Moduł Materiały do pracy indywidualnej dla ucznia klasy I-IV został zmodyfikowany
Materiały do pracy indywidualnej dla ucznia klasy I-IV
„Klikam z głową”
W dniach 18 i 19 lutego 2020 r. roku uczniowie klas III, IV, V, VI,VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych ,,Klikam z głową”, które poprowadzili eksperci rzeszowskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej pani Marzena Góral oraz pan Marcin Komaryczko.„Klikam z głową” to kampania społeczna Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej , której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mogą mieć kontakt w Internecie.
Dzieci w świecie technologii i komunikacji powinny być świadome, że Internet to źródło wiedzy, zabawy i komunikacji, ale też pułapek i zagrożeń. Zanim podarujemy dziecku smartfon czy tablet, zabezpieczmy urządzenie i nauczmy je jak rozsądnie z niego korzystać, pokażmy, czego unikać, aby nie ponosić - również finansowych – kosztów, np. za ściągnięte gry czy smsy premium. Temu właśnie służy kampania prowadzona przez UKE. Pomaga poznać wirtualny świat nie tylko młodym użytkownikom usług telekomunikacyjnych, ale jest również wsparciem dla ich nauczycieli, rodziców i opiekunów. Lekcje z dziećmi, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że zdecydowana większość uczniów, już nawet w początkowych klasach szkoły podstawowej, ma swoje smartfony i tablety, a tym samym regularnie korzysta z Internetu – niestety często bez nadzoru rodziców.
Podczas zajęć prowadzący rozmawiali z dziećmi o tworzeniu bezpiecznych haseł, pobieraniu i instalowaniu gier oraz aplikacji, wirusach, zasadach bezpiecznej komunikacji oraz – tzw. hejtowaniu.
http://www.cik.uke.gov.pl/edukacja-uke/klikam-z-glowa,1.html
Wyjazd do teatru
17 lutego uczniowie naszej szkoły wybrali się do BDKu, aby uczestniczyć w dwóch spektaklach, wystawionych przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Uczniowie klas 0-III obejrzeli musical pt. ,,Aladyn’’.
Dzieci zostały przeniesione w świat fantastycznej przygody, gdzie poznali losy głównego bohatera. Niezapomniany nastrój widowiska wzbogaciła scenografia, której towarzyszyły efekty specjalne. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania na żywo wielu wspaniałych piosenek wykonanych przez aktorów.
Uczniowie klas IV-VI zostali przeniesieni w świat mitów greckich. Widzowie poznali herosów i bogów oraz ich nie zawsze łatwy los oraz różne perypetie. Całość została okraszona niezwykłymi efektami muzyką.
Głównym celem wyjazdu było rozbudzenie zainteresowania kulturą – kontakt ze sztuką, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, kształtowanie prawidłowych zachowań w miejscu publicznym.
K. Niemiec
E. Kawa
Niezwykła lekcja historii – spektakl ,,Kamienie na szaniec’’
,,Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...''
(J. Słowacki „Testament mój”)
Powyższy cytat z wiersza J. Słowackiego w przejmujący sposób obrazuje losy pokolenia młodych Polaków - patriotów walczących z hitlerowską okupacją w czasie II wojny światowej. Jest również swoistym mottem i źródłem tytułu jednej z najbardziej znanych pozycji z kręgu literatury faktu – powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Dzieje młodych bohaterów opisanych w tej książce mieli okazję poznać uczniowie klasy VII i VIII, którzy 12 lutego obejrzeli w brzozowskim kinie spektakl teatralny zrealizowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
Alek, Rudy i Zośka to przedstawiciele POKOLENIA KOLUMBÓW, które na zawsze wpisuje się w polską zbiorową świadomość narodową i stanowi punkt odniesienia do wszystkich prób opisywania pojęcia patriotyzmu i poświęcenia.
Niezłomność, lojalność, koleżeńskość, ale też męstwo, odwaga w obliczu wroga i hart ducha – to cechy, które i dzisiaj powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Była to wspaniała lekcja historii, która przeplatała się z opowieścią o miłości i przyjaźni.
Wszyscy byli pod wrażeniem tego, co zobaczyli. Spektakl pozostanie na długo w naszej pamięci.
M. M.-H.; R. P.; I. D.
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
W niedzielę 26 stycznia br. w Domu Strażaka w Nozdrzcu odbył się XIX Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie miało charakter konkursu, w którym mogli zaprezentować się uczniowie szkół podstawowych z gminy Nozdrzec. Śpiewające dzieci i młodzież miały okazję zaprezentować swój talent wokalny w dwóch grupach wiekowych: klasy I- III oraz klasy IV- VIII. Mogliśmy usłyszeć wiele znanych, ale i tych nieco rzadziej śpiewanych kolęd i pastorałek.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice, które zaśpiewały kolędy i pastorałki:
-Lena Serwatka z Ib ,,Gore gwiazda’’
- Julia Konopacka z Ib ,,Lulajże Jezuniu’’
- Liliana Dziura z IIIa ,,Dzisiaj w Betlejem’’
- Kinga Dobosz z VIa ,,Mizerna, cicha’’
- Julia Fil z VIa ,, Od serca do ucha’’
- Amelia Szerszeń z klasy VIII ,, Dzisiaj w Betlejem’’
Nasze uczennice zaprezentowały bardzo wysoki poziom i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po długich obradach jury zdecydowało, że wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej otrzymały Julia Konopacka, Lena Serwatka oraz Julia Fil. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze i statuetki. Uczennicą gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!!!
Ogólnopolska Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie
Super wiadomość! Chłopcy z klasy 8 dostali się do II OKRĘGOWEGO etapu Ogólnopolskiej Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, której organizatorem głównym jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Etap okręgowy odbędzie się w dniach 4-27 marca. Na 510 uczestników Jakub Jarema zajął 29 miejsce, Jakub Szerszeń 32, Dawid Blama 62, a Damian Pietrasz 84.
Gratulujemy!
„MOJA WYMARZONA ZŁOTA RYBKA”
Uczniowie klas Oc, 0b, Ib, IIIb przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „MOJA WYMARZONA ZŁOTA RYBKA”, organizowanego przez Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej oraz Szkołę Podstawową w Dydni.
Do konkursu wykonano prawie 40 prac.
Celem konkursu jest: zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego, ryb, ich anatomią, wędkarstwem, ekosystemem Sanu, na bazie powstałego w Krzemiennej Muzeum Złotej Rybki, rozwijanie umiejętności plastycznych, promowanie dzieci plastycznie uzdolnionych oraz prezentacja twórczości dziecięcej.
Każdy uczestnik konkursu za wykonaną pracę otrzyma DYPLOM oraz bezpłatny BILET WSTĘPU do Muzeum !
NAGRODĄ GŁÓWNĄ jest BEZPŁATNY wstęp całej grupy/klasy Laureata konkursu do MUZEUM ZŁOTEJ RYBKI, + jednodniowy pobyt wraz z wyżywieniem w ośrodku wypoczynkowym „U Schabińskiej Krzemienna nad Sanem”.
Najlepsze prace zostaną wyeksponowane w MUZEUM ZŁOTEJ RYBKI!
Zapraszamy do albumu fotograficznego! :)
Wigilia szkolna
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy z rodziną i przyjaciółmi. Nasi uczniowie to jedna wielka rodzina, dlatego tradycje związane ze świętami narodzin Chrystusa są pielęgnowane w naszej szkole. Kilka dni przed Wigilią, uczniowie przystroili choinki, udekorowali klasy. Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wszyscy przyszli odświętnie ubrani. We wszystkich trzech budynkach było czuć świąteczną atmosferę a duch bożego Narodzenia przenikał serca każdego z nas. Od rana w budynku głównym uczniowie przygotowywali w swoich klasach uroczyste wigilie, aby chwile potem móc połamać się ze sobą oraz swoimi wychowawcami opłatkiem i złożyć najserdeczniejsze życzenia. W całej szkole można było usłyszeć wesołe kolędowanie. Uczniowie klas "0" - III wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali i wystawili piękne jasełka. Każdy z nas mógł poczuć magię świąt.
Kolejnym ważnym punktem tego dnia, było spotkanie wigilijne z emerytowanymi nauczycielami ipracownikami szkoły. Po krótkiej modlitwie połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Następnie zjedliśmy wspólny wigilijny obiad, kolędowaliśmy. Później były wspomnienia, radość i smutek, opowieści...Było to niezwykłe spotkanie. Obok nas zasiedli nasi starsi koledzy i koleżanki – często przyjaciele. Tak jak w rodzinie, bo przecież szkoła to jedna wielka rodzina…
M. Jeleń
Z życzeniami u osób samotnych
Święta bożego Narodzenia to szczególny czas, ale trudny dla osób samotnych, którzy spędzają święta z dala od rodziny, przyjaciół. Często czują się odrzuceni i nikomu niepotrzebni. Dlatego nasi uczniowie już po raz kolejny odwiedzili starsze i samotne osoby w naszej miejscowości. Złożyli świąteczne życzenia i połamali sie opłatkiem. A jako pamiątkę swoich odwiedzin, wręczyli piękną, kolorową bombkę. Każda wizyta była bardzo wzruszająca i pełna łez radości. Podczas tych spotkań zauważyliśmy, że szczególnie potrzebują oni rozmowy, serdeczności i zwykłej uprzejmości ze strony drugiego człowieka. Była to dla naszych małych uczniów swoista lekcja, ucząca empatii, tolerancji i otwartości na potrzeby innych osób, w tym również starszych, samotnych i schorowanych.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO -TECHNICZNY „CHOINKA BOŻONARODZENIOWA” DLA KLAS 0 a – III a
Jak co roku przed Bożym Narodzeniem w budynku szkoły 282 jest organizowany konkurs. W tym roku był to konkurs na ,,CHOINKĘ BOŻONARODZENIOWĄ”, którego celem było: pobudzanie i rozwijanie inwencji twórczej dzieci, rodziców, kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych i uzdolnień, wyrabianie poczucia estetyki, zachęcanie do kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. Wzięło w nim udział 49 uczniów.
Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie „CHOINKI BOŻONARODZENIOWEJ” do 60 cm wysokości, przy użyciu dowolnie wybranych przez siebie materiałów. Praca miała być przestrzenna a wykonana choinka przyozdobiona ozdobami świątecznymi. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Dzieci z klas 0a – IIIa wraz z rodzicami wykonały przepiękne choinki.
Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomami, książkami oraz świątecznym upominkiem. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy, które będziemy organizować w szkole, odbiją się podobnym echem.
Gratulujemy!
Wizyta Świętego Mikołaja
6 grudnia naszą szkołę odwiedził długo wyczekiwany gość- Święty Mikołaj. Dzieci bardzo się ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Uczniowie przygotowali część artystyczną na powitanie dostojnego gościa, a także wizerunki przedstawiające postać Świętego Mikołaj. W zamian za to dzieci obdarowane zostały słodkimi upominkami, które sprawiły wiele radości i uśmiechu na twarzach. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci podziękowały za upominki i zaprosiły Mikołaja na następny rok.
XXIV Mikołajkowe Debiuty w Brzozowski Domu Kultury
5 grudnia 2019 r. w Brzozowskim Domu Kultury odbyła się XXIV edycja Konkursu Mikołajkowe Debiuty. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, zwyciężczynie eliminacji gminnych, Julia Konopacka z kl.I b i Liliana Dziura z kl.III a. Obydwie dziewczynki pięknie się zaprezentowały. Julia zaśpiewała piosenkę pt.:" Różowy tulipan". Jej występ bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa. Wykonanie naszej młodziutkiej wokalistki doceniło też jury przyznając Julii jedno z dwóch wyróżnień w kategorii dzieci do lat 7. Gratulacje i dyplom naszej uczennicy wręczył pan poseł Piotr Uruski , który był gościem tego konkursu młodych talentów. Julia Konopacka jako jedyna spośród reprezentantek gminy Nozdrzec otrzymała nagrodę .
Gratulujemy i życzymy jej dalszych sukcesów!
Spotkania z podróżnikiem
3 grudnia gościliśmy w naszej szkole podróżnika pana Krystiana Pyrzaka związanego z grupą podróżników TRZASK . Pan Krystian zabrał uczniów w wirtualną podróż do Namibii. Opowiadał o najszybszym sprinterze wśród zwierząt lądowych, który potrafi biec z prędkością 112km/h. Opowiadał o ich życiu i wszelkich podejmowanych przez człowieka prób uratowania tego gatunku kotów. Opowiadał o kilku dniach spędzonych w wiosce Buszmenów- najstarszego ludu na świecie, gdzie życie przebiega spokojnie, bez sklepów całodobowych. Pokazywał jak rozpalać ogień z niczego, jak znaleźć panadol w buszu, ugasić pragnienie nie będąc w pobliżu żadnej rzeki czy strumienia. Dowiedzieliśmy sie również jak zbudować dom czy jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. Poznaliśmy plemię Himba, które mimo wszechobecnej cywilizacji XXI wieku stara się kultywować swoje tradycje i obyczaje.
Materiał fotograficzny wzbogacony był ciekawymi rekwizytami. Bardzo dziękuję panu Podróżnikowi za wizytę w naszej szkole, dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za wsparcie przy organizacji spotkania.
,,MOJA ULUBIONA POSTAĆ BAJKOWA”
Każdy z nas ma swoją ulubioną postać z bajki. Są to bohaterowie baśni, opowiadań czy kreskówek.
W poniedziałek 02. 12. 2019 r. w budynku szkoły 282 został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. ,,Moja ulubiona postać bajkowa”. Celem konkursu było: popularyzacja bohaterów literatury dziecięcej, rozbudzanie wyobraźni twórczej, rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi, wdrożenie nawyków zdrowej rywalizacji. W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas od 0 – III.
Wszyscy, którzy podjęli to wyzwanie przygotowali bardzo ciekawe prace z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych. Prace wykonane zostały z dużą starannością i pomysłowością. Dzieci wykazały się niemałą wyobraźnią oraz talentem plastycznym.
Jury po obejrzeniu wszystkich prac zgodnie z regulaminem oceniło i wyłoniło laureatów:
I miejsce: Maja Kłak (klasa 0a) Martyna Wojdanowska (klasa Ia), Julia Telega (klasa IIa), Karol Jarosz (IIIa)
II miejsce: Zuzanna Wojdanowska (klasa 0a), Dawid Bober (klasa Ia), Julia Wojdanowska (klasa IIa), Julia Pawłowska (klasa IIIa)
III miejsce: Oliwia Skrabala (klasa 0a), Błażej Starzak (klasa Ia), Oliver Chlebik (klasa IIa) Kacper Hajduk (klasa IIIa)
Wyróżnienie w konkursie ,,Moja ulubiona postać bajkowa” otrzymali: Amelia Sura (klasa 0a), Amelia Fil (klasa Ia), Kamil Wolanin (klasa IIa) oraz Martyna Owsiana (klasa IIIa)
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplom za udział w konkursie pt. ,,Moja ulubiona postać bajkowa”: Oskar Szerszeń (klasa 0a), Wiktor Telega (klasa Ia), Franciszek Telega (klasa Ia), Igor Owsiany (klasa Ia), Filip Ostafiński (klasa Ia), Agnieszka Pecka (klasa Ia), Adam Szerszeń (klasa Ia), Kacper Szerszeń (klasa Ia), Jakub Gładysz (klasa Ia )Miłosz Wolanin (klasa IIa), Natalia Owsiana (klasa IIa), Kacper Barnik (klasa IIa), Patryk Czubski (klasa IIa), Oliwia Czubska (klasa IIIa), Nina Potoczna (klasa IIIa), Hubert Sura (klasa IIIa), Małgorzata Dziuban (klasa IIIa),
Uczestnicy konkursu byli bardzo zadowoleni, gdyż otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. My serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Panie wychowawczynie.
,,MÓJ WYMARZONY LIZAK”
Uczniowie klas 0 – III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,MÓJ WYMARZONY LIZAK ”, organizowanym przez Muzeum Lizaka w Jaśle. Celem konkursu jest: zainteresowanie dzieci tematyką dziedzictwa przemysłu spożywczego na bazie powstałego w Jaśle MUZEUM LIZAKA, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności i wrażliwości estetycznej, promowanie dzieci uzdolnionych plastycznie - prezentacja twórczości dziecięcej.
Każdy uczestnik konkursu za wykonaną pracę otrzyma DYPLOM oraz bezpłatny BILET WSTĘPU do Muzeum.
GŁÓWNĄ NAGRODĄ jest BEZPŁATNY wstęp całej grupy/klasy Laureata Konkursu do MUZEUM LIZAKA, połączony z wyrobem własnych lizaków oraz OBIADEM w Restauracji ,,u Schabińskiej”
Najlepsze prace będą wyeksponowane w MUZEUM LIZAKA!
Spotkanie z Panią Danutą Czają
28 listopada b. r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z naszą regionalną poetką Panią Danutą Czają. Była to doskonała okazja, by najmłodsi uczniowie zapoznali się z twórczością Pani Danuty. Uczniowie dowiedzieli się, że zaproszony gość w swojej twórczości najczęściej pisze o przyrodzie, otaczającym świecie, przemijaniu, człowieku i rodzinie. Nasz gość pisze nie tylko dla dorosłych, ale także najmłodsi czytelnicy mogą znaleźć coś dla siebie w tomiku wierszy pt. ,Mała nowinka”.
Chętni uczniowie recytowali naszemu gościowi wybrane wiersze, a następnie mogli przenieść się do świata poetyckiego stworzonego przez poetkę. Wysłuchali recytacji wierszy, które zostały opatrzone komentarzem. Dzięki rozmowie z Panią Danutą dzieci otrzymały odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dotyczyły one nie tylko poezji, procesu tworzenia wiersz czy inspiracji, ale również zainteresowań i pasji naszego gościa.
Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.
ANDRZEJKI
“Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Każdy chciał poznać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są czasem wesołej zabawy i radości. W naszej szkole obchodziliśmy je 28 listopada. Były wróżki, które przepowiadały przyszłość oraz wiele wspólnych i wesołych zabaw. Przystrojona odświętnie szkoła powitała wszystkich tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Każde dziecko otrzymało cukierek z wróżbą. Dyskotekę andrzejkową uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Organizatorzy zorganizowali wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje wybitne umiejętności
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas andrzejek był pełen atrakcji, przebiegł w miłej oraz ciepłej atmosferze. Z całą pewnością dzień można uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że dzieci będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.
Kiermasz książki
Serdecznie zapraszamy na kiermasz książki z Księgarnią Tuliszków
w dniach od 27.11 do 4.12.2019r.
w budynku głównym szkoły.
W ofercie ksiązki dla dzieci i młodzieży.
Bardzo atrakcyjne ceny! :)
Dzień Pluszowego Misia
Co roku 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. W Polsce święto to obchodzimy od 2002 roku. Wtedy to Pluszowy Miś obchodził setną rocznicę powstania.
Nasza pluszowa maskotka ma jednak niezwykłą historię. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. Podczas tej wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie. Historia była tak niezwykła, że została zilustrowana komiksem, który pojawił się w waszyngtońskiej prasie. Jeden z czytelników, który był producentem zabawek, zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci. Był to pluszowy miś, którego nazwał Teddy Bear, co było nawiązaniem do imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych.
W naszej szkole ten dzień był bardzo pluszowy. Niemal każde dziecko przyniosło swojego ukochanego pluszaka. Również nasi starsi uczniowie. Najpierw poznaliśmy niezwykłą historię pluszowego misia. Następnie pośpiewaliśmy misiowe piosenki i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Ostatnim, ale najważniejszym punktem był taniec z misiem. Po pełnej uśmiechu i radości zabawie, dzieci podśpiewując piosenki, wróciły z przyjaciółmi- Misiami do swoich klas. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.
Opiekunowie
30 lat Konwencji Praw Dziecka
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF 22 listopada 2019 r. Nasza placówka brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka ponieważ w tym roku przypada wyjątkowa-30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one najmłodszych, ale i wspierają ich w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W ramach tego dnia uczniowie z klasy ósmej i czwartej przygotowali kampanię informacyjną W montażu słowno –muzycznym , na który złożyły się film, prezentacja multimedialna wiersz i piosenka zostały przedstawione prawa dziecka. Na koniec wszyscy uczestnicy akcji w milczeniu przekazali sobie światełko pamięci z dziećmi prześladowanymi.
Katarzyna Kufel
Małgorzata Mazur - Herbut
Archiwum Aktualności