„Chciałem, by Warszawa była wielka.
(…) dziś Warszawa jest u szczytu swej wielkości i sławy”.
/Stefan Starzyński/
W dniach 5-6 października 2017 roku 32 uczniów z klas - VII, II i III oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach wraz z opiekunami: Katarzyną Kufel, Barbarą Seńko – Władyka i Martą Baraniecką wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, wizyta uczniów w Sejmie RP, spotkanie naszej młodzieży z żołnierzem Armii Krajowej – uczestnikiem Powstania Warszawskiego – Panem Profesorem Leszkiem Żukowskim, a także zwiedzanie zabytków i atrakcji stolicy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego ulokowanego w budynku zajezdni tramwajowej, które jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy i wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy z odwagą walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Uczestnicy wycieczki obejrzeli ekspozycje przedstawiające walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków, licznych fotografii i filmów przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy..
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie, bijącego serca, symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego LiberatorB-24J.
Drugim punktem pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik- interaktywnej wystawy, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając przez trzy godziny obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu, dotychczas skomplikowane dla niejednego z nich prawa przyrody, stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to nie "patentowana" nuda, ale wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko.
Po wyczerpującej podróży i intensywnym zwiedzaniu, udaliśmy się do miejsca noclegowego, którym był Pensjonat pod Bażantem w podwarszawskiej miejscowości Bramki.
Następnego dnia autokar z uczestnikami wycieczki przyjechał na ul. Wiejską. Po odprawie w Biurze Przepustek oraz kontroli pirotechnicznej rozpoczęła się nasza wizyta w gmachu Sejmu RP, która zakładała poznanie przez młodzież kulis funkcjonowania izby niższej parlamentu oraz sprawdzenie, jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce.
Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. Miejsce, gdzie zapadają ważne uchwały i decyzje, toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, To tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania "na żywo" do wiadomości telewizyjnych.
Nie mógł w tym dniu towarzyszyć nam zaproszony gość, poseł na Sejm VIII kadencji – Pan Piotr Uruski, dlatego grupę oprowadzała po gmachu Parlamentu Pani przewodnik. Uczniowie dowiedzieli się o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej, o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.
Poruszając się wzdłuż korytarzy, zwiedziliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, obejrzeliśmy tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty - laski marszałkowskie z poprzednich wieków, plany (makietę) kompleksu sejmowego, tablice poświęcone wybitnym członkom parlamentu, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Po zwiedzaniu parlamentu wraz z warszawskim przewodnikiem rozpoczęliśmy wycieczkę pieszą po mieście. Zaczęliśmy ją od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski – niegdyś rezydencję królów i siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Zamek, jako rekonstrukcja, został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 metry wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego.
Z Placu Zamkowego udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście - jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, która kryje w sobie wiele zabytków. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża.
Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie uczniowie wraz z opiekunami zrobili wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Następnie, idąc alejami Ogrodu Saskiego, dotarliśmy do budynku PASTY, gdzie odbyło się spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego – Panem Leszkiem Żukowskim.
Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczniowie, był Stadion Narodowy. Wybudowano go w latach 2008 – 2011 w miejsce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012. Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, przystosowany do organizacji widowisk sportowych, koncertów muzycznych oraz innych wydarzeń kulturalnych. Może też pełnić funkcje biurowe, handlowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Obiekt może pomieścić na trybunach ponad 58 tys. kibiców. Stadion zawiera kilka poziomów, których część znajduje się pod poziomem boiska. My zwiedziliśmy część nadziemną obiektu, przed przygotowaniami meczu Biało - Czerwonych z reprezentacją Czarnogóry.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zjedli obiad i o 24.15 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni bezpiecznie dotarli do Izdebek.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach składa serdeczne podziękowanie Panom: Wojciechowi Węgrzynowi i pilotowi wycieczki Wiesławowi Sternikowi z PTTK Sanok za pomoc w organizacji wyjazdu.
Szczególne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Nozdrzec, Pana Antoniego Gromali za pomoc w realizacji wyjazdu i finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia, dzięki któremu udało się zrealizować kolejną historyczną wycieczkę uczniów. Mamy nadzieję, że w szeregach naszej młodzieży wyrosną w przyszłości dojrzali patrioci oraz świadomi swych praw, ale także obowiązków – prawi obywatele.
Kierownik wycieczki: Katarzyna Kufel