W związku z Beatyfikacją Rodziny Ulmów, która miała miejsce 10 września 2023 r., Szkoła Podstawowa w Izdebkach weźmie udział w obchodach towarzyszących tej, jakże ważnej uroczystości. W naszej szkole chcemy włączyć się do działań upowszechniających wiedzę o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali osoby narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej. Zaplanowane w okresie od października 2023 r. do maja 2024 r. w ramach projektu zadania będą dla uczniów kl. I-VIII okazją do pogłębienia wiedzy o wielokulturowej historii Polski, a także kształtowania postaw pomocy, szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka.
W programie m. in:
- mini wystawa pn. „Rodzina Ulmów wzorem wartości ucznia i dziecka”
- poznanie historii Polaków, który ryzykowali wszystko, ratując osoby narodowości żydowskiej,
- szkolny konkurs plastyczny (szczegóły wkrótce)
- szkolny konkurs wiedzy o Rodzinie Ulmów (dla klas I – III i IV-VIII)
- wycieczka do Markowej (zwiedzanie Muzeum im. Rodziny Ulmów, odwiedzenie cmentarza i kościoła parafialnego, modlitwa przy sarkofagu z relikwiami). Zapisy u księży katechetów.
Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w dzisiejszym województwie podkarpackim. Prowadzili gospodarstwo.
Józef specjalizował się w uprawie warzyw i owoców, pszczelarstwie, hodowli jedwabników, jego pasją było fotografowanie.Był też zaangażowany społecznie. Wiktoria prowadziła dom i zajmowała się dziećmi. Mieszkali z dala od gospodarstw pozostałych mieszkańców wsi.
Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie na poddaszu swojego domu dali schronienie ośmiorgu Żydom z rodziny Goldmanów.O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie granatowy policjant z Łańcuta - Włodzimierz Leś.
Rankiem 24 marca 1944 roku przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów i kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano ukrywających się Żydów, następnie Józefa i Wiktorię,która była w zaawansowanej ciąży, potem zabito ich dzieci.
W 1995 roku Instytut YadVashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Ulmów tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 roku w rodzinnej Markowej otworzono muzeum ich imienia. Aktualnie został zakończony ich proces beatyfikacyjny i zostali wyniesieni na ołtarze.
Posłuchajcie o rodzinie w przepięknie wykonanym przez zespół "Soul" z Sanoka utworze: "Egzekucja w Markowej”:
https://www.youtube.com/watch?v=rVTw4jDkcTE
Profil biograficzny Rodziny Ulmów (do zapoznania zwłaszcza dla kandydatów do bierzmowania):
Profil_biograficzny.pdf