NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”
Narodowe Czytanie to projekt, którego celem jest popularyzowanie kanonu literatury polskiej oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. Zainaugurowany został w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W tym roku czytaną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został napisany na emigracji w Genewie w 1834 r.,
a wydany pięć lat później w Paryżu. Poeta połączył w swoim utworze wydarzenia fantastyczne i realistyczne, a na ich tle opowieść o dwóch siostrach Alinie i Balladynie. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i charakterze. Dziewczyny walczą o względy Kirkora - bogatego „pana czterowieżowego”. Słowacki ukazał złożoność ludzkiego charakteru, żądzę władzy, niepohamowane ambicje, zdrady, które w ostateczności prowadzą do rodzinnego dramatu.
Poeta pragnął stworzyć dzieło, które będzie odwołaniem do tradycji ludowej, na wzór starej ballady, gdzie dobro walczy ze złem, z ukazaniem ponadczasowych prawd.
W liście do matki z 18 grudnia 1834 roku poeta pisał: „Od ostatniego mego listu (...) w przeciągu miesiąca upłynionego, napisałem nową sztukę teatralną – niby tragedię pod tytułem „Balladina”. Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą – zwłaszcza, ze otworzyła mi nową drogę, nowy kraj poetyczny, nietknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny. Zobaczysz kiedyś, Mamo kochana, co to za dziwna kraina – i czasy. Tragedia cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jakby ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu prawdy. Ludzie jednak, starałem się, aby byli prawdziwymi i aby”.
W naszej szkole po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie. Była to już dziewiąta odsłona Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania.
Uczniowie klasy ósmej i siódmej wcielili się w role bohaterów dramatu i odczytali społeczności szkolnej fragmenty dramatu. Głównym celem akcji było popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez obcowanie
z największymi dziełami polskiej literatury.
W bohaterów lektury wcielili się: Dominika Telega, Milena Kaczmarczyk, Aleksandra Baran, Milena Szerszeń, Karol Jeleń, Oskar Cudo, Hubert Habyk, Paweł Skrabala, Szymon Sura, Diana Wójcik, Maja Błachut, Maciej Herbut, Weronika Owsiana, Julia Owsiana.
E. Kawa
K. Kufel