17.01.2019 roku uczniowie naszej szkoła uczestniczyli w wyjeździe do Multikina na film „Aquaman”. O godzinie 13:00 wyruszyliśmy w drogę. Seans rozpoczął się o 14:30 i trwał ponad dwie godziny. Był to niezapomniany czas. Film spodobał się wszystkim, każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Historia bohatera wywarła na nas niesamowite wrażenie. Było wzruszająco, śmiesznie, nie zabrakło też chwil grozy.
Amerykański film James’a Wan’a przedstawia bardzo ciekawą historię Aquamana – Artura (Jason Maoma), którego mamą jest królową Atlantydy a tatą latarnik. Artur posiada niezwykłe moce. Kiedy dorasta, ma za zadanie połączyć ląd z oceanem, w czym przeszkadza mu jego młodszy brat- pan oceanu, (Patric Wilson), który uważa, że Artur nie nadaje się na prawnego władcę, ponieważ jest mieszańcem. Na pomoc przybywa Mera ( Amber Heard), która pomaga Arturowi objąć tron, wskazując mu drogę do trójzębu Atlana, (byłego władcy lądu i oceanu). Legenda mówi, że tylko prawowity może go zdobyć. Historia Artura kończy się szczęśliwie.
Po obejrzeniu cudownego filmu, mieliśmy wolny czas na zjedzenie czegoś pysznego i małe zakupy J. Popołudnie było bardzo udane!!!
9 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym już ogólnopolskim konkursie „Pejzaże literatury” zorganizowanym przez CENTRUM EDUKACJI EGO PARTUM.
Konkurs polonistyczny kierowany był do uczniów klasy 8 Szkoły Podstawowej oraz klasy 3 Gimnazjum.
Uczestników obowiązywała znajomość:
- lektur Romeo i Julia, Balladyna, Mały Książę,
-rodzajów i gatunków literackich, motywów literackich, cech języka potocznego, środków stylistycznych, synonimów, antonimów, homonimów, archaizmów, charakterystyki postaci.
Do konkursu zgłosiło się 4 uczniów III klasy Gimnazjum i 9 uczniów VIII klasy Szkoły Podstawowej.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w lutym 2019 roku..
Tytuł laureata, dyplom oraz nagrodę książkową zdobyła Kinga Fil- kl VIII.
Wyróżnienie i dyplom otrzymali :
Otylia Barnik- kl VIII SP
Katarzyna Chryń- kl VIII SP
Martyna Potoczna- kl VIII SP
Weronika Chrobak- kl III Gimnazjum
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.
Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy sukcesów, a wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen miłości, życzliwości, to czas kiedy otwieramy swoje serca na radość z narodzin Bożej Dzieciny i dzielimy się tą radością z najbliższymi. Zanim jednak w zaciszu domowym wśród bliskich zasiądziemy do stołu, pielęgnujemy tradycję najpiękniejszych Świąt w roku w gronie szkolnej rodziny.
22 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana wyczuwało się świąteczną atmosferę, tancerze ćwiczyli swój występ, a inni uczniowie oczekiwali w klasach na główny apel. Gdy nadeszła już wyczekiwana chwila wszyscy zebrali się na szkolnej świetlicy. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi wsłuchali się w słowa Pani Dyrektor. W pięknej przemowie Pani Dyrektor Agnieszka Woś zwróciła uwagę na czas przedświąteczny i rodzinę. Wspomniała także o refleksjach nad samym sobą. Następnie głos zabrali nasi tancerze. Występ rozpoczął utwór pt. "Święta w nas" zespołu Blue Cafe. Kolejnym punktem apelu była recytacja wiersza ks. Jana Twardowskiego "Pomódlmy się w Noc Betlejemską" przez uczennicę klasy VIII. Następnie nasz szkolny zespół zaprezentował się w kolejnej piosence. Tym razem, by rozweselić wszystkich zebranych, tancerze zaśpiewali pastorałkę "Skrzypi Wóz". Na koniec Zespół Izdebczanka złożył życzenia wszystkim obecnym. Do życzeń przyłączyła się także Pani Dyrektor. W dalszej części uroczystości przewodniczy odczytał fragment Pisma Świętego. Po przytoczeniu ważnych słów wszyscy przystąpili do wspólnej modlitwy, po której wszyscy łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. W dobrych humorach wszyscy usiedli przy pięknie udekorowanym stole. W świetlicy unosiły się donośne i piękne śpiewy, radość ujęła wszystkich.
Był to dzień pełen ciepła i radości. Blask choinki, tradycyjne potrawy i melodie kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Miejmy nadzieję, że wspomnienia tych chwil pozostaną z nami na długo, a składane sobie życzenia, które brzmią jeszcze w naszych sercach, spełnią się w całości.
Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie Uczniów VIII klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
Zachęcamy do rozmowy z dziećmi na temat ich planów dotyczących wyboru konkretnego profilu szkoły. Podczas rozmów ze swoimi dziećmi warto wziąć pod uwagę ich zainteresowania i predyspozycje, a także punktację do szkół, do których będą aplikować. W kuratoriach działają punkty konsultacyjne, lista kontaktów jest dostępna na stronie internetowej www.men.gov.pl/rekutacja/kontakty-do-kuratoriow. Pytania związane z naborem do szkół na rok szkolny 2019/2020 można także kierować na adres rekrutacja@men.gov.pl. Uruchomiona została również zakładka www.men.gov.pl/rekrutacja, na której można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje.
Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego projektu UNICEF „Wszystkiekoloryświata – V edycja” do realizacji, którego w bieżącym roku przystąpili uczniowie klasy III i VII. Już ósmy raz szkolni wolontariusze będą organizować pomoc finansową na zakup szczepionek dla dzieci z najuboższych zakątków świata. Przypadający 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariatu przypomina nam jak szczytna jest funkcja każdego wolontariusza, który chce pomagać innym.
Działania wolontariuszy w wymiarze organizowanej przez uczniów pomocy w ramach UNICEF ma dużą tradycję w naszej szkole. Do tej pory nieśliśmy pomoc na zakup szczepionek przeciwko odrze, durowi brzusznemu, gruźlicy czy polio w Sierra Leone, Kubie, Sudanie Południowym, Mali, Angoli. W ubiegłym roku organizowaliśmy pomoc na zakup ciepłej odzieży, koców czy żywności terapeutycznej na zimę dla syryjskich dzieci. Podczas krótkiej konferencji, która odbyła się 7 grudnia 2018r. prowadzący przybliżyli społeczności uczniowskiej, jaki jest dostęp do podstawowej opieki medycznej w Demokratycznej Republice Konga i Indiach. Przedstawili cele i założenia projektu z przygotowaniem szmacianych lalek i związanym z tym konkursem oraz organizacją zbiórki pieniędzy, która w naszej szkole odbędzie się w lutym. Na koniec przypomnieli wszystkim jak ważne znaczenie ma świadomość praw dziecka i praw człowieka dla młodego pokolenia. Na przypadający 10 grudnia Dzień Praw Człowieka ofiary prześladowań uczczono chwilą ciszy.
W czasie spotkania Przewodniczący SU przypomniał również o organizowanej w szkole akcji „Góra grosza”.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w internetowym konkursie na najciekawszą lalkę , która wygra w szkolnym plebiscycie oraz do aktywnego udziału w lutowej zbiórce pieniędzy.
Składam serdeczne podziękowania uczniom: Dawidowi Blamie, Przemkowi Baranowi, Pawłowi Najdeckiemu, Julii Kowal, Monice Matyjek i Jakubowi Data za przygotowanie |i pomoc w organizacji konferencji.
30 listopada 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy VII z lokalnym poetą – panem Janem Organem, zorganizowane przez bibliotekę szkolną wraz z aktywem czytelniczym i przy współpracy pani Krystyny Mikoś z Biblioteki Publicznej w Izdebkach.
Spotkanie będące etapem wieloletniej współpracy, przebiegające w miłej, uroczystej atmosferze, było doskonałą okazją, by uczniowie zapoznali się z twórczością pana Jana– laureata regionalnych i ogólnopolskich, konkursów poetyckich. Prawdziwą niespodzianką sprawili naszemu Gościowi uczniowie: Julia Potoczna i Dawid Blama, którzy zaprezentowali dwa wiersze – „Jezus” i „Na Miłosza” pochodzące z tomiku pt.: „Znicze pamięci”. Siódmoklasiści dowiedzieli się również, że izdebski poeta pisze od 1989 roku, a w swojej twórczości najczęściej porusza tematykę filozoficznego rozumienia Boga, świata i ludzkiego życia. Lubi kontakt z młodzieżą zważywszy, że po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim przez 9 lat uczył historii w Zespole Szkół Leśnych w Lesku. W trakcie spotkania autor chętnie czytał wybrane przez siebie utwory, pochodzące z tomików: „Twarze wolności”,„Niezapominajki”, „Liryki hiszpańskie”. Dużo uwagi Pan Jan poświęcił tematyce swoich utworów pochodzących z najnowszego tomiku „Znaki czasu”, a także przedstawił kondycję polskiej poezji od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości do transformacji ustrojowej w 1989r. Dzięki rozmowie z poetą uczniowie dowiedzieli się, że Pan Organ działa w Grupie Poetyckiej „Zgrzyt” i chętnie publikuje artykuły w Wiadomościach Brzozowskich oraz Brzozowskiej Gazecie Powiatowej. Na koniec uczniowie otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, między innymi związane z poezją, inspiracjami oraz rozpoczęciem twórczości poetyckiej. Poeta przedstawił także swoje zdania na temat tego, czy w dobie Internetu i rozwijających się prężnie technologii informacyjnych warto chwytać za piórotworzyć i czytać poezję. Uwieńczeniem spotkania były wspólna fotografia i moc życzeń oraz zaproszenie na spotkanie autorskie poety, które odbędzie się 5 grudnia w brzozowskim Muzeum Regionalnym.
W październiku 2018 roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Samorządy Mają Głos”.
Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy wybory do władz Samorządu Uczniowskiego według demokratycznych zasad. Było to prawdziwe Święto Demokracji !
Uczniowie i uczennice mieli okazję nauczyć się przydatnych umiejętności i brać udział w tak wyjątkowym wydarzeniu. Działanie to przyniosło nam dużo satysfakcji. Kilka dni temu za udział w w/w ogólnopolskiej akcji otrzymaliśmy z Centrum Edukacji Obywatelskiej dyplomy i podziękowania.
Zaproszenie na kiermasz książek w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi
i administracji na kiermasz tanich książek Wydawnictwa Tuliszków, który odbywa się w dniach od 23 listopada do 7 grudnia 2018 roku (w godzinach otwarcia biblioteki).
W ofercie znajdują się: literatura piękna i popularno – naukowa w tym repetytoria, bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, poradniki.
Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie. Wszystkie pozycje są nowe, pięknie wydane,
w bardzo atrakcyjnych cenach! Każdy znajdzie tu coś dla siebie ale także dla młodszego rodzeństwa na fajny prezent mikołajkowy i pod choinkę.
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe, dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!
W piątek 15 listopada 2018r. naszą szkołę odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Warze pod opieką Pani ELżbiety Pempuś i Pani Iwony Dobosz. Mogli oni poznać ciekawe inicjatywy patriotyczne powstałe w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Godność, wolność, niepodległość”.
Duże wrażenie wywarła na młodzieży Wystawa Pamiątek Historycznych „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Po Izbie Pamięci gości oprowadzały uczennice klasy VIII Otylia Barnik i Kinga Fil. W ciekawy sposób zaprezentowały przedmioty codziennego użytku wyeksponowane w zaaranżowanej starej chałupie. Nie mniejsze emocje wzbudziło oglądanie bogatej kolekcji militariów z I i II wojny światowej. Atmosferę dawnych czasów przywołały także liczne stare dokumenty (jeszcze z końca XIX wieku), fotografie, medale, kolekcja guzików żołnierskich, ozdoby końskie, itp.
Jednak największym zainteresowaniem uczniów z Wary cieszyła się gra historyczna w konwencji escape room –„ Śledztwo… Groza… Intryga… Z Duchem Niepodległej”.
Na każdą z klas czekał jeszcze krótki Quiz „NIEPODLEGŁA…” obejmujący: rozpoznawanie obrazów Jana Matejki, znanych pieśni patriotycznych, Ojców Polskiej Niepodległości i najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Uzupełnieniem tej części spotkania było obejrzenie animacji przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Gra o niepodległość” oraz zwiastuna filmowej animowanej opowieści o dziele wielu pokoleń Polaków – odzyskaniu niepodległości w 1918 roku pt. „Odrodzenie”.
Na koniec wizyty młodzież dołączyła się do naszej akcji „Sto lat, Polsko!”, wieszając na Drzewku Życzeń biało-czerwone serca z życzeniami dla Niepodległej oraz wpisując się do okolicznościowej Księgi Życzeń.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach zaprasza mieszkańców Izdebek do zwiedzania wystawy pamiątek z okresu międzywojennego pt. „By czas nie zaćmił i niepamięć”.
Zgromadzone eksponaty można obejrzeć we wtorki i czwartki od godz. 8.00 do godz. 15.00 do świąt Bożego Narodzenia.
Gorąco zachęcamy do skorzystania z okazji i zapoznania się z ciekawym urywkiem naszej historii.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Pracownicy szkoły
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
już nie zniknie nigdy z map, bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska, Polska ma.”
11 listopada 1918 r. zapisał się na kartach historii Polski jako dzień szczególny. Dzień, w którym po 123 latach niewoli Polska na powrót znalazła się na mapie świata.
W tym roku w całym kraju oraz poza jego granicami hucznie obchodzimy setną rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Izdebkach do tego dnia przygotowywała się już od dawna – każda z sześciu edycji Wieczornicy Patriotycznej była swoistym przystankiem w drodze do Stulecia Niepodległości.
W niedzielę 11 listopada 2018 r. zamknęliśmy ten uroczysty cykl środowiskowych imprez niepodległościowych Wieczornicą Poezji, Pieśni i Tańca oraz innymi atrakcjami zaplanowanymi w projekcie „Godność, wolność, niepodległość”.
Tegoroczna uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się w kościele parafialnym Mszą Św. celebrowaną przez Księdza Prałata Józefa Kasperkiewicza i Księży Wikariuszy, po której uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi OSP w Izdebkach i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach, przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza. Tam zebrani modlili się za dusze tych, którzy zginęli w walce o wolną Ojczyznę. W hołdzie poległym przedstawiciele parlamentu, samorządu lokalnego, instytucji i organizacji wiejskich oraz izdebskich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Po zakończeniu modlitw głos zabrał Ksiądz Prałat, który podziękował pocztom sztandarowym za uświetnienie uroczystości, a Dyrektor SP1 i Wójtowi Gminy Nozdrzec - za zadbanie o obiekt i jego otoczenie.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do budynku szkoły na dalszą część uroczystości.
W Wieczornicy Poezji, Pieśni i Tańca pod nazwą „Niepodległa, niepokorna” wzięli udział szczególni Goście: Poseł na Sejm RP Pan Piotr Uruski z Synem, Wicekurator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Pan Stanisław Fundakowski, Wójt Gminy Nozdrzec Pan Antoni Gromala z Małżonką, Wójt Elekt i Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach Pan Stanisław Żelaznowski, Ksiądz Prałat Józef Kasperkiewicz i Księża Wikariusze, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Izdebkach Pan Artur Greczner, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warze Pan Aleksander Fil, Leśniczy Lasów Państwowych w Izdebkach Pan Mieczysław Barć, Przewodnicząca KGW Izdebki Pani Mieczysława Wojdanowska, Sołtys Izdebek Pan Zbigniew Szpiech, Nauczyciele Emeryci, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców na czele z Przewodniczącą Panią Bożeną Potoczną, Uczniowie, Pracownicy obsługi oraz liczni Mieszkańcy Izdebek i okolicznych miejscowości.
Na wstępie Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Izdebkach Pani Agnieszka Woś powitała wszystkich zebranych gości i oddała głos prowadzącej uroczystość Pani Renacie Pecce.
Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu programu uroczystości scenę przejęli młodzi aktorzy i tancerze, którzy przybrani w piękne stroje z różnych epok zabrali widzów w niezwykłą podróż w czasie, odwołując się do najważniejszych wydarzeń z historii Polski, m. in. rozbiorów, zrywów niepodległościowych, odzyskania niepodległości, II wojny światowej, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego, stanu wojennego, strajków, wyboru Karola Wojtyły na papieża, obrad Okrągłego Stołu.
Dopełnieniem krótkich scenek były dobrane tematycznie pieśni i piosenki: „Rota”, „Hej, panienki, posłuchajcie”, wiązanka pieśni legionowych, „Powrócisz tu”, „Dziś idę walczyć”, „Warszawo ma”, „List”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Już nie wróci twój chłopiec, dziewczyno”, „Dziewczyna z granatem”, „Uwierz, Polsko!”, „Mury”.
Wspaniałą ozdobą programu artystycznego były występy Zespołu Pieśni i Tańca „Izdebczanka”, który zaprezentował poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, żywiołowego mazura w strojach szlacheckich i przepięknego walca ze stop – klatki.
Niezwykle wzruszającymi elementami spektaklu były wędrująca po sali wielka biało – czerwona flaga na tle piosenki finałowej „Niepodległa, niepokorna” oraz wystrzelenie biało – czerwonego konfetti.
Cała część artystyczna wzbogacona została pokazem przepięknych slajdów obrazujących lub komentujących sceny przedstawiane przez uczniów i absolwentów naszej szkoły.
Występ młodych artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, którzy nagrodzili go owacją na stojąco.
W kolejnej części imprezy głos zabrali Goście – Poseł Uruski, Wicekurator Fundakowski, Wójt Gromala oraz Wójt Elekt Żelaznowski, którzy wyrazili swój zachwyt występami młodzieży oraz podziękowali za zaproszenie na uroczystość.
Następnie Pani Dyrektor złożyła podziękowania ustępującemu ze stanowiska Wójtowi Gminy Nozdrzec Panu Antoniemu Gromali za całokształt działalności patriotycznej i pomoc szkole w krzewieniu miłości do Ojczyzny, wręczając statuetkę Złotego Orła i nadając tytuł Niestrudzonego Orędownika Patriotyzmu. Nie zabrakło też słowa „Dziękujemy!” od uczniów i rodziców.
Wyrazy wdzięczności Pani Agnieszka Woś skierowała również do uczniów, absolwentów i nauczycieli, którzy zaangażowali się w stworzenie i realizację ogólnopolskiego projektu „Godność, wolność, niepodległość” oraz przygotowanie Wieczornicy Patriotycznej. Statuetki Złotej Róży otrzymały Panie: Iwona Dobosz, Renata Pecka, Małgorzata Mazur – Herbut i Elżbieta Pempuś.
Słowa podziękowania trafiły także do Rady Rodziców oraz do przedstawicielek Koła Gospodyń w Izdebkach za poświęcenie swojego cennego czasu i zaangażowanie się w przygotowanie poczęstunku.
Adresatami kolejnych podziękowań byli: Pani Beata Baran, która przystroiła naszych tancerzy, Pan kamerzysta i fotografowie uwieczniający uroczystość, uczennice, rodzice i pracownicy szkoły obsługujący widownię podczas uroczystości, sponsorzy napojów – firma Rzeszowianka oraz Panowie Jacek Krzal i i Marian Dobosz, a także wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Szczególną wdzięczność Pani Dyrektor okazała mieszkańcom Izdebek i Rudawca, którzy udostępnili lub podarowali eksponaty na wystawę „By czas nie zaćmił i niepamięć” (m. in. Stowarzyszeniu Eksploracyjno – Historycznemu „Galicja” i Panu Adamowi Przystarzowi, Rudawieckiej Izbie Pamięci oraz Panu Waldemarowi Błachutowi).
W kolejnym punkcie imprezy uczniowie i absolwenci biorący udział w spektaklu podziękowali Pani Dyrektor oraz nauczycielom przygotowującym Święto Niepodległości za trud i zaangażowanie. Szczególną wdzięczność okazali Pani Małgorzacie Mazur – Herbut – choreografowi i opiekunowi zespołu „Izdebczanka”.
Po tym wystąpieniu prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych na wspólne śpiewanie pieśni oraz poczęstunek. Zgromadzony na scenie chór, akompaniator – Pan Krzysztof Lubecki, a także przygotowane przez organizatorów śpiewniki znacznie ułatwiły widowni śpiewanie bardziej lub mniej znanych utworów.
Z kolei prowadząca zachęciła do zwiedzania wystawy tematycznej „By czas nie zaćmił i niepamięć” oraz do wizyty w "Cafe Pod Białym Orłem", gdzie czekały "niepodległościowe" wypieki, m.in. proziaczki "Witosówki" czy faworki "Józefki". Zaprosiła także do fotobudki i poprosiła o wklejanie zdjęć i wpisywanie życzeń dla Niepodległej do Księgi Pamiątkowej.
Ostatnim punktem uroczystych obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole był Międzypokoleniowy Bal Niepodległościowy z muzyką międzywojenną.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu obchodów Stulecia Niepodległości Naszej Ojczyzny.
R. Pecka
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Szybkimi krokami zbliża się Wielki Dzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej szkole od września to wydarzenie jest celebrowane na wiele sposobów. 9 listopada wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Do akcji tej zaprosili Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie nasi uczniowie zasadzili „dąb pamięci” w hołdzie dla Niepodległej. Następnie, o godzinie 1111 z uczniami tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w całym kraju odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
Środa w naszej szkole przebiegła pod znakiem przygody, śledztwa i … rozwiązywania zagadek historyczno – geograficzno – polonistycznych. Właśnie tego dnia odbyła się ostatnia konkursowa konkurencja w ramach warsztatów patriotycznych dla młodzieży pod hasłem „My dla Ciebie, Ty dla nas jesteś, Ojczyzno”, czyli gra historyczna w konwencji escape room – „Z Duchem Niepodległej”.
Jej uczestnicy zostali postawieni przed wielkim wyzwaniem – musieli uniemożliwić przeniesienie się do roku 1918 terrorystom, który planowali zamach na J. Piłsudskiego i zmianę biegu historii, by nie dopuścić do odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym celu rozwiązywali zagadki pozwalające na odkrycie pięciocyfrowego kodu do kłódki zamykającej skrzynkę z kluczem do wrót Czasoprzestrzeni…
Każda klasa wystawiła grupę ratunkową składającą się z największych śmiałków i najtęższych umysłów w szkole J. Oto oni:
Klasa VII: Sami Attou, Ksawery Barnik, Filip Dziura, Damian Pietrasz
Klasa VIII: Katarzyna Chryń, Kinga Fil, Martyna Potoczna, Amelia Szuba
Klasa III gim.: Przemysław Baran, Jakub Data, Paweł Najdecki, Mirosław Skrabala.
Najsprawniej i najszybciej z zadaniami uporali się przedstawiciele klasy VIII i III gimnazjum /potrzebowali tylko 29 minut/ – uzyskali po 20 punktów. Klasa VII natomiast spędziła w escape roomie 40 minut i zdobyła 15 punktów.
Na zakończenie z bohaterami zmagań spotkała się Pani Dyrektor, która pogratulowała uczniom sukcesu oraz podziękowała nauczycielom za przygotowanie przedsięwzięcia, szczególnie Pani Iwonie Dobosz – pomysłodawczyni i realizatorce gry, a także Pani Elżbiecie Pempuś – dekoratorce wnętrza pokoju zagadek. Dopełnieniem tego, niezwykle udanego, dnia były wspólne zdjęcia /do obejrzenia w Albumie fotograficznym/.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Nadchodzący czas „Wszystkich Świętych” był okazją dla naszej młodzieży do udania się, w ramach działalności SU, na izdebski cmentarz. Uczniowie odwiedzili groby znanych ludzi , którzy swoją pracą i działalnością społeczną zasłużyli się dla naszej miejscowości. Złożyli stroiki i zapalili symboliczne znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy pomniku adiutanta księcia Jozefa Poniatowskiego, następnie odwiedzili mogiłę miejscowego pisarza i poety. Zapalili też znicze na grobach dyrektorów szkól i nauczycieli. Na koniec odwiedzili groby swoich bliskich.
Piękna , jesienna pogoda, opadające pożółkłe liście i atmosfera panująca na cmentarzu przed Świętem Zmarłych, skłaniały uczniów do rozmów o przemijaniu. Warto w tym miejscu przywołać słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Poeta poucza nas, abyśmy nie zapominali o tym, że życie jest przekorne, a ludzie odchodzą z tego świata nagle pozostawiając po sobie bolesne wspomnienia swojego istnienia.
"Kochamy wciąż za mało i stale za późno", nad tymi słowami zastanawiamy się tylko wtedy, gdy już ktoś odchodzi, kiedy kogoś już w naszym życiu brak, zauważamy, że zabrakło nam czasu, by go kochać i znaleźć czas na rozmowę. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad życiem, zapominamy o tym, że rodząc się, zbliżamy się ku śmierci i dopiero ,gdy człowiek odchodzi, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo był dla nas ważny i jak bardzo go kochaliśmy.
Dlatego niech słowa Ks. Twardowskiego będą przesłaniem dla każdego nas.
5 listopada 2018r. uczniowie klasy VII z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie polonistycznym „Romantyczne wtajemniczenie. W świecie ballad Adama Mickiewicza” zorganizowanym przez CENTRUM EDUKACJI EGO PARTUM.
Uczestników polonistycznych zmagań obowiązywała znajomość: ballad Pani Twardowska, Powrót Taty, Świtezianka; a także : biografia Adama Mickiewicza, twórczość poety; ballady jako gatunku literackiego
(pochodzenie, cechy gatunkowe); interpretacji wymienionych ballad; środków stylistycznych; motywów literackich.
Do konkursu przystąpiło 13 uczniów.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w grudniu 2018 r.
Najlepiej zaprezentowali się i dyplom z wyróżnieniem otrzymali:
Damian Pietrasz
Julia Potoczna
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Nasza szkoła włącza się kolejny już raz w ogólnopolską akcję społeczną MAMY NIEPODLEGŁĄ! organizowaną przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Akcja jest skierowana do osób w każdym wieku i o różnych poglądach w całej Polsce. Każda z edycji to trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów. Radosne świętowanie uwalnia pozytywne emocje, promuje nowoczesny patriotyzm, integruje społeczności lokalne, a przede wszystkim to setki tysięcy wysłanych życzeń
i uśmiechów na twarzach ich odbiorców.
Edycja 2018 poświęcona jest podpisanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski.
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do optymistycznego świętowania 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz dzielenia się tą radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej. Jeśli nie tradycyjne kartki – to można wysłać e-kartki z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości!
ŚWIĘTUJMYRAZEM, ŻE MAMY NIEPODLEGŁĄ!
Zapraszamy wszystkich do radosnego świętowania Niepodległości!
W miniony poniedziałek rozpoczęliśmy ostatni, niezwykle intensywny tydzień obchodów stulecia niepodległości Ojczyzny. Zgodnie z założeniami projektu „Godność, wolność, niepodległość” sfinalizowaliśmy nasze działania teatralne, prezentując etiudy ukazujące sylwetki bohaterów historycznych pod hasłem: „To oni przynieśli Polsce wolność”. Wszystkie klasy bardzo profesjonalnie potraktowały swoje zadanie i przygotowały świetne scenki z bohaterami niepodległości w roli głównej. Niewątpliwymi atutami występów były kostiumy i rekwizyty z epoki. Wyniki rywalizacji prezentują się następująco:
Klasa
Postać
Punkty
VII
Józef Piłsudski
14
VIII
Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) – Aleksandra Zagórska
19
III gim.
Ignacy Paderewski
16
Oprócz popisów aktorskich mogliśmy także obejrzeć prezentacje multimedialne pt. „Historia Niepodległej w obrazach” przygotowane przez uczniów. Te swoiste wędrówki przez świat malarstwa historycznego były częścią warsztatów plastycznych, tak jak przygotowanie i wyeksponowanie przed szkołą muralu dla Niepodległej. Zwieńczeniem plastycznych zmagań będzie wyeksponowanie pamiątek przekazanych przez społeczność lokalną i przygotowanie wystawy „By czas nie zaćmił i niepamięć…”, która zostanie udostępniona do zwiedzania w Dniu Niepodległości podczas uroczystości szkolnych.
Oceny pokazów multimedialnych:
Kl. VIII - 17 punktów
Kl. III - 12 punktów
Kl. VII 11 punktów
Oceny posterów podsumowujących wycieczkę „Szlakiem I Kompanii Kadrowej”:
Kl. III - 20 punktów
Kl. VIII - 15 punktów
Kl. VII - 15 punktów
Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w poszczególne przedsięwzięcia i serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Jesteśmy z Was dumni!!!
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.