Szanowni Państwo!
26 kwietnia minął kolejny etap kwarantanny społecznej, a zarazem kolejny etap zdalnego nauczania w polskich szkołach. Tego dnia dowiedzieliśmy się również, że taki stan rzeczy potrwa do 24 maja, a być może jeszcze dłużej.
Po miesiącu edukowania na odległość i w perspektywie jego kontynuacji postanowiliśmy podsumować i ocenić nasze dotychczasowe działania. Pozwoli nam to, mamy nadzieję, na udoskonalenie i usprawnienie tego procesu. Tym bardziej, że jesteśmy zmuszeni nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także dokonywania oceny uczniów na odległość.
Z rozmów z nauczycielami, uczniami oraz z sygnałów od rodziców wynika, że zdalne nauczanie nastręcza wielu trudności wszystkim jego uczestnikom.
W związku z tym, że nasi uczniowie muszą realizować obowiązek szkolny, koniecznością jest dokonanie ewaluacji form kształcenia, jakie przyjęliśmy oraz dokładne wyjaśnienie procedur, do których uczniowie powinni się dostosować.
Po pierwsze – podstawową platformą informacyjną jest strona internetowa naszej szkoły!!!! To tutaj uczniowie znajdą wszystkie wiadomości dotyczące materiału do realizacji, sposobów jego realizacji oraz wymagań nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Swoją pracę w domu powinni zaczynać od zapoznania się z informacjami na spizdebki.edupage.org w zakładce dedykowanej danej klasie.
Po drugie – każdy nauczyciel prowadzi we wskazanym terminie konsultacje dla poszczególnych klas ze swojego przedmiotu na komunikatorze „Skype”. Pozostaje wówczas do dyspozycji uczniów, którzy mają jakiekolwiek pytania czy problemy związane z przerabianym materiałem umieszczonym na stronie szkoły.
Podkreślamy, że nie są to lekcje online, lecz KONSULTACJE, które są nieobowiązkowe. Nie muszą w nich uczestniczyć wszyscy uczniowie, lecz tylko ci, którzy są naprawdę zainteresowani tematem lub potrzebują realnej pomocy. Podczas zdalnego kontaktu z nauczycielem można poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień, zadań do wykonania, czy chociażby po prostu porozmawiać. Aby stworzyć namiastkę bezpośredniego kontaktu między rozmówcami, prosimy o włączanie kamerek – stworzy to lepszą atmosferę i komfort pracy.
Po trzecie – nauczyciele po uprzednim uzgodnieniu terminu z uczniami przeprowadzają kartkówki, sprawdziany, kwizy online, które podlegają ocenie (głównie na platformach „Quizizz” i „WSiPnet”). Wysyłają również zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów za pomocą poczty e-mail czy komunikatora „Messenger”.
Uczniowie mają OBOWIĄZEK brać udział w formach sprawdzania wiadomości, gdyż między innymi na tej podstawie nauczyciele będą ich klasyfikować na koniec roku szkolnego.
Zmiany, które wprowadzamy w zdalnym nauczaniu realizowanym przez szkołę, zostały podyktowane rozmaitymi zdarzeniami, zjawiskami czy incydentami zaobserwowanymi w czasie minionego miesiąca działań. Być może pewien chaos informacyjny, przygotowanie takiej formy pracy w bardzo krótkim czasie, braki techniczne czy sprzętowe u nauczycieli i uczniów spowodowały frustrację wśród całej naszej społeczności i utrudniały realizację założonych celów. Jednak w dużym stopniu przyczyniła się do tego postawa samych uczniów, którzy zupełnie wyłączyli się z procesu edukacji albo uczestniczyli w nim sporadycznie, albo wreszcie pojawiali się tylko po to, aby zakłócać lekcje online…
Oczywiście wiemy, że istnieje spora grupa uczniów, którzy chcą pracować, są systematyczni i obowiązkowi. To im przede wszystkim pragniemy ułatwić naukę poprzez wprowadzenie opisanych wyżej zmian.
Zachęcamy wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców do refleksji nad funkcjonowaniem „domowego nauczania”. Pamiętajmy, że trudny czas, który przeżywamy, nie może być czasem straconym. Musimy się postarać wykorzystać go jak najlepiej do zdobywania wiedzy i własnego rozwoju. Dlatego bądźmy dla siebie wyrozumiali, życzliwi i szanujmy się nawzajem. Przecież kwarantanna się kiedyś skończy i będziemy musieli spojrzeć sobie w oczy…
Zdrowia życzymy, wytrwałości i życzliwości…