Podziękowanie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka
Z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Konwencji Praw Dziecka Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach przyłączyła się do uczczenia tego wydarzenia. Uczniowie przygotowali dla kolegów, grona pedagogicznego, a także pracowników szkoły konferencję, która stała się impulsem do podejmowania aktywności w zakresie upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli, jak i dorosłych. Szczególny nacisk organizatorzy szkolnego przedsięwzięcia położyli na informację dotyczącą poznania przez uczniów praw, jakie im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić, jeśli są one łamane. Organizatorzy podkreślali jednocześnie ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży praw dziecka, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.
Za udział w ogólnopolskim konkursie i podjętą inicjatywę oraz zaangażowanie społeczności uczniowskiej w to ważne święto, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach otrzymała podziękowanie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
21 stycznia 2018 r. w Domu Strażaka w Nozdrzcu odbył się III Festiwal Kolęd i Pastorałek Cantate Deo. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Nozdrzcu. Wspólne kolędowanie miało charakter konkursu, w którym mogli zaprezentować się uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z gminy Nozdrzec.
Oceniając występy, członkowie jury podkreślali wysoki poziom wykonania utworów. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ wykonawcy starannie dobrali repertuar i włożyli wiele pracy w przygotowanie prezentowanych kolęd i pastorałek. Po długich obradach jury zdecydowało, że przyznaje pierwsze miejsce wszystkim uczestnikom konkursu!!! Naszą szkołę reprezentowała Kamila Owsiana, która brawurowo wykonała kolędę pod tytułem „Oj Maluśki, Maluśki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze oraz nagrody rzeczowe.
Kamili gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!!!
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”pod hasłem „Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem!”. Organizatorami II edycji są: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Gminny Zespół Obsługi Szkół w Kuryłówce. Głównym celem konkursu jest rozwijanie u uczniów zainteresowania epoką Oświecenia oraz historią i dniem dzisiejszym Unii Europejskiej. Pięciu uczniów z naszej szkoły: Łucja Barnik, Bartłomiej Maślak, Natalia Skórska, Julia Ślazyk, Justyna Telega, zmierzyło się w I etapie z krzyżówką historyczną oraz z kilkustronicową pracą pisemną na wybrane tematy z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po wielu poprawkach i korektach udało się napisać ciekawe prace, które w oczach jury zyskały uznanie, czego dowodem jest zakwalifikowanie się wszystkich uczestników do kolejnego etapu konkursu.
II etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego odbędzie się 27 kwietnia 2018 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mocno trzymamy kciuki za naszych uczniów w kolejnych zmaganiach historycznych!!!
Tematy prac pisemnych uczestników konkursu:
Omów przykłady praktycznego wprowadzania w życie idei oświeceniowych. W jakim stopniu zostały one zastosowane m.in. w: USA (Deklaracja… 1776); Francji (Deklaracja… 1789); Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Konstytucja 3 maja)? - Julia Ślazyk;
Wyjaśnij, dlaczego XVIII w. (Oświecenie) nazwano wiekiem filozofów. Jakie idee były charakterystyczne dla epoki Oświecenia? - Łucja Barnik;
Omów korzyści, jakie przyniosło Polakom przystąpienie do Unii Europejskiej. Jakie korzyści ma Polska obecnie z członkostwa w UE? - Justyna Telega, Bartłomiej Maślak;
Wyjaśnij, jak rozumiesz hasło epoki Oświecenia: Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem. Jakie konsekwencje dla rozwoju nauki, kultury i cywilizacji europejskiej przyniosły nowe idee filozoficzne? - Natalia Skórska.
Uczniów do konkursu przygotowuje Pani Iwona Dobosz. Dziękujemy i gratulujemy!!!
W piątek 12 stycznia uczniowie naszej szkoły pod opieką Pań: G.Gładysz, B.Seńko-Władyki, L.Barć udali się do kina w Galerii Rzeszów. Uczestnicy wyjazdu podzielili się na dwie grupy, pierwsza obejrzała komedię pt.: "Studniówka", natomiast druga horror pt.: "Naznaczony: Ostatni klucz".
Uczniowie, którzy obejrzeli komedię, stwierdzili, że był to bardzo interesujący film. Dotyczył przygotowań do studniówki oraz nauki maturzystów. Głównym wątkiem były losy Agnieszki - jednej z licealistek. Wszyscy świetnie się bawili. W komedii nie zabrakło również pouczenia. Film udowodnił, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu, gdyż nie da się kupić tego, co jest najważniejsze, a przede wszystkim czasu innych osób oraz miłości.
Natomiast horror „Naznaczony: Ostatni klucz” pokazał nam dom rodzinny, gdzie Elise przez większość swojej młodości, dzień po dniu, przeżywała niekończący się koszmar - ten metafizyczny (widziała duchy zmarłych przestępców z pobliskiego więzienia) oraz ten całkiem realny, bo ojciec przemocą próbował wybić jej z głowy niezrozumiałe wizje. Wszystko to doprowadziło do dramatu rodzinnego, który na zawsze zdefiniował przyszłość bohaterki i wpłynął na rozwój jej „daru”.
Po obejrzeniu filmów uczniowie udali się na małe zakupyJ. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili zadowoleni.
Dnia 12 stycznia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Aktorzy wystąpili ze spektaklem pt. "Dziady" cz. II na podstawie dramatu Adama Mickiewicza.
Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej mogli podziwiać wspaniałą grę aktorów, rekwizyty, muzykę i efekty dźwiękowe świetnie oddające grozę prezentowanych wydarzeń. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu.
W kanonie lektur szkolnych "Dziady" cz. II zajmują ważne miejsce. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawieniu młodzież lepiej zrozumie lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są uniwersalne i aktualne także w dzisiejszych czasach.
X Jubileuszowy Konkurs Bożonarodzeniowy - "Radosne święta - twórcze święta"
11 stycznia 2018 roku Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie po raz dziesiąty organizowało Konkurs Bożonarodzeniowy pod hasłem “Radosne święta – twórcze święta”. Myślą przewodnią konkursu były słowa ks. Franciszka Błotnickiego: “Dla was i rodzin, ojczyźnie i światu Rozkwita dzisiaj najcudniejszy z kwiatów – Miłość, co z nieba do ludzi przychodzi: Chrystus się rodzi.”
Konkurs adresowany był do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, uczniów klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych powiatu rzeszowskiego, przemyskiego i krośnieńskiego. Uczestnicy zmierzyli się w czterech kategoriach: plastycznej, plastyczno-literackiej i recytatorskiej. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie wrażliwości estetycznej i aktywności twórczej uczniów, konfrontacja osiągnięć młodzieży uzdolnionej oraz aktywizacja środowisk szkolnych.
Naszą szkołę w konkursie recytatorskim reprezentowały: Paulina Kindrat z klasy VII, Justyna Telega i Łucja Barnik z klasy III gimnazjum. Dziewczyny włożyły wiele pracy w przygotowanie swoich występów. Paulina i Łucja zostały nagrodzone gromkimi brawami, natomiast Justyna stanęła na podium, zdobywając trzecie miejsce!!!
Paulinie, Justynie i Łucji serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Pani Grażynie Gładysz dziękujemy za przygotowanie naszych recytatorek.
Wszystko jest, jak przed rokiem... - Wigilia szkolna
Wszystko jest, jak przed rokiem:
na szybach srebrne kwiaty
i ten sam obraz w ramach okien;
świat biały, jak opłatek...
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen miłości, życzliwości, to czas kiedy otwieramy swoje serca na radość z narodzin Bożej Dzieciny i dzielimy się tą radością z najbliższymi. Zanim jednak w zaciszu domowym wśród bliskich zasiądziemy do stołu, pielęgnujemy tradycję najpiękniejszych Świąt w roku w gronie szkolnej rodziny.
22 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana wyczuwało się świąteczną atmosferę, którą nasilał wystrój i dekoracje klas z żywymi, pachnącymi lasem choinkami, przystrojonymi niepowtarzalnymi ozdobami.
O godzinie 10.00 zebraliśmy się wszyscy w świetlicy szkolnej. Spotkanie wigilijne rozpoczęła pełniąca obowiązki Dyrektora Szkoły - Pani Iwona Dobosz, która powitała całą społeczność szkolną oraz przybyłych gości: Panią Dyrektor Agnieszkę Woś, Radę Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Anną Skórską. Następnie Pani Dyrektor Iwona Dobosz złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia: zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, miłych spotkań w gronie najbliższych i wielu niezwykłych przeżyć. W niepowtarzalny nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas uczennice klasy siódmej: Otylia Barnik, Paulina Kindrat i Wiktoria Owsiana, które wyrecytowały wzruszający wiersz bożonarodzeniowy. Nie zabrakło też pięknie zaśpiewanej kolędy, zaprezentowanej przez uczennicę klasy trzeciej gimnazjum - Kamilę Owsianą. Kolejny punkt uroczystości to wspólne kolędowanie, którego częścią był konkurs kolęd, pastorałek oraz piosenek zimowych. Wszystkie klasy wykazały się ogromnym zaangażowaniem, talentami wokalnymi, tanecznymi oraz umiejętnościami gry na instrumentach. Jury w składzie: Pani Dyrektor Agnieszka Woś, Pani Grażyna Gładysz, Pani Lucyna Barć, pani Anna Skórska i pani Agnieszka Mikrut - zmierzyło się z trudnym zadaniem. Oceniano walory głosowe, interpretację utworu, choreografię oraz ogólne wrażenie artystyczne, jakie tworzyli swoim występem wykonawcy. Po prezentacji wszystkich kolęd, jury udało się na naradę, a nasza szkolna rodzina miała okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, kolędując przez prawie 20 minut. Ogłaszając decyzję jury, Pani Dyrektor Agnieszka Woś podkreśliła wysoki poziom przygotowania uczestników. Bezkonkurencyjna okazała się klasa VII, która zajęła pierwsze miejsce!!!, natomiast klasa II i III gimnazjum uplasowały się egzekwo na miejscu drugim J. Pani Dyrektor ogłosiła także wyniki konkursu na świąteczny wystrój klasy i najpiękniejszy stół wigilijny. Jury zgodnie stwierdziło, że wszystkie klasy stworzyły niezwykłe dekoracje świąteczne i zasługują na pierwsze miejsce!!! Na koniec Pani Dyrektor Agnieszka Woś i Pani Dyrektor Iwona Dobosz pogratulowały sukcesów każdej klasie i jeszcze raz złożyły wszystkim życzenia świąteczne. Nadszedł czas na rozpoczęcie uroczystej Wigilii. Uczeń klasy drugiej – Paweł Najdecki odczytał fragment Pisma Świętego, mówiący o narodzinach Jezusa Chrystusa. Następnie Pani Dyrektor Iwona Dobosz zapaliła świecę świąteczną i przekazała światło przewodniczącym, którzy z opłatkami i śpiewem na ustach przeszli do swoich klas. Tam wspólnie z Wychowawcami zasiedli do pięknie nakrytych stołów, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować.
Był to dzień pełen ciepła i radości. Blask choinki, pięknie udekorowane klasy, tradycyjne potrawy i melodie kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.Miejmy nadzieję, że wspomnienia tych chwil pozostaną z nami na długo, a składane sobie życzenia, które brzmią jeszcze w naszych sercach, spełnią się w całości.
Grudzień, a szczególnie czas przedświąteczny, to wyjątkowy okres w naszym życiu. Wszyscy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia.
W niektórych rodzinach przygotowania do najpiękniejszych Świąt w roku trwają nawet od początku Adwentu. Są jednak domy, gdzie czas Świąt jeszcze bardziej przypomina o codziennej biedzie i samotności, o pustce i smutku.
Okres przedświąteczny to również czas, kiedy pomaganie jest nam bliższe i jesteśmy wrażliwsi na potrzeby innych. Warto ulec tej świątecznej atmosferze i zrobić coś dla innych, coś, co nie będzie dla nas aż tak dużym wysiłkiem, a dla kogoś może być bezcenne. Przekonali się o tym nasi uczniowie, którzy z inicjatywy Szkolnego Wolontariatu działającego przy SU postanowili, że tuż przed Wigilią odwiedzą samotnych mieszkańców Izdebek i złożą im świąteczne życzenia. Pod ”okiem” naszej plastyczki - Pani Elżbiety Pempuś - wykonali kolorowe stroiki i ozdobili je pięknymi życzeniami. Szkolni wolontariusze ustalili listę starszych i samotnych osób z naszej miejscowości.
Akcja odbyła się 22 grudnia. Uczniowie odwiedzili seniorów, niosąc im piękne stroiki oraz życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy byli mile zaskoczeni taką wizytą, cieszyli się z odwiedzin. Uczniowie czuli satysfakcję, gdy widzieli na twarzach odwiedzanych ludzi uśmiech, a często i łzy wzruszenia.
Ten miły, ciepły gest dostarczył samotnym mieszkańcom Izdebek wielu wzruszeń, pokazał, że o nich pamiętamy. Spotkanie to stało się dla uczniów okazją do spełnienia dobrego uczynku.
Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 z Panem Janem Organem
20 grudnia 2017r. z inicjatywy Pani Krystyny Mikoś, pracującej w Bibliotece Publicznej w Izdebkach, o godzinie 10.00. odbyło się spotkanie młodzieży z klasy III z poetą i prozaikiem - Panem Janem Organem „Orionem”. W przedświątecznej atmosferze i zimowej scenerii wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze…”, by następnie wsłuchać się w refleksję poświęconą kondycji polskiej poezji ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń historycznych, które miały wpływ na twórczość czołowych polskich poetów m. in. Broniewskiego, Grochowiaka, Szymborskiej, Herberta. Podczas spotkania Pan Jan Organ przedstawił również swój życiorys, począwszy od studiów na Wydziale Filozoficzno – Historycznym na UJ , po kilkuletnią pracę w zawodzie nauczyciela w Zespole Szkól Leśnych oraz powrót do Izdebek i swój dotychczasowy literacki dorobek, mieszczący się w wydanych dziewięciu tomikach wierszy. Młodzież miała okazję wysłuchać kilku z nich pochodzących ze zbiorów: „Liryki hiszpańskie”, „Niezapominajki” oraz najnowszego „Twarze pamięci”. Autor stale współpracuje z czasopismami: ,,Wiadomości Brzozowskie ” i ,,Gazeta Powiatowa Brzozowska” .
Wiersze Jana Organa znalazły się w antologiach np. ,,Pamiętamy…”, ,,A duch wieje kędy chce”, ,,Kwiaty łódzkie”, ,,Poezja miasta”, ,,Notes poetycki” i wielu innych. „Orion” jest członkiem Stowarzyszenia Literackiego Nauczycieli w Krośnie, Ruchu Poetyckiego ,,Zgrzyt” w Brzozowie i Koła Literatów Polskich we Wrocławiu, a także laureatem pierwszego miejsca w XI Przeglądzie Twórczości Artystycznej ŚDS, trzeciego miejsca pośród ,,Świętokrzyskich Gustawów” w Kielcach oraz zdobywcą nagrody ,,Grzegorza z Sanoka”.
Spotkanie odbyło się w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszyscy uczestnicy łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie serdeczne życzenia. W prezencie biblioteka szkolna otrzymała z rąk poety, w raz z dedykacją autora, kolejny tomik poezji „Niezapominajki”.
III Młodzieżowa Olimpiada z Wiedzy o Społeczeństwie
12 grudnia 2017r. o godzinie 9.00. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Izdebkach rozpoczęły się szkolne eliminacje w ramach ogólnopolskiej olimpiady z wiedzy o społeczeństwie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, który ma wspierać uczniów zdolnych, między innymi poprzez wykorzystanie innowacyjnych narzędzi sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz nowoczesnych form ułatwiających samokształcenie i nauczanie.
Organizatorem Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Fundacja została założona w 2000 r. przez pięć publicznych uczelni ekonomicznych (Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu) i skupia się między innymi na popularyzacji wiedzy o społeczeństwie wśród gimnazjalistów, a także kształtowaniu w nich postaw umożliwiających korzystanie z szans, jakie stwarza współczesny świat.
Uczestnikami olimpiady, którzy zmierzyli się z 30 pytaniami o różnym stopniu trudności, byli w naszej szkole uczniowie z klasy III – Łucja Barnik, Bartłomiej Maślak, Kamila Owsiana i Natalia Skórska. Wyniki eliminacji szkolnych zostaną podane do publicznej wiadomości 13 stycznia 2018r.
Trzecim miejscem dla naszej drużyny zakończyły się POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT, które 8 grudnia bieżącego roku odbyły się w Szkole Podstawowej w Hłudnie. W zawodach uczestniczyło 10 zawodniczek (5 drużyn) z pięciu najlepszych szkół w powiecie. Mecze rozgrywane były „każdy z każdym„ do trzech wygranych punktów. Naszą szkołęreprezentowałyWioletta Dziuban i Natalia Lubecka. Dziewczyny zdecydowanie pokonały zawodniczki z Domaradza i Hłudna.Niewielką liczbą punktów w setach przegrały z faworytkami spotkania – zawodniczkami z Przysietnicy. A oto końcowe wyniki zawodów:
I miejsce SP Przysietnica 1
II miejsceSP Turze Pole
III miejsce SP Izdebki 1
IV miejsce SP Hłudno
V miejsce SP Domaradz 1
Po zakończonym turniejuzawodniczki uhonorowane zostały pamiątkowymi dyplomami.
Dziękujemy naszej drużynie za wspaniałą walkę i godne reprezentowanie szkoły!!!
Z okazji zorganizowanego przez bibliotekę szkolną we wrześniu międzyklasowego Maratonu Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego odbywającego się w ramach ogólnopolskiej akcji, szkoła otrzymała uroczysty list z podziękowaniem od Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Pamiątką tegorocznego wydarzenia jest również okolicznościowe wydanie książkowe „Wesela” z nadesłaną dedykacją od pierwszej damy - Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
8 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się mikołajki. Głównym celem tego święta była dobra zabawa. Każdemu dopisywał dobry humorJ. Od samego rana w szkole zrobiło się czerwono od mikołajkowych gadżetów. Wszyscy uczniowie złożyli swoje prezenty przy pięknie udekorowanej choince w „Biurze Mikołaja”. O godzinie 12:00 cała społeczność szkolna zebrała się na świetlicy. Uroczystość rozpoczęła klasa trzecia, która przypomniała historię mikołajek. Kolejnym punktem programu był skecz pod tytułem „Śląski kucharz” szkolnego kabaretu „Ale w jakim sensie?”. Uczniowie najstarszej klasy rozbawili widzów do łez swoim przedstawieniem, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po spektaklu swoją obecnością zaszczycił nas Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą!!! Przyszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich rozdanie prezentów i pamiątkowe zdjęcia. Po całej uroczystości młodzież w dobrych nastrojach udała się do klas, by wspólnie z wychowawcami dzielić się radością z upominków.
Atmosfera w tym dniu była świąteczna i rodzinna. Miejmy nadzieję, że w następnym roku Mikołaj też zechce odwiedzić naszą szkołęJ .
Święta zbliżają się wielkimi krokami J… Za oknami zimowa aura, a nasi uczniowie nie zwalniają tempa!!!
Nadszedł czas próby dla młodzieży z klasy trzeciej. Przez kolejne trzy dni trzecioklasiści zmierzą się z testami egzaminacyjnymi. Przed nimi egzamin próbny!!!
5 grudnia – w części humanistycznej uczniowie napiszą test z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego,
6 grudnia – z przedmiotów przyrodniczych i matematyki,
"Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością."
Thomas Jefferson
„Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym”.
Podczas szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przypadającego 5 grudnia, uczniowie klasy III gimnazjum zapoznali rówieśników z definicją i etosem tej zaszczytnej funkcji, bowiem „wolontariuszem się nie bywa, wolontariuszem się jest”. Młodzież zaangażowana w wolontariat przedstawiła także społeczności szkolnej działalność Szkolnego Klubu UNICEF.
Od 2011r. uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach, obecnie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach, biorą udział w realizacji ogólnopolskich pomocowo-edukacyjnych projektów UNICEF. Chęć niesienia pomocy znajduje coraz większe zainteresowanie wśród uczniów, którzy angażują się do wykonania zadań długoterminowych i trudnych. Od sześciu lat nasza szkoła pomaga małym dzieciom i rówieśnikom głównie z krajów tzw. Globalnego Południa. Młodzież, poznając sytuację w najbiedniejszych zakątkach świata, organizuje w szkole, a także wśród społeczności lokalnej, zbiórki pieniędzy na zakup wody pitnej, szczepionki przeciw chorobom zakaźnym czy zbiórki żywności terapeutycznej.
Obszary aktywności wolontariuszy UNICEF organizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1w Izdebkach to: RPA, Kongo, Sierra Leone, Sudan Południowy, Mali, Angola, Syria.
„Pomóż dzieciom w Syrii przetrwać zimę!”- w ramach nowego, realizowanego przez uczniów ogólnopolskiego projektu UNICEF w roku szkolnym 2017/2018 niesiemy pomoc dotkniętym wojną domową syryjskim dzieciom. Nie bądźmy obojętni!!! Liczymy również na ofiarne zaangażowanie w zbiórkę przyborów szkolnych dla najuboższych uczniów uczęszczających do szkół na terytorium Ukrainy.
Koordynator projektów UNICEF: Katarzyna Kufel
Opiekun szkolnego Caritas: Barbara Seńko - Władyka
We wtorek 21 listopada nasi uczniowie pod opieką Pań: R. Pecki, K. Kufel i G. Gładysz w wypełnionej po brzegi sali Brzozowskiego Domu Kultury obejrzeli inscenizację „Zemsty” A. Fredry w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
Na kilkadziesiąt minut widzowie przenieśli się do starego zamku umiejscowionego w cichej, spokojnej /do czasu :)/ wsi polskiej końca XVIII wieku i zatopili się w świat bohaterów komedii, w którym spotkali tchórzliwego Papkina, porywczego Cześnika, obłudnego i chciwego Rejenta, zakochanych w sobie Wacława i Klarę czy sprytną Podstolinę.
Spektakl prezentował humorystyczny, nieukrywający wad, ale pełny ciepła i pobłażliwości obraz dawnego świata szlacheckiego. Był swego rodzaju lekcją historii z przymrużeniem oka, przygotowaną specjalnie z myślą o młodym widzu.
„Nie ma dzieci, są ludzie…” – konferencja uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Konwencji Praw Dziecka
Z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Konwencji Praw Dziecka pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach przyłączyła się do uczczenia tego szlachetnego wydarzenia, przygotowując konferencję, która stała się jednym ze sposobów upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli, jak i dorosłych. Szczególny nacisk organizatorzy szkolnego przedsięwzięcia położyli na zapoznanie uczniów z prawami, jakie im przysługują oraz poinformowali, do kogo mogą się zwrócić, jeśli są one łamane. Podkreślili również ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, w których obchody społeczność szkolna się włączyła, ma również przypominać, że Polska była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony dokument dotyczący praw człowieka - podpisały go wszystkie państwa na świecie, a Polska ratyfikowała w 1991r.
Prelegenci przybliżyli uczestnikom Konwencję Praw Dziecka, a także przykłady łamania praw dziecka we współczesnym świecie, podkreślając, że korzystanie z praw nie może ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły, ma prawo do godnego życia - w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa.
Podkreślili, że oprócz praw – są także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka.
Konferencja poświęcona prawom dziecka została zakończona w świetle płonących świec, któremu towarzyszył milczący łańcuszek pamięci z dziećmi prześladowanymi.
„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.”
Ojczystej mowy uczymy się już od najmłodszych lat- najpierw w rodzinie, później w szkole pod okiem nauczycieli. Wspólna ziemia jest nam geograficznie przepisana – urodziliśmy się w kraju nad Wisłą i tutaj żyjemy. Natomiast o wspólną pamięć musimy sami dbać nieustannie – ciągle przypominać młodym pokoleniom, że wolność jest wielkim darem od przodków, którzy w jej imię walczyli, przelewali swoją krew i składali największą ofiarę – własne życie…
W piątek 10 listopada 2017 r. spotkaliśmy się po oraz szósty, by oddać cześć i hołd tym, którzy z imieniem Polski na ustach walczyli i ginęli, byśmy my mogli żyć w wolnym kraju…
Zgodnie z tradycją obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą Św. celebrowaną przez Księdza Prałata Józefa Kasperkiewicza i Księdza Wikariusza, po której uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi OSP w Izdebkach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie przedstawiciele władz gminy i przedstawiciele izdebskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze. Z kolei głos zabrał Ksiądz Prałat, który podziękował pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do budynku szkoły na dalszą część świętowania.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach udowodnili, że pieczołowicie pielęgnują pamięć o przeszłości, dlatego z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie Patriotycznej Wieczornicy Poezji Pieśni i Tańca pod hasłem „Tchnienie wolności” pod kierunkiem opiekunów - Pań: Małgorzaty Mazur – Herbut, Renaty Pecki, Elżbiety Pempuś, Iwony Dobosz oraz Pana Krzysztofa Lubeckiego.
W Wieczornicy wzięli udział szczególni Goście: Sekretarz Gminy Nozdrzec Pani Agnieszka Baran, Przewodniczący Rady Gminy w Nozdrzcu Pan Stanisław Potoczny, Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach Pan Stanisław Żelaznowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Izdebkach Pan Artur Greczner, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warze Pan Aleksander Fil, Kierownik GZEAS Nozdrzec Pani Urszula Pruszyńska – Czaja, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy im Anny w Izdebkach Pani Katarzyna Dyrda, Prezes OSP Izdebki Pan Wiesław Mistecki, Sołtysowie: Pan Zbigniew Szpiech i Józef Czaja, Nauczyciele emeryci, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Anną Skórską, Uczniowie, Pracownicy obsługi oraz liczni Mieszkańcy Izdebek, Rudawca i okolic.
Na wstępie p.o. Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Iwona Dobosz powitała wszystkich zebranych gości i oddała głos prowadzącej uroczystość Pani Renacie Pecce.
Po krótkim wprowadzeniu w historię Święta Niepodległości pięknie udekorowaną sceną zawładnęli młodzi aktorzy i tancerze. W strojach z epoki dwudziestolecia międzywojennego zbierali się w zaaranżowanej na scenie kawiarni „Cafe Pod Białym Orłem”, by spotkać tam gości z kart naszej historii: zniewoloną Polskę, żołnierzy listopadowych, polskich emigrantów z poetą Juliuszem Słowackim na czele, narzeczoną poległego powstańca styczniowego, duchy dzieci zamęczonych przez zaborców czy Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wspaniałą ozdobą i ubogaceniem programu artystycznego były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Izdebczanka”, który zaprezentował patriotyczny „Taniec z szarfami”, żywiołowego mazura i dostojnego poloneza.
Zwięczeniem widowiska były poetyckie odwołania do współczesnego pojmowania patriotyzmu oraz zaśpiewanie przez wszystkich aktorów pieśni „Tu wszędzie jest moja ojczyzna" oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" z repertuaru Janusza Radka.
Cała część artystyczna wzbogacona została w pokaz przepięknych slajdów obrazujących lub komentujących sceny przedstawiane przez uczniów, a także niezwykle wzruszającą animację „Niepodległa, niepokorna”. Na jej tle Pan listonosz rozdawał zebranym gościom pocztówki niepodległościowe w ramach ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą!”, do której w tym roku przystąpiła nasza szkoła.
Występ młodych artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, którzy nagrodzili go owacją na stojąco. Wysoki poziom spektaklu podkreślił w swoim wystąpieniu również Pan Wojciech Tarnawski – nasz nauczyciel chemii legitymujący się dyplomem teatrologii.
W kolejnej części uroczystości głos zabrali Pani Dyrektor Agnieszka Woś i Ksiądz Prałat, którzy w swoich wystąpieniach gorąco podziękowali młodzieży i opiekunom za przygotowanie imprezy, a także wyrazili zachwyt i podziw dla talentu naszych uczniów. Natomiast Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Skórska wyraziła swoją wdzięczność dla organizatorów w imieniu mieszkańców Izdebek.
Głos zabrała także Pani Dyrektor Iwona Dobosz. W swoim wystąpieniu podziękowała uczniom i zespołowi tanecznemu „Izdebczanka” za piękną lekcję historii, za kreatywność, trud i wkład pracy włożony w przygotowanie wspaniałej uroczystości. Podziękowała również za zaangażowanie nauczycielom – Paniom Małgorzacie Mazur-Herbut i Renacie Pecce za przygotowanie części artystycznej i poświęcony czas, Pani Elżbiecie Pempuś za wykonanie przepięknej scenografii, Panu Krzysztofowi Lubeckiemu za oprawę muzyczną.
Słowa podziękowania skierowała także do Rady Rodziców za poświęcenie swojego cennego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie poczęstunku.
Adresatami kolejnych podziękowań byli: Pani Beata Baran, która przystroiła naszych tancerzy, listonosz Pan Sylwester Bobola wręczający pocztówki niepodległościowe oraz uczennice, rodzice i pracownicy szkoły obsługujący widownię podczas uroczystości oraz wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Pani Dyrektor podziękowała Sponsorom napojów – firmie Rzeszowianka oraz Panom Jackowi Krzalowi i Marianowi Doboszowi.
Po tym wystąpieniu prowadząca Pani Renata Pecka zaprosiła wszystkich zebranych na wspólne śpiewanie pieśni oraz poczęstunek.
Zgromadzony na scenie chór, akompaniator – Pan Krzysztof Lubecki, a także przygotowane przez organizatorów śpiewniki znacznie ułatwiły widowni śpiewanie bardziej lub mniej znanych utworów.
Z każdą kolejną pieśnią goście śpiewali coraz piękniej, odważniej i z większym zaangażowaniem. Wytworzyło to tak niesamowitą atmosferę, że do chóru zajmującego scenę dołączali absolwenci naszej szkoły, uczniowie szkół sąsiednich, a nawet niektórzy goście.
Na koniec Pani Dyrektor życzyła wszystkiego najlepszego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, jeszcze raz wyraziła swoją radość i podziękowania za przybycie miłych gości, którzy zaszczycili szkołę swą obecnością. Podzieliła się także nadzieją, że za rok wspólnie uczcimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości
Nasza szkoła już kolejny raz pokazała, że nie jest obojętna na potrzeby innych i włączyła się w ogólnopolską akcję zbiórki makulatury na rzecz budowy studni w krajach afrykańskich. Jeden kilogram tego surowca, to 75 litrów wody dla Afryki. Warto zapamiętać ten przelicznik. To wielki dar pierwszej potrzeby. Za pieniądze ze sprzedaży zebranej makulatury misjonarze budują w Afryce studnie. Koszt jednej studni wynosi około 45 tysięcy złotych. Studnie są wiercone na głębokość około 80 metrów, a każdej z nich jest nadawany patron.
Organizatorzy akcji apelowali i prosili: ”zbieraj- nie niszcz- przekaż- wspieraj”.
Przez cały miesiąc październik uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zbierali i przynosiliprasę, książki, zeszyty, kartony, opakowania i rożnego rodzaju papieroweścinki. Następnie, na prośbę organizatorów, zebraną makulaturę posegregowali na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyli gazety, zeszyty i książki w miękkiej oprawie, a do drugiej kartony, opakowania i rożne okładki. Maksymalny ciężar każdej paczki to 10 kilogramów .
6 XI 2017 r. zebrana makulatura została przekazana organizatorom akcji.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom za duże zaangażowanie w tę inicjatywę!!!