W dniach 12/ 13 czerwca 2017 r. uczniowie klasy drugiej i klas trzecich uczestniczyli w dwudniowej wycieczce szkolnej do Krakowa – Oświęcimia - Zatora. Trzydziestoosobowej grupie młodzieży towarzyszyli w charakterze opiekunów nauczyciele: Lucyna Barć, Katarzyna Kufel i Barbara Seńko – Władyka.
Po przyjeździe do Krakowa i spotkaniu z Panią przewodnik zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wysłuchania historii grodu Piastów i Jagiellonów oraz obejrzenia makiety przedstawiającej Wzgórze Wawelskie. Następnie idąc Drogą Królewską uczestnicy wycieczki dotarli do okalającego zamek renesansowego dziedzińca po czym udali się do Katedry Wawelskiej - najważniejszego kościoła w Krakowie, miejsca pochówku królów Polski, biskupów (relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława) oraz znanych i wybitnych Polaków jak Adam Mickiewicz , Juliusz Słowacki czy Józef Piłsudski. Niezapomniane wrażenie wywarła na uczniach panorama Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego oraz przejście jaskinią Smoczej Jamy. Rynek Główny przywitał szkolnych turystów wyjątkową atmosferą, ponieważ znalazły się tutaj znane na całą Polskę Sukiennice, wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, w którym znajduje się wspaniały Ołtarz Wita Stwosza oraz liczne zabytkowe kamienice. Podczas chwili relaksu uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali hejnału z wieży mariackiej, podziwiali wspaniałe krakowskie dorożki i niebojące się ludzi stadka gołębi. Kolejnym punktem zwiedzania miasta było Collegium Maius, najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego zachwycający wspaniałymi arkadowymi krużgankami o kryształowych sklepieniach, studnia usytuowana pośrodku dziedzińca oraz zabytkowe schody prowadzące na pierwsze piętro. Punktem kulminacyjnym programu pierwszego dnia wycieczki był Pałac Biskupi - miejsce zamieszkania biskupa Karola Wojtyły w latach 1964 – 1978. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego” Jan Paweł II rozmawiał z tłumami gromadzącymi się pod pałacem. Po intensywnym dniu , spędzonym na zwiedzaniu zabytków prastarego Krakowa uczestnicy wycieczki udali się na odpoczynek i nocleg do schroniska młodzieżowego przy ul. Grochowej gdyż czekał na nich kolejny, wyczerpujący dzień.
W przededniu 77 rocznicy pierwszego transportu więźniów , którzy z Tarnowa 14 czerwca 1940 r. zostali przywiezieni do Oświęcimia, młodzież wraz z opiekunami rozpoczęła wizytę w byłym, niemieckim, nazistowskim obozie zagłady KL AUSCHWITZ – BIRKENAU. O godzinie 7.30. odbyło się spotkanie z Panią przewodnik by po przekroczeniu bramy z napisem: „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym” znaleźć się w najtragiczniejszym miejscu jakie zgotował człowiek drugiemu człowiekowi , symbolu terroru i ludobójstwa. „Nie budźcie bestii w człowieku ,raz obudzona nie cofnie się przed niczym” oto kwintesencja funkcji jaką pełnił obóz w czasie II wojny światowej. W chwilach zadumy i refleksji, z niekłamanym wzruszeniem uczniowie przemieszczając się przez poszczególne baraki i ekspozycje muzeum wysłuchali historii obozu, poznając egzystencję więźniów, mężczyzn, kobiet i dzieci ,którzy transportowani w bydlęcych wagonach z różnych stron Polski i Europy zdani byli na łaskę i niełaskę ze strony swych oprawców, panów życia i śmierci. Bici, szykanowani, zmuszeni do wyczerpującej ,katorżniczej pracy ponad siły, bez jedzenia i picia, poddawani torturom i medycznym eksperymentom skazani byli na masową eksterminację – holokaust w krematoriach. Ale i w Auschwitz nie brakowało postaw pozytywnych , heroicznych o czym przekonała się młodzież zwiedzając celę śmierci ojca Maksymiliana Kolbe, polskiego franciszkanina, męczennika i świętego Kościoła Katolickiego ,który oddał swoje życie za współwięźnia Józefa Gajowniczka. Codziennością obozowej hekatomby było masowe rozstrzeliwanie chorych i bezbronnych, uciekinierów, przyłapanych na gorącym uczynku czy organizatorów obozowego ruchu oporu. Upamiętnieniem ich tragicznego losu było zapalenie przez przedstawicieli uczniów znicza pod ścianą śmierci, by następnie udać się do Birkenau. Przejście drogą śmierci wzdłuż rampy kolejowej, do Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu ,poprzez ruiny zniszczonych krematoriów , baraki zamieszkiwane przez kobiety i dzieci, hektary pól otoczonych drutem kolczastym staną się niezapomnianą lekcja historii. Wierzymy, że ta pierwsza wizyta uczniów Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach w obozie zagłady Auschwitz – Birkenau pozostanie w ich wiecznej pamięci, bo… „Jeśli my zapomnimy, kto będzie pamiętał?”
Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt młodzieży w rodzinnym parku rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze. Tutaj każdy mógł sprawdzić swoje możliwości i wybierać w różnorodnych atrakcjach przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Toteż uczestnicy wyjazdu skorzystali z atrakcji dobranych tematycznie dekoracją i scenografią podzielonych na 4 strefy: Bajkolandia, Strefa Familijna, Strefa Ekstremalna, Water Park. Uwieńczeniem pobytu był pokaz kaskaderski, który dostarczył widzom emocji i adrenaliny.
Ponieważ wszystko co dobre szybko się kończy, końca dobiegła nasza szkolna wycieczka. Wszyscy uczniowie cali i zdrowi , zmęczeni ale zadowoleni powrócili do Izdebek mając już w myślach kolejne wyjazdowe plany.
Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowanie Wójtowi Gminy Nozdrzec, Panu Antoniemu Gromala za okazałe zainteresowanie i finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia , dzięki któremu udało się zrealizować dwudniową wycieczkę uczniów szlakiem historii i pamięci.
Opiekunowie