

„Szlakiem I Kompanii Kadrowej”
W dniach 27 – 29 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce o tematyce patriotycznej „Szlakiem I Kompanii Kadrowej” organizowanej w ramach projektu Ministra Edukacji Narodowej „Godność, wolność, niepodległość”, wpisanego w rządowy program wieloletni „Niepodległa”.
W czwartek wczesnym rankiem pod opieką Pań – M. Baranieckiej i L. Barć oraz Pana A. Cyparskiego wyruszyli w daleką drogę do Krakowa, a dokładnie do krakowskich Oleandrów, gdzie swój marsz ku niepodległości zaczęła I Kompania Kadrowa.
Po dotarciu na miejsce, pod czujnym okiem przewodnika młodzi „tropiciele historii” odwiedzili Muzeum Czynu Niepodległościowego, którego siedzibą jest uznany za zabytek Dom im. J. Piłsudskiego, jedyne w Polsce muzeum poświęcone idei niepodległościowej i państwowej Marszałka. W drodze na Wawel przeszli ulicą Piłsudskiego, gdzie wyeksponowano pamiątkowe tablice poświęcone jej Patronowi.
W Katedrze Wawelskiej nadszedł moment zadumy i modlitwy nad kryptą Marszałka.
Kolejnym punktem wizyty w Grodzie Kraka był Rynek Główny z tablicą upamiętniającą historyczną zmianę warty z austriackiej na polską 31.10.1918 r.
Nie lada atrakcją okazało się wejście na Kopiec Niepodległości im. J. Piłsudskiego – największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim.
Po dniu pełnym atrakcji, zmęczeni, ale bogaci w wiedzę, uczniowie i ich opiekunowie po pysznym posiłku udali się na zasłużony odpoczynek.
W piątek nasi wędrowcy udali się do Jędrzejowa, gdzie zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich. Na fasadzie budynku mogli zobaczyć tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w tym mieście w roku 1915, zaś w środku zwiedzić bogate zasoby placówki.
Po niezwykłej historycznej „uczcie” nadszedł czas na przyrodniczy aspekt wycieczki – zwiedzanie Jaskini „Raj” - jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Drugi dzień wycieczki, podobnie jak pierwszy, przyniósł wiele wrażeń i zakończył się długo wyczekiwanych odpoczynkiem.
W trzecim dniu uczestnicy wycieczki pojechali do Kielc – miasta na trwałe związanego z Józefem Piłsudskim. Jak się dowiedzieli, kielczanie za Czyn Niepodległościowy podziękowali Marszałkowi już w 1921 roku. Ufundowali tablicę upamiętniającą 7. rocznicę wkroczenia strzelców, a Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Kielc.
Po śmierci Piłsudskiego otworzono również Sanktuarium Marszałka w 1938 roku w Pałacu Biskupów Krakowskich (w 1914 roku mieściła się tam siedziba Piłsudskiego i jego sztabu). W Sanktuarium uczniowie obejrzeli liczne pamiątki związane z Legionami, m. in. chorągwie i sztandary, zdjęcia, dokumenty, obrazy, itp. Jednym z ciekawszych eksponatów okazała się alabastrowa maska pośmiertna Marszałka wykonana według gipsowego odlewu jego twarzy sporządzonego po śmierci.
Po zapoznaniu się z kolejnym miejscem na szlaku I Kompanii Kadrowej wycieczka udała się do Nowej Słupi, gdzie przeszła na Święty Krzyż – miejsce z Sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego oraz znajduje się krypta Jaremy Wiśniowieckiego. Tam też młodzież zwiedziła Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego i podziwiała przepiękne widoki z tarasu na gołoborzu.
Po wzmocnieniu nadszarpniętych trzydniową wędrówką sił /podczas pożywnego obiadu J/ udano się w drogę powrotną do domu.
Mamy nadzieję, że przemierzona przez naszych uczniów trasa „Szlakiem I Kompanii Kadrowej” przybliżyła im Czyn Niepodległościowy i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.