znicz postawiony również został przy pomniku nagrobnym płk. Jana Kazimierza Kamienieckiego herbu Pilawa - adiutanta księcia Józefa Poniatowskiego. Czas spędzony na cmentarzu był czasem refleksji i zadumy. Wyjście to dla uczniów klasy III stało się również prawdziwą lekcją historii, dzięki której wychowankowie naszej szkoły dowiedzieli się, że warto jest walczyć o swoje poglądy i przekonania, stawać w obronie słabszych i pokrzywdzonych oraz walczyć o honor Ojczyzny. Dzięki takim postawom stajemy się bowiem nie tylko lepszymi ludźmi, ale również patriotami i bohaterami naszej małej i wielkiej Ojczyzny. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas inicjatywy uwrażliwiły małych odbiorców na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, bo:
„Nieważne, czy rok minął,
Dzień, miesiąc, czy też lata…
Gdy odszedł Ktoś na zawsze,
To tracimy cząstkę świata…
I cząstkę samych siebie,
Bo żyjemy już inaczej…
Świat wygląda tak samo,
Choć tyle się zmieniło…
Nic już się nie powtórzy,
Nie będzie już jak było…
Cóż zostało nam dzisiaj?
Wspomnienia…
Ten czas, te chwile…
To dużo… czy może niewiele…
Aż tyle, czy tylko tyle…”.
Szkoła Pamięta.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE.
Dla Niepodległej!
,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Józef Piłsudski
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to święto każdego Polaka. W szkole co roku obchodzimy go z szacunkiem i powagą, pamiętając o wydarzeniach, które miały miejsce w 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem. Uczestnicząc corocznie w obchodach dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Również w tym roku 8 listopada, dla dzieci klas 0-3, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 106 rocznicy. Przypomniała nam tamte ciężkie czasy, ale także wzbudziła w nas refleksję. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas I-III recytowali wiersze polskich poetów i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. Uczestnicy szkolnej uroczystości wysłuchali również granej na akordeonie melodii - pełnej wdzięku piosenki ,,Przybyli ułani pod okienko”, cieszącej się statusem jednej z najbardziej popularnych pieśni legionowych. W trakcie przedstawienia usłyszeliśmy, także myśli Józefa Piłsudskiego, wybitnego twórcy Polski Niepodległej, które podkreślały wagę pamięci historycznej oraz odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości Polski.
Akademia była okazją do wspólnego świętowania oraz przypomnienia o wartościach patriotycznych i naszej wspólnej historii. Wszystkie dzieci były ubrane odświętnie i każdy miał wykonany przez siebie kotylion, który jest wyrazem patriotyzmu i przypomina o ważnym momencie w historii Polski. Barwy narodowe biało-czerwone symbolizują jedność i tożsamość narodową, a ich obecność w obchodach Święta Niepodległości ma głębokie korzenie.
Nasza szkoła w tym dniu przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 wszyscy zgromadzeni na apelu odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”.
W ramach obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, Poczet Sztandarowy wraz ze Sztandarem Szkoły uczestniczył we Mszy Świętej i modlitwach przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Izdebkach oraz w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości w Hłudnie.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE.
„Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia,
zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę”
Aleksander Kakowski
Narodowe Święto Niepodległościto polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
W naszej szkole chcieliśmy poczuć atmosferę tych pięknych, patriotycznych chwil. W tym celu 8 listopada 2024 r.zorganizowany zostałDzień Niepodległości, do którego przygotowywaliśmy się kilka dni.
Pierwszym etapem był Szkolny konkurs wiedzy pt. „Droga do Niepodległej”, który odbył się w środę, 6.11.2024r. Trzyosobowe zespoły z każdej klasy rozwiązywały test niepodległościowy, którego głównym założeniem była popularyzacja pamięci o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Natomiast w piątek od rana towarzyszyły nam na przerwach melodie i pieśni patriotyczne. Korytarz mienił się w barwach biało-czerwonych- to pozwoliło nam wczuć się w podniosłą atmosferę święta.Klasy IV-VIII pod czujnym okiem swoich wychowawców przygotowały niepowtarzalne gazetki o tematyce patriotycznej w swoich klasopracowniach. Również swoim odświętnym wyglądem podkreślały rangę tego dnia.Te wszystkie działania weszły w skład międzyklasowego konkursu na najładniejsza gazetkę niepodległościową Kolejnym etapem zmagań był pokaz niezwykłego kunsztu kulinarnego. Każda klasa przygotowała wypieki niepodległościowe pod hasłem: „Dobre, bo biało-czerwone”. Wszystkie te kulinarne cudeńka można było degustować w nietypowej kawiarence – oczywiście NIEPODLEGŁOŚCIOWEJ.W tym samym czasie odbywała się na terenie szkoły gra edukacyjna pt. „Droga do Niepodległości”. Zadania przewidywane podczas tegoetapu rywalizacji odbywały się w poszczególnych punktach odzwierciedlających drogi prowadzące do niepodległej Ojczyzny. Następnie odbył się Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Poszczególne klasy zaprezentowały wylosowane wcześniej utwory muzyczne oraz wiersze związane z 11 listopada.
Wszystkie działania uczniów oceniało Jury, które podsumowało poszczególne przedsięwzięcia przyznając klasom punkty i ogłaszając werdykt.
Na zakończenie Szkolnego Dnia Niepodległości odbył się Koncert Dla Niepodległej, podczas którego śpiewaliśmy wspólnie popularne pieśni patriotyczne. Powoli staje się to naszą tradycją, którą warto podtrzymywać, bowiem, jak powiedział JohannWolfgang Goethe: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.
Myślimy, że zapisaliśmy wspólnie piękną kartę współczesnego patriotyzmu. W sposób niezwykły, oryginalny i bardzo aktywny pokazaliśmy, co oznacza być patriotą w naszych czasach. Jesteśmy dumni z tego, że w taki sposób kultywujemy pamięć i szacunek do osiągnięć ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania naszej niepodległości.
Dzień Postaci z Bajek.
5 listopada to ważny dzień w kalendarzu imprez dziecięcych – jest to bowiem święto wszystkich bajkowych postaci. Co roku w ten dzień na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data ta utożsamiana jest z urodzinami Walta Disneya – najbardziej znanego producenta filmów dla dzieci. To wyjątkowe święto każdego roku przypomina nam o bohaterach znanych z literatury dziecięcej, z filmów animowanych i kreskówek. Święto to przynosi radość dzieciom, ale i nam dorosłym pozwala wrócić choć na chwilę do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie swoich ulubionych bohaterów.
W tym dniu nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 przyszły do szkoły przebrane za postaci z popularnych i lubianych przez nich bajek. Po korytarzu odbył się korowód przystojnych królewiczów, pięknych królewien i czarujących wróżek, bohaterskich spidermenów, odważnych policjantów i strażaków, kolorowych syrenek oraz innych postaci bajkowych.
Bajki czytane, słuchane i oglądane towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat, rozbudzają ich wyobraźnię i są dla nich źródłem bogatych przeżyć. Uczą odróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw moralnych, koleżeństwa, przyjaźni, współczucia, chęci niesienia pomocy. W obecnym, nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego Internetu warto sięgać po dawne klasyczne bajki i baśnie, ale również należy poszukiwać nowych bajek i zwracać uwagę na ich rolę wychowawczą i edukacyjną.
Wśród współczesnych bajek edukacyjnych warto zapoznać dzieci z serią opowiadań o pustynnym lisku - Fenku. Bajki z tym bohaterem mają wartościowe przesłanie, przekazują wiedzę o współpracy, uczciwości, kulturze w zachowaniu, odwadze i bezpieczeństwie. ,,Przygody Fenka” to ponad sto książeczek adresowanych do najmłodszych odbiorców podzielonych na tematyczne serie, uczących o różnych przeżywanych przez dzieci emocjach, z którymi może nie zawsze potrafią sobie poradzić. Przez kilka dni poprzedzających święto postaci bajkowych w naszej szkole dzieci zapoznawały się z przygodami Fenka, kolorowały gotowe prace obrazujące poznanego bohatera.
W dniu święta postaci bajkowych do naszej szkoły przybył niecodzienny gość – Fenek w towarzystwie Pani Edyty Serwatki dyrektora GOK w Nozdrzcu. Po przywitaniu się dzieci z Fenkiem Pani Edyta przeczytała dzieciom jedną z bajek o Fenku dotyczącą bezpieczeństwa w sieci. Po krótkiej rozmowie o wysłuchanej przygodzie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z gościem. Najmłodsi mocno przytulali się do sympatycznego Fenka. Przedstawiciele dzieci starszych przeczytali Fenkowi list będący podziękowaniem za przybycie i wręczyli skromny upominek – kubek z herbatkami, na pamiątkę spotkania.
Dziękujemy Dyrektorowi GOK - u w Nozdrzcu Pani Edycie Serwatce za odwiedzenie naszych uczniów z sympatycznym Fenkiem.
Wyjazd na przedstawienie teatralne "Kubuś Puchatek".
.,,Kubusiu, jak się pisze miłość? Prosiaczku, miłość się nie pisze,
miłość się czuje”.Dnia 31 października dzieci z klasy 1 i starsze przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Brzozowa, aby obejrzeć przedstawienie teatralne ,,Kubuś Puchatek” wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Obejrzany spektakl teatralny to historia oparta na powieści Alana Alexandra Milne, brytyjskiego pisarza i autora książek dla dzieci. Książka napisana została dla i o rodzinie autora. Pierwowzorem Krzysia był przecież jego syn Christopher Robin, a tytułowy Kubuś Puchatek to ulubiona zabawka chłopca. Chociaż powieść o przygodach misia o bardzo małym rozumku i jego drugoplanowych postaci powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, to opisane przygody bawią i uczą do dziś zarówno dzieci jak i dorosłych. To ponadczasowe dzieło literackie uczy o szczerej, trwałej i bezinteresownej przyjaźni, miłości i tolerancji. Fani Kubusia Puchatka wiedzą, że warto zadbać o posiadanie przyjaciół, bo z dobrymi przyjaciółmi zawsze będziemy mieć kogoś, na kim możemy się oprzeć, kogoś, kto wyruszy z nami na wyprawy i po przygody, a nawet kogoś, kto może nas zaprosić na herbatę i kęs czegoś lub jak woli główny bohater na „małe co nieco”. Warto pamiętać, że jak stwierdził Kubuś „dzień bez przyjaciela jest jak garnek, w którym nie ma ani jednej kropli miodu.” W programie wystąpili aktorzy, którzy w kostiumach wcielili się w rolę Krzysia, Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kangurzycy i jej Maleństwa, Kłapouchego oraz Hefalumpa. Widzowie mieli również możliwość obejrzenia bohaterów w postaci kukiełek. Dzieci z wielką radością przeniosły się do tajemniczego, a nawet zaczarowanego Stumilowego Lasu, aby poznać lub przypomnieć sobie przygody przyjaciół. Podczas spektaklu dzieci uczyły się od bohaterów empatii i czynienia dobra. Aktywnie uczestniczyły w różnych przygodach tych wspaniałych bohaterów – chóralnie odpowiadały na pytania, wyklaskiwały rytm śpiewanych piosenek. Po spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Każdy maluch wychodził z uśmiechem na twarzy i zauroczony obejrzanym przedstawieniem. Mamy nadzieję, że dzieci z bagażem pozytywnych doświadczeń wróciły do szkoły. Wyjazd można zaliczyć do udanych, bo uczestnicy obejrzeli adaptację sceniczną wspaniałej książki, dowiedzieli się również jak bezpiecznie poruszać się autokarem, jak przechodzić przez jezdnię z sygnalizacją świetlną i jak należy zachowywać się podczas oglądania sztuki teatralnej.
GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW.
Witam, w roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w programie profilaktycznym "Godzina dla młodych głów".
Do programu przystąpiło w tym roku ponad 4000 szkół. Jest on realizowany przez fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i ma na celu upowszechnienie rozmawiania o zdrowiu psychicznym oraz budowanie kompetencji emocjonalno - społecznych uczniów, w tym umiejętność dbania o własne bezpieczeństwo w sieci. Program jest zgodny z podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Program polega na realizacji jednej lekcji wycjowawczej w miesiącu według przygotowanego przez fundację scenariusza. Tematy lekcji to:
I Półrocze
lekcja 1 - Poczuj emocje
lekcja 2 - Nazwij potrzeby
lekcja 3 - Moje granice
lekcja 4 - Potrzebuję pomocy. Jak to zakomunikować?
II Półrocze
lekcja 5 - Ja i moje relacje w środowisku online i offline
lekcja 6 - Ja i moje bezpieczeństwo offline i online
lekcja 7 - Ja i krytyczne myślenie
lekcja 8 - Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała?
Ponadto uczniowie klas 4-8 zostaną poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety w listopadzie oraz czerwcu.
Więcej informacji na temat programu oraz materiału dla dzieci i rodziców można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl
Uczta na Olimpie w klasie V.
W czwartek, 31 października 2024 r. w klasie piątej przyszedł czas na wielką ucztę na Olimpie!
Piątoklasiści mieli okazję wcielić się w wylosowanych przez siebie bogów i bohaterów mitologicznych, przygotować odpowiedni kostium oraz wykonać atrybut kojarzący się z daną postacią. Na początku każdy z uczniów przekazał koleżankom i kolegom wiedzę na temat danego bóstwa, która na pewno przyczyniła się do utrwalenia wiadomości z mitologii. Dzieci przygotowały się do lekcji wzorowo, a po swojej prezentacji z przyjemnością częstowały się przyniesionymi przysmaki, które "zmieniały się" w nieśmiertelny boski nektar i ambrozję– wszak była to jedyna i niepowtarzalna uczta na Olimpie!
W trakcie projektu został wykorzystany sprzęt pozyskany przez naszą szkołę w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Klasy 0-III na Musicalu "Przygody Dorotki w Krainie Oz".
Dnia 18 października 2024 roku, uczniowie klas 0 - 3 naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - wyjściu do BDK na Musicalu "Przygody Dorotki w Krainie Oz". Przedstawienie okazało się prawdziwą ucztą dla oczu i uszu! Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody małej Dorotki i jej psa Toto oraz napotkanych towarzyszy: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa, którzy wspólnie wyruszyli na poszukiwanie Wielkiego Czarnoksiężnika z Krainy Oz.
Wspaniała scenografia, barwne kostiumy, choreografia oraz muzyka na żywo przyciągnęły uwagę widzów i wprowadziły ich w świat fantazji. Uczniowie byli pod wrażeniem profesjonalizmu aktorów, a także pouczających treści przedstawienia, takich jak wartość przyjaźni, odwagi i marzeń. Po musicalu uczniowie mieli okazję podzielić się z aktorami swoimi wrażeniami i emocjami, a także zadać im pytania, zrobić sobie zdjęcie czy poprosić o autograf. To doświadczenie nie tylko wzbogaciło ich wiedzę o teatrze, ale także mamy nadzieję, że rozbudziło kreatywność i wyobraźnię.
Wyjście do BDK było doskonałą okazją do integracji między klasowej oraz rozwijania zainteresowania sztuką. Liczymy na to, że podobne wydarzenia będą miały miejsce w przyszłości! Po spektaklu wszyscy wracali z uśmiechami na twarzach i nowymi doświadczeniami, które z pewnością na długo zapadną w pamięci.
Wycieczka do Parku Trampolin "Grawitacja" i kina Helios w Rzeszowie.
W dniu 24.10.2024 r. uczniowie klasy VII i VIII udali się na wycieczkę do Parku Trampolin „Grawitacja” w Rzeszowie oraz do kina Helios. Na początku przez 2 godziny uczestnicy wylewali siódme poty, skacząc na różnego rodzaju trampolinach, spychając się do basenów wypełnionych piłeczkami i pokonując tor z 30 przeszkodami w Parku Linowym. Było wesoło i bardzo intensywnie. Po tym czasie wszyscy byli zmęczeni
i bardzo głodni. Dlatego kolejnym punktem była restauracja McDonald’s, gdzie uczniowie zamówili sobie coś pysznego i najedli się do syta. Ostatnim punktem wycieczki był film familijny „Mój przyjaciel pingwin” w kinie Helios. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niezwykłej przyjaźni między człowiekiem i małym pingwinkiem poruszyła serca i wyobraźnię. Uratowany z plamy ropy na oceanie, mały pingwinek buduje więź ze swoim wybawcą tak silną, że nawet rozległy ocean nie jest
w stanie ich rozdzielić. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do domu.Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy opiekunom wycieczki za .miłą atmosferę, cierpliwość i uśmiech.
Wyjazd do kina.
W środę, 23.10. br. uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Rzeszowie na film pt. ,, Leonardo. Odkrywca”, który jest częścią projektu edukacyjnego objętego Honorowym Patronatem Ministra Edukacji. Przepiękna lalkowa animacja poklatkowa, nawiązująca do życia szesnastowiecznego odkrywcy Leonarda da Vinci zachwyciła naszych uczniów. Forma opowieści była minimalistyczna, a zarazem bardzo interesująca dla młodego widza.
Wyjazd sprzyjał integracji zespołów klasowych oraz społeczności szkolnej, a przede wszystkim sprawił uczniom wiele przyjemności.
Archiwum Aktualności