„Miłości do gór nauczyć się nie można.
Trzeba je pokochać z samego siebie”
Goetel Walery
Druga w tym roku szkolnym dwudniowa wycieczka młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach zorganizowana w dniach 14-15 czerwca 2018r. została wyznaczona do Zakopanego szlakiem polskich Tatr.
Na ten upragniony dzień wyjazdu czekali z utęsknieniem od kilku miesięcy uczniowie klasy VII i gimnazjaliści, marzący o kolejnej, przygodzie i podróżniczej wyprawie.
Do stolicy polskich gór przyjechaliśmy ok. godz.12.00. Niestety pierwszy dzień naszej wycieczki rozpoczął się deszczowo, aby go przetrwać, musieliśmy zaopatrzyć się w kolorowe płaszcze przeciwdeszczowe. Pierwszym punktem programu tego dnia był wyjazd Kolejką Szymoszkową na Gubałówkę. Po krótkim spacerze uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem PTTK p. Janem „Beskidnikiem” udali się na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - najstarszą nekropolię w Zakopanem założoną w połowie XIX w. Miejsce spoczynku najbardziej zasłużonych ludzi Podhala ma niesamowity klimat – prawie każdy nagrobek jest tu dziełem sztuki, a wszystkie stoją w otoczeniu pięknych, starych drzew.
Pochowani są tu między innymi Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, ks. Józef Stolarczyk, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna oraz Jan Krzeptowski „Sabała”.
Ponadto jest tu wiele grobów podhalańskich artystów – wśród nich Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Antoniego Rząsy i Władysława Hasiora, a także ludzi kultury, nauki oraz taterników. Przy samym wejściu znajduje się symboliczny grób Witkacego. Natomiast przy ul. Kościeliskiej, na tym samym terenie co cmentarz, znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i kaplica Gąsieniców.
Kolejnym punktem wycieczki było miejsce, którego nie sposób pominąć będąc w Zakopanem. Krupówki – to najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta – główny deptak Zakopanego. Tutaj każdy mógł zakupić pamiątki, pospacerować i spróbować zakopiańskich oscypków. W godzinach popołudniowych odjechaliśmy autokarem do oddalonej ok. 7 km miejscowości Murzasichle, by w pensjonacie noclegowym „Angelika” odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień.
W piątek pogoda nieco się poprawiła. Wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy w stronę Kuźnic, by następnie busami przejechać do Kolejki na Kasprowy Wierch. Na szczycie przywitała nas mgła. Jednak największe atrakcje były dopiero przed nami. Pod przewodnictwem pana Józefa – doświadczonego taternika, alpinisty rozpoczął się nasz wymarsz na górski szlak, prowadzący od Kasprowego Wierchu, Czarnego Stawu Gąsienicowego obok Kościeliska, do Schroniska Górskiego „Murowaniec” na Hali Gąsiennicowej i z Doliny Jaworzynki żółtą trasą do Kuźnic. Przyzwoita pogoda sprawiła, że kilkunastokilometrowy trud wędrówki po górach został nagrodzony wspaniałymi widokami i zdjęciami. Było to niesamowite przeżycie, tym bardziej, że przy sprzyjającej pogodzie bez przeszkód mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na szczyty Tatr Wysokich.
Czas płynął nieubłaganie i po obiedzie o godz. 15.15 wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku Izdebek. Do domu wróciliśmy około godz. 21.00. – trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Wycieczka dostarczyła wielu emocji nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Co ważne - spełniła wszelkie nasze oczekiwania.
Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowanie Pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Agnieszce Woś i Panu Wojciechowi Węgrzynowi kierownikowi PTTK w Sanoku za okazaną pomoc w organizacji wyjazdu.
Kierownik wycieczki: Katarzyna Kufel
Opiekunowie: Barbara Seńko – Władyka
Lucyna Barć