Miś różowy, miś pluszowy zbuntował się dziś,
Chce iść także do przedszkola tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie ręce: ,,po co pójdziesz tam?”,
,,będę bawił się wesoło i nie będę sam”.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest co roku 25 listopada. Został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo w setną rocznicę urodzin pluszowego misia, czyli w 2002 r. Na cześć misia najczęściej świętują dzieci, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół.
Jak podają internetowe źródła, można doczytać się dwóch historii powstania tej pluszowej zabawki. Jedna sięga końca XIX wieku, a konkretnie roku 1880, kiedy to w niemieckiej miejscowości Giengen an der Brenz powstał pierwszy pluszowy miś. Do jego stworzenia przyczyniła się Margaret Steiff, która była sparaliżowana z powodu choroby i zajmowała się szyciem różnych pluszowych zwierzątek przytulanek. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł założenia firmy produkującej nowe, miękkie pluszowe zabawki - misie. W 1903 roku właściciel firmy,na targach w Lipsku, wystawił zabawki, które zainteresowały Amerykanów. Zamówili oni aż 3 tysiące egzemplarzy tych zabawek. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność. Pluszowe misie marki Steiff produkowane są w Niemczech do dnia dzisiejszego. Charakterystyczną ich cechą jest guzik w uszach. Zachwycają się nimi, nie tylko dzieci, ale również dorośli na całym świecie, od USA przez Europę po Azję, Japonię i Chiny. Szczególnie cenione są w Niemczech i Wielkiej Brytanii
Druga historia dotyczy właśnie Stanów Zjednoczonych Ameryki i jak podają źródła może mieć wiele wspólnego z ówczesnym prezydentem tego kraju - Theodore’em Roosevelt’em. W listopadzie 1902 roku Teddy podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić misia wolno. Wydarzenie to zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”.
Po zapoznaniu się z tymi dwiema historiami powstania pluszowego misia nie wiadomo kto pierwszy go wyprodukował – Steiff czy Michtom. Może oboje sprzedawali je w tym samym czasie, nie wiedząc nawzajem o swoim istnieniu.
I tak pluszowy miś już od ponad 100 lat towarzyszy wszystkim dzieciom na całym świecie. Każde dziecko wie, kto to Miś Puchatek, Miś Colargol, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Yogi. To najlepszy przyjaciel, ukochana maskotka na dobre i złe chwile.
Dnia 25 listopada, jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zorganizowane zostały konkursy związane z pluszowym misiem. Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział ponad 40. dzieci. Każda praca była wyjątkowa i piękna. Jury miało bardzo duży problem wybrać i nagrodzić najładniejsze prace. Jednak po długich naradach zdecydowano, że dyplomy i nagrody w postaci słodkich misiów otrzymają
w kategorii dzieci z klas I – III za
miejsce I – Igor Dobosz z klasy 2
miejsce II – Aleksander Wronowski z klasy 1
miejsce III – Lena Konopacka z klasy 3
w kategorii dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b za
miejsce I – Igor Konieczny z oddziału 0b
miejsce II – Blanka Owsiana z oddziału 0b
miejsce III – Ania Fil z oddziału 0a.
Kolejnym konkursem był „Konkurs wokalno – recytatorski”. I tu również było wielu uczestników. Jednak najlepiej zaprezentowali się i zajęli
w konkursie wokalnym
miejsce I – Antonina Telega z klasy 2
miejsce II – Aleksandra Pietrasz z klasy 1
miejsce III – Lena Mikrut, Zuzanna Mikrut, Nikola Opalińska, Eliza Kaszowska z klasy 3
w konkursie recytatorskim otrzymali nagrody za
miejsce I – Nela Grodzka z klasy 1
miejsce II – Emilia Skrabala z klasy 2
miejsce III – Wiktor Wojnar z klasy 3.
Ogłoszony był również konkurs na „Misiowy strój”, w którym wygrała Zofia Wojnar z klasy 0a,która przebrała się za Misia Paddingtona.
Wręczyliśmy ponad 20 wyróżnień we wszystkich kategoriach. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursach.
Cieszymy się, że to święto jest tak popularne w naszej szkole. Zachęcamy wszystkie dzieci do pokochania i jak najczęstszego przytulania misia, bo pomaga przełamać lęki, działa uspokajająco, uczy odpowiedzialności i troski, wspiera budowanie relacji międzyludzkich. I choć pluszowe misie, wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Wielu z nas przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły maluchom, przytulały, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie. I prawdą jest, jak śpiewał miś Uszatek ,,dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.