Niepubliczne Liceum Plastyczne TALENS w Lesku zaprasza gimnazjalistów na warsztaty przygotowujące przyszłych uczniów do sprawdzianu teoretycznego i praktycznego. Szczegoły po adresem: http://www.liceum.talens.pl/aktualnosci/art50.html
Zaproszenie na warsztaty
"Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam, wchodzę" - VIII Tydzień Bibliotek 2011.
Już po raz ósmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja wielką akcję popularyzacji ksiąŜki i czytelnictwa, czyli Tydzień Bibliotek. Hasłem wiodącymw tym roku będzie "Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę".
Hasło Tygodnia Bibliotek 2011 to dwuwiersz zachęcający do odwiedzin biblioteki nie tylko w celu wypożyczenia książki, ale też bez sprecyzowanego powodu. Ma sprzyjać wytworzeniu się mody na bywanie w bibliotece. Rolą bibliotekarzy jest stworzenie optymalnych warunków sprzyjających wygenerowaniu się tego typu mody. Hasło nawiązuje do oczywistego faktu,że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu. Każda cywilizacja chlubiła się posiadaniem bibliotek, choć ich dostępność była oczywiście różna; każde pokolenie ubolewało nad ich niszczeniem i chroniło zasoby na równi z największymi wartościami - wyjaśniają na swej stronie internetowej organizatorzy akcji.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, realizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, ogniskuje uwagę szerokiej opinii publicznej wokół problematyki upowszechniania czytelnictwa, roli bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyja popularyzacji różnorodnych form pracy z czytelnikami. Jest akcją społeczną angażującą wszystkie rodzaje bibliotek, centra kultury, placówki oświatowe, wydawnictwa, media oraz władze lokalne w ukazanie znaczenia książki dla kultury i postępu cywilizacyjnego,rozwoju intelektualnego, zwłaszcza młodego pokolenia, promocję zawodu bibliotekarza. Realizacja programu odbywa się w maju i rozpoczyna się z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek - 8 maja.
Nasza książnica włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek, organizując konkurs "ZAREKLAMUJ BIBLIOTEKĘ".
Do konkursu może przystąpić każdy uczeń naszego gimnazjum, który przygotuje reklamę naszej biblioteki w dowolnej formie graficznej do 20 maja 2011r i zaprezentuje ją w bibliotece nauczycielowi - bibliotekarzowi.
Wszystkie prace konkursowe zaprezentowane zostaną na specjalnej wystawie, którą będzie można w bibliotece obejrzeć.
Gorąco zachęcam
nauczyciel - bibliotekkarz: Katarzyna Kufel
Więcej na temat tegorocznego Tygodnia Bibliotek na: www.sbp.pl
220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Prof. Tadeusz Cegielski o Konstytucji 3 maja
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce: posłuchaj " Mazurka 3 Maja".
Postanowienia Konstytucji
Jej wstępnym etapem było Prawo o sejmikach z 24 III 1791 roku oraz Prawo o miastach (królewskich) z 18 IV 1791 roku. Pozostawiała ustrój stanowy, z pewnymi drobnymi zmianami: znacznie uszczuplono wpływy magnaterii na elekcję, Senat i zarząd kraju, wykluczając z sejmików szlachtę nieposesjonatów, stanowiącą najgorliwszą klientelę magnatów. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania. Mieszczanom zatwierdzono prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji.
Utrzymując poddaństwo Konstytucja pozbawiała szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich "pod opiekę prawa i rządu krajowego". Indywidualne umowy chłopów z dziedzicami o zamianę pańszczyzny na czynsz teraz nie mogły już być samodzielnie unieważniane przez szlachtę.Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm, składający się ze szlachty-posesjonatów (204 posłów) i 24 plenipotentów miast.
Zmniejszono znacznie rolę Senatu, instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto zostały zniesione, decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów. Kadencja Sejmu trwała 2 lata, posiedzenia zwoływane były w razie potrzeby, co 25 lat miano zwoływać Sejm w celu poprawy konstytucji. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów: policji, pieczęci, czyli spraw wewnętrznych, interesów zagranicznych, wojny i skarbu, mianowanych przez króla. Ministrowie odpowiadali przed Sejmem za podpisane przez siebie akty. Król był przewodniczącym Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników i oficerów, w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem:Konstytucja 3 Maja widziana oczyma gimnazjalistki Natalii.Zniesiono wolną elekcję, po śmierci Stanisława Augusta tron miał być dziedziczny, tylko w razie wymarcia rodziny królewskiej szlachta miała wybierać nową dynastię. Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, postulując konieczność stworzenia stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji Trybunałem Koronnym i sądem asesorskim.
Próba przeprowadzenia reform została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej.
Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Do tradycji trzeciomajowych nawiązywały później różne kierunki polityczne, dosyć dowolnie interpretując idee ustawy zasadniczej z 1791 roku: Polonez Pan Tadeusz.Opracowała i przygotowała: Katarzyna Kufel
2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, między innymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Senat RP w uchwale z dnia 12.02.2004 ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało - czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Katarzyna Kufel
"SANTO SUBITO" - 1 maja 2011 r. beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II - wszystkie drogi poprowadzą do Rzymu.
28 kwietnia 2011r.w oczekiwaniu na wielkie wydarzenie jakim jest beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II 1 maja 2011r. w Watykanie , odbyła się w naszej szkole z tej okazji uroczysta akademia. Została ona przygotowana przez uczniów klasy IIA i IIB pod kierunkiem ks. Romana Kocaja, który w swojej przedmowie zapraszał wszystkich uczniów i nauczycieli do przygotowania duchowego przed beatyfikacją poprzez zgłębianie wiedzy o Janie Pawle II a także poprzez modlitwę.
Przesłanie Akademii ukazało młodzieży gimnazjalnej postawę Jana Pawła II wobec cierpienia poprzez śpiew pieśni papieskich oraz poprzez poezję i prozę. Przypomnieliśmy sobie, że Jan Paweł II mimo swojego cierpienia, nie poddawał się, z ogromną siłą woli pracował, podejmował wielorakie wysiłki, żeby być obecnym tam, gdzie jego wizyta była potrzebna i ze wszystkich sił służyć a także rzeczywiste i osobowe świadectwa cudu uzdrowienia osób, którym za wstawiennictwem Ojca Świętego udało się odzyskać zdrowie i ocalić życie.
Dzisiaj, gdy przybliża się czas beatyfikacji Jana Pawła II, chcemy modlić się za Jego wstawiennictwem o jak najgłębsze zrozumienie sensu cierpienia, choroby, a także tak bardzo bolesnej tajemnicy odejścia człowieka. To wszystko jest doświadczeniem każdego z nas. Niech Jan Paweł II będzie dla wszystkich patronem zwycięstwa nad cierpieniem, patronem odkrycia jego sensu w Chrystusie Cierpiącym, który jest naszym Zbawicielem.
Zapraszamy do odwiedzenia stron interentowych poświęconych Ojcu Świętemu:
* Interentowe Muzeum Jana Pawła II
Organizatorzy: ks. Roman Kocaj
Katarzyna Kufel
Egzamin gimnazjalny juz za nami...
Prawie 430 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju pisało we wtorek, środę i czwartek egzamin. Pierwszego dnia egzamin sprawdzał ich wiedzę humanistyczną, drugiego - matematyczno-przyrodniczą, trzeciego - z języków obcych (w naszej szkole- z j. angielskiego).
Uczniowie w Polsce pisali takie same testy. Prace zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. We wtorkowym teście z wiedzy humanistycznej znajdowały się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki.
Środowy test matematyczno-przyrodniczy sprawdzał wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki. W czwartek uczniowie mieli test z wybranego przez siebie języka obcego.
Tegoroczny egzamin gimnazjalny był ostatnim przeprowadzanym według dotychczasowych zasad. W przyszłym roku szkolnym - 2011/2012 - egzamin gimnazjalny zdawać będzie pierwszy rocznik gimnazjalistów uczących się zgodnie z nową podstawą programową.
Ich egzamin będzie składał z takich samych części jak dotychczasowy, ale każda część będzie miała inną strukturę - w części humanistycznej wyodrębnione będą zadania z języka polskiego, a w części matematyczno-przyrodniczej - zadania czysto matematyczne.
Według MEN, umożliwi to obserwację postępów, jakie uczniowie poczynili w tych przedmiotach na różnych etapach swojej nauki - na zakończenie szkoły podstawowej, na egzaminie gimnazjalnym i na maturze.
Zmieniona będzie także część egzaminu sprawdzająca znajomość języka obcego. Będzie ona podzielona na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.
Życzymy naszym uczniom jak najlepszych wyników.
Zapraszamy do albumu fotograficznego- są tam zdjęcia z egzaminu. .
"MIŁOSZOMANIA" - weź udział w konkursie recytatorskim poezji Czesława Miłosza z okazji Roku obchodów twórczości Noblisty.
W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stulecia powrócić do Polski.
Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.
W komunistycznej Polsce Czesław Miłosz został skazany na zapomnienie. Polacy usłyszeli, że ktoś taki istnieje i jest doceniany na świecie dopiero, gdy otrzymał Nagrodę Nobla w 1980 roku.
Mam nadzieję, że stulecie urodzin Czesława Miłosza stanie się okazją do ponownego spotkania z jego dziełem w bibliotece naszego gimnazjum oraz przybliżenienia młodzieży twórczości Noblisty.
Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami przypadającego 23 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna organizuje MIŁOSZOMANIĘ.
Regulamin Indywidualnewgo Konkursu Recytatorskiego Poezji Czesława Miłosza:
Cele konkursu:
- Popularyzacja twórczości Noblisty.
- Rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich.
- Poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów literacko – poetyckich.
- Rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji polskiej oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród młodzieży gimnazjalneji.
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I - III Gimnazjum nr 1 w Izdebkach.
2. Repertuar - wybór wiersza zależy od zainteresowań i możliwości ucznia.
WYMAGANIA KONKURSOWE:
uczestnik powinien:
- dokonać wyboru (z ewentualną pomocą nauczyciela polonisty lub bibliotekarza ) utworu o cenionej wartości literackiej;
- przygotować recytację jednego utworu;
KRYTERIA OCENY:
- dobór repertuaru;
- interpretacja utworu;
- kultura mowy;
- ogólny wyraz artystyczny.
3. Uczestnicy zgłaszają swój udział w konkursie do 28 kwietnia 2011r. w bibiliotece szkolnej.
4. Termin konkursu: 5 maja 2011r. godzina 10.30.
Zapraszam do licznego udziału i skorzystania z repertuaru wierszy Poety znajduj ącego się na oficjanej stronie internetowej Noblisty.
KOORDYNATOR KONKURSU:
nauczyciel - bibliotekarz: Katarzyna Kufel
"Przechodniu powiedz Polsce żeśmy polegli wierni w jej służbie" - Smoleńsk 2010 - Pamiętamy!!!
W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, mija pierwsza rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z Małżonką oraz 94 innych uczestników lotu. Tego samego dnia mija także 71. rocznica Zbrodni Katyńskiej, upamiętniająca mord dokonany przez funkcjonariuszy NKWD, na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP, na ponad 20 tysiącach polskich obywateli. Należy pamiętać, że wśród zamordowanych przez władze sowieckie były osoby różnych wyznań, posiadające różne poglądy polityczne i różne pochodzenie etniczne. W zeszłym roku na pokładzie TU-154M wśród osób chcących oddać hołd pomordowanym znaleźli się reprezentanci różnych opcji politycznych, światopoglądowych czy religijnych. Byli wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z członkami swojej delegacji, Przedstawiciele Sejmu i Senatu, Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń, Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Osoby Towarzyszące oraz Członkowie Załogi. W najbliższą niedzielę w całej Polsce odbędą się liczne uroczystości religijne, marsz pamięci oraz koncerty. W Warszawie w obchodach rocznicy 10 kwietnia może wziąć udział ponad 100 tys.osób czytaj dalej.
Przyłączmy się wszyscy do obchodów pierwszej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej zapalając w najbliższą niedzielę 10 kwietnia w każdym domu znicz o godz. 8:41.
Opracowała i przygotowała: Katarzyna Kufel
STYPENDIADA POLONISTYCZNA
W dniach 6-7 kwietnia 2011 r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w dwóch ogólnopolskich konkursach w ramach "Stypendiady polonistycznej"- w konkursie orrtograficznym "Ortograf" oraz w konkursie czytelniczym "I Ty bądź czytelny!". Uczestnicy z klas I-III zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii - rozwiązywali zadania otwarte o zróżnicowanym poziomie, a także wykazali się znajomością treści wskazanych lektur: kl. I - "Kwiat kalafiora" M. Musierowicz, kl. II - "Za minutę pierwsza miłość" H. Ożogowskiej, kl. III - "Tygrys i Róża" M. Musierowicz. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki, które zostaną ogłoszone w maju. Życzymy powodzenia!!!
M. Mazur - Herbut, R. Pecka
21 MARCA DNIEM TALENTÓW
W poniedziałek 21 marca 2011 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu pod nazwą „Dzień liczby "Pi"". Gimnazjaliści przez kilka tygodni przygotowywali się do prezentacji efektów swojej pracy – liczyli, przeliczali, rysowali, wykreślali – jednym słowem szlifowali matematyczne talenty! Wyniki okazały się zadowalające – uczniowie przedstawili plakaty ilustrujące pojęcia z zakresu matematyki, zaprezentowali prezentacje multimedialne oraz wzięli udział w konkursie, który wymagał dużej sprawności w rozwiązywaniu zadań. Królowej nauk podporządkowany był również coroczny konkurs teatralny (w tym roku już VI edycja!). Każda klasa przedstawiła scenkę promującą matematykę. Wszyscy uczestnicy świetnie przygotowali swoje występy, jednak najlepsi z najlepszych, wg werdyktu jury, to klasa III a, klasa I b i klasa II a.
Laureaci konkursu teatralnego oraz konkursów matematycznych otrzymali nagrody – książki, notesiki, gadżety „geometryczne” i słodkości ufundowane przez sklepik szkolny (dziękujemy!”).
Działania zaplanowane przez nas na ten dzień z powodzeniem wpisały się w obchody Roku Odkrywania Talentów ogłoszonego przez Minister Edukacji Panią K. Hall. Zgodnie z jej sugestią 21 marca co roku będzie w naszej szkole „Dniem Talentów”.
Organizatorki przedsięwzięcia: M. Baraniecka, E. Sawczak, R. Pecka
Zapraszamy do galerii zdjęć!!!
"Jan Paweł II Szukałem Was" - wyjazd młodzieży gimnazjalnej do kina Helios w Rzeszowie.
W ubiegły wtorek 22 marca 2011r. został zorganizowany przez nasze gimnazjum już trzeci wyjazd do Kina HELIOS w Rzeszowie na premierowy pokaz filmu "JAN PAWEŁ II - SZUKAŁEM WAS " o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie nasz Wielki Rodak.
Film ukazuje wyjątkowe miejsce Jana Pawła II w historii Kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii.
Wyjaz do kina był wstępem do włączenia się młodzieży i grona pedagogicznego Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach w obchody beatyfikacji Karola Wojtyły.
Najnowszą wersję filmu o Janie Pawle II obejrzało 34 uczniów i 3-ch opiekunów. Projekcja filmu wywarła na wszystkich niesamowite wrażenie. Nie obyło się bez wzruszeń i łez. Cieszymy się, że dane nam było doczekać dnia beatyfikacji Wielkiego Polaka, która odbędzie się w Watykanie 1 maja 2011r.
"Jan Paweł II Szukałem Was" - premiera filmu w Krakowie - koniecznie pójdź do kina !!!
Organizatorzy wyjazdu: ks. Krzysztof Zwoliński
nauczyci bibliotekarz : Katarzyna Kufel
KONKURS POPRAWNOŚCIOWO - ORTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY!!!!
Z okazji przypadającego w lutym Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego biblioteka naszego gimnazjum zorganizowała konkurs poprawnościowo - ortograficzny, do ktorego 3 marca 2011r. przystąpiło 18 uczniów.
Oto wyniki:
W części poprawnościowej składającej się z 10 zadań testowych zwyciężyły uczennice:
* I miejsce - Agnieszka Biedroń ( klasa IB ),
* II miejsce - Ewelina Świder ( klasa IIIA ),
* III miejsce - Karolina Pietryka ( IIIA ).
Dyktando najlepiej napisali uczniowie:
* I miejsce - Karolina Cieśla ( IIIB ),
* II miejsce - Karolina Pietryka ( IIIA ),
* III miejsce - Kamil Dziuban ( IB ).
MISTRZYNIĄ JĘZYKA POLSKIEGO I edycji konkursu została uczennica - KAROLINA PIETRYKA z klasy IIIA.
Laureatce i pozostałym finalistom serdecznie gratuluję!!!!
Wielkie uznanie należy się pozostałym uczestnikom konkursu, gdyż nie był on najłatwiejszy. Mimo to wielu uczniów nieźle sobie poradziło zwłaszcza z trudnym dyktandem.
Katarzyna Kufel
TYDZIEŃ E - KSIĄŻKI 6 - 12 MARCA 2011r.
W tym roku obchodzimy 40-lecie e-książki. Najlepszą okazją, by to uczcić jest zbliżający się Tydzień E-książki, od 6 do 12 marca. To międzynarodowe święto książki elektronicznej obchodzone jest już po raz ósmy.
Inicjatorką akcji (oryginalna nazwa: Read an E-Book Week) jest Rita Toews, wielokrotnie nagradzana kanadyjska autorka powieści i książek dla dzieci. Po raz pierwszy akcja została przeprowadzona w 2004 roku i szybko stała się bardzo popularna wśród Internautów.W zeszłorocznej edycji uczestniczyli miłośnicy e-książki ze 136 krajów, w tym również z Polski.
Zarejestrowanymi partnerami nadchodzącego Tygodnia E-książki są już m.in. Smashwords – platforma skupiająca autorów, czytelników i wydawców zainteresowanych e-książką; światowy lider w produkcji e-papieru E-Ink Corporation; księgarnie Books on Board oraz Diesel eBookstore, a także wydawcy, autorzy i blogerzy z całego świata.
Popularyzowanie książki elektronicznej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie czytelnictwa wśród Polaków. Wyniki przyszłorocznego raportu o czytelnictwie mogą być lepsze, jeśli będziemy podążać za czytelnikiem, który migruje do środowiska cyfrowego. Wciąż jednak Polacy mają zbyt małą wiedzę o e-książkach, ich zaletach, sposobach i specyfice zakupu, dostępnych księgozbiorach, urządzeniach, formatach i zabezpieczeniach.
W ramach Tygodnia E-książki partnerzy akcji, autorzy, wydawcy i czytelnicy będą organizować konkursy i promocje, przeprowadzać wywiady, pisać artykuły, dzielić się informacjami w serwisach społecznościowych i organizować pokazy w bibliotekach.
Biblioteka Gimnazjum nr 1 w Izdebkach włącza się w ogólnopolskie obchody tygodnia E- Książki , organizujac tygodniową wirtualną wędrówkę po zasobach cyfrowych bibliotek w Polsce oraz konkurs dla młodzieży, którego szczegóły podane zostaną w najbliższym czasie.
Zachęcam do "śledzenia" na bieżąco strony internetowej naszego gimnazjum.
bibliotekarz szkolny: Katarzyna Kufel
Podpisz manifest i pomóż w rozwoju czytelnictwa i bibliotek!!!!
Republika Książki
Wśród zamierzeń koalicji na rzecz czytania wymieniono troskę o biblioteki szkolne. Pewnie trochę z obowiązku. Może środowisko nauczycieli bibliotekarzy powinno zadbać o to, by do Republiki Książki dotarła też wiedza o bibliotekach szkolnych.Na początku grudnia 2010 r. uroczyście proklamowano w Polsce Republikę Książki. Akces do wielkiej koalicji na rzecz czytania zgłosili twórcy kultury wysokiej i popularnej, działacze organizacji pozarządowych, dziennikarze, wydawcy, księgarze, naukowcy, przedstawiciele świata mediów i biznesu, nawet niektórzy tzw. celebryci. Patronat nad Republiką objęła Żona Prezydenta RP– Anna Komorowska.
Główne punkty Manifestu Republiki Książki są jednocześnie i proste i wzniosłe:
• Wierzymy, że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia.
• Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy.
• Wierzymy, że czytanie włącza do wspólnoty znaczeń, budując i podtrzymując więzi w czasie i przestrzeni.
• Jesteśmy przekonani, że czytanie pobudza wyobraźnię, pomaga odnaleźć się we współczesnym, niejednoznacznym świecie, pozwala zrozumieć siebie i innych, uczy mądrze decydować, uniknąć konfliktu, pokonać strach.
• Wiemy, że nasze dzieci dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a nas uchronią przed niezrozumieniem, gdy nasz świat przeminie.
• My, wspólnota ludzi czytających, pragniemy uczynić wszystko na rzecz promocji czytelnictwa.
• Jesteśmy przekonani, że książka powinna być elementem obecnym w sferze publicznej, być przedmiotem stałego zainteresowania mediów.
• Pragniemy, aby polska szkoła kształtowała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
• Fizyczną i symboliczną zarazem reprezentacją Republiki Książki jest biblioteka.
• Chcemy, aby nowoczesna biblioteka, szczególnie w małych miastach i wsiach, stała się centrum lokalnego środowiska, bramą do wiedzy i kultury.
• Przestrzenią, która określa ramy naszej Republiki, jest również księgarnia i biblioteka domowa.Uważamy, że tak jak dostęp do bogato wyposażonej biblioteki szkolnej czy publicznej, tak możliwość posiadania i czytania własnych książek jest prawem każdego z nas i obowiązkiem wobec naszych dzieci.
Wśród celów Republiki założyciele wymieniają m.in. następujące:
• Stałe, intensywne wspieranie i koordynacja wszystkich działań na rzecz rozwoju czytelnictwa i bibliotek w najbliższych latach, tak by dostęp do kultury i wiedzy był jak najszerszy.
• Troska o miejsce książki, czasopism i prasy we współczesnej kulturze wymaga wspólnego działania wielu środowisk, którym problem ten jest bliski – nauczycieli, bibliotekarzy, uczonych, ludzi pióra, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wydawców, księgarzy i organizacji pozarządowych.• Rozpoczęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura + i jak najszybsze uruchomienie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wśród Patronów – Założycieli Republiki Książki znaleźli się ministrowie, szefowie urzędów centralnych, prezesi organizacji społecznych (m.in. przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich). Zaproszono także minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall.
Wśród zamierzeń koalicji na rzecz czytelnictwa wymienia się biblioteki szkolne.Dlatego zachęcam uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach do pisania do Republiki Książki listów opisujących sytuację naszej biblioteki szkolnej, jej rolę dla czytelnictwa, znaczenie jako biblioteki pierwszego kontaktu, a jednocześnie stagnację, brak środków, brak przepisów, obcinanie etatów, próby wyprowadzania ze szkół – przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek zainteresowania ze strony MEN. Taka akcja mogłaby zwrócić uwagę na biblioteki szkolne, skłonić ciała wykonawcze Republiki Książki do uwzględnienia potrzeb bibliotek szkolnych. Może też informacje o bibliotekach szkolnych tą drogą przebiją się do szerszej opinii: ZAGŁOSUJ !!!! - wypełnij formularz i zadbaj o przyszłość biblioteki szkolnej naszego gimnazjum.
nauczyciel - bibliotekarz: Katarzyna Kufel
UWAGA !!!!!!!! KONKURSY MATEMATYCZNE!!!!
Zapraszamy uczniów naszego gimnazjum do udziału w szkolnych konkursach matematycznych.
1. „Potyczki z Królową Nauk"
2. „Mistrzmat łamigłówek i rebusów”
Regulamin Szkolnego Konkursu Matematycznego„Potyczki z Królową Nauk”
w roku szkolnym 2010/2011
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I ,II,III gimnazjum.
2. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń, który na I półrocze otrzymał
z matematyki co najmniej ocenę dostateczną.
3. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy matematycznej wśród gimnazjalistów oraz pogłębienie i sprawdzenie ich poziomu wiedzy i umiejętności przed egzaminem gimnazjalnym w klasie trzeciej.
4. Konkurs obejmuje materiał przypadający na daną klasę według podręczników szkolnych GWO
5. Literatura: podręczniki szkolne i zbiory zadań do klasy I ,II,III oraz zbiory zadań dostępne w bibliotece szkolnej
6. Przebieg konkursu: test składa się z zadań zamkniętych i otwartych.
7. Termin konkursu: 4.04. 2011r. (poniedziałek)
8. Wygrywa uczeń, który uzyska największą liczbę punktów (przy równej liczbie punktów przeprowadza się dogrywkę).
9. Uczeń, który uzyska co najmniej 50% wszystkich punktów otrzymuje z matematyki cząstkową ocenę bardzo dobrą; co najmniej 75% ocenę cząstkową celującą.
10. Uczeń, który wygra konkurs otrzymuje nagrodę rzeczową oraz cząstkową ocenę celującą z matematyki.
Chętnych prosimy do zgłoszenia się do p. Sawczak do 15.03.2011r.
Regulamin Szkolnego Konkursu Matematycznego„Mistrzmat łamigłówek i rebusów”
w roku szkolnym 2010/2011
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I ,II,III gimnazjum.
2. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń.
3. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy matematycznej wśród gimnazjalistów oraz pogłębienie i sprawdzenie ich poziomu wiedzy i umiejętności .
4. Uczniowie biorący udział w konkursie będą mieli do rozwiązania rebus i łamigłówkę logiczną
Materiały będą otrzymywać w każdy wtorek począwszy od 01.03.2011r.Rozwiązania proszę przekazywać do końca każdego tygodnia p. Sawczak
7. Termin konkursu: 1.03. 2011r. - 06.05.2011r.
8. Wygrywa uczeń, który rozwiąże najwięcej łamigłówek i rebusów.
9. Uczeń, który rozwiąże co najmniej 50% wszystkich łamigłówek i rebusów otrzymuje z matematyki cząstkową ocenę dobrą i 5 punktów z zachowania; co najmniej 75% ocenę cząstkową bardzo dobrą i 10 punktów z zachowania.
10. Uczeń, który wygra konkurs otrzymuje nagrodę rzeczową oraz cząstkową ocenę celującą z matematyki i 10 punktów z z chowania.
Chętnych prosimy do zgłoszenia się do p. Sawczak
Organizatorzy: M. Baraniecka,E. Sawczak
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - 21 LUTEGO - KONKURS!!!!!!!!!
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO siedem lat temu. W tym dniu zakończy się ustanowiony przez Senat RP Rok Języka Polskiego. W Polsce obchody święta łączone są zwykle z promocją naszego języka i podkreślaniem konieczności ochrony dziedzictwa językowego. Według szacunków UNESCO w ciągu kilku następnych pokoleń zaniknie bowiem aż połowa z sześciu tysięcy istniejących obecnie języków.
HISTORIA JEZYKA POLSKIEGO
Język polski, wraz z czeskim, słowackim, pomorskim, dolnołużyckim, górnołużyckim i wymarłym połabskim, należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, stanowiących część rodziny języków indoeuropejskich. Jest ojczystą mową ok. 46 milionów ludzi na świecie.
Na rozwój współczesnej polszczyzny silny wpływ wywarły inne języki, przede wszystkim gocki, celtycki, niemiecki, czeski, włoski, łacina, francuski i rosyjski. Natomiast obecnie obserwuje się silnie oddziaływanie języka angielskiego.
Polski można podzielić na kilka odmian. Wśród nich zdecydowanie dominuje język literacki, zwany też dialektem kulturalnym. Oprócz niego istnieją różne dialekty ludowe (np. śląski, wielkopolski, małopolski, mazowiecki czy północnokresowy), gwary miejskie (np. lwowska, łowicka, góralska czy warszawska) i środowiskowe (tzw. grypsera).
Jak każdy język, również polszczyzna podlega ciągłym przemianom. Niektóre zakorzeniają się w niej na stałe, inne nie wywierają silniejszego wpływu. Na skutek powojennych przesiedleń ludności, urbanizacji, oddziaływania mediów i powszechnej edukacji język polski bardzo się ujednolicił. Część gwar w ogóle przestała funkcjonować, inne są w zaniku. Jedynie mowa śląska i góralska wciąż pozostają niezagrożone czytaj dalej.Z okazji święta języka polskiego biblioteka szkolna organizuje konkurs ortograficzno - poprawnościowy.
REGULAMIN KONKURSU:
1. Cele konkursu
* Zmobilizowanie uczniów do wytężonej pracy nad rozwijaniem
i doskonaleniemumiejętności ortograficznych.
* Uwrażliwianie na piękno języka ojczystego.
2. Zasady uczestnictwa
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III gimnazjum. Warunkiem udziału w konkursie jest:
a) zgłoszenie swojego udziału w bibliotece szkolnej do dnia 25 lutego 2011r.,
b) napisanie dyktanda konkursowego oraz rozwiązanie testu poprawnościowego skaładającego się z 10 zadań.
3. Termin konkursu
4 marca 2011r. godz. 11.30
ZAPRASZAM DO LICZNEGO UDZIAŁU
nauczyciel - bibliotekarz: Katarzyna Kufel
Park Jellystone uratowany....czyli "Miś Yogi" - wyjazd młodzieży gimnazjalnej do kina Helios w Rzeszowie.
W ubiegły piątek 18 lutego 2011r.został zorganizowany przez nasze gimnazjum już drugi wyjazd do Kina HELIOS w Rzeszowie na film trójwymiarowy"MIŚ YOGI". Najnowszą wersję filmu w nowej technologii obejrzało 35 uczniów i 3-ch opiekunów. Projekcja filmu wywarła na wszystkich niesamowite wrażenie, gdyż seans odywał się w 3D. Mamy jednak nadzieję, że teraz gimnazjaliści po projekcji filmu zrozumieją jak ważna jest dla każdego człowieka ochrona pierwotnej przyrody oraz rzadkich prawie na wymarciu gatunków roślin i zwierząt.
* Repertuar kina "HELIOS" w Rzeszowie - polecamy!!!
Wyjazd zorganizowała Barbara Seńko - Władyka oraz opiekunowie Katarzyna Kufel i Paweł Brać.
POZNAJ EUROPĘ VI EDYCJA - BELGIA - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!!!!!!!!!!!
W czwartek 17 lutego 2011r. w naszym gimnazjum odbyła się VI edycja konkursu : POZNAJ EUROPĘ - BELGIA, który zorganizował Szkolny Klub Europejski "EUROPKA".
Wybór Belgii jako temat konkursu nie był przypadkowy. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej od 1951r. i przewodziła tej organizacji w II półroczu 2010r.
Do sprawdzenia swojej wiedzy o tym ciekawym kraju, jego położeniu, środowisku naturalnym, przemyśle i rolnictwie oraz kulturze, tradycji i języku, przystąpiło siedemnastu uczniów.
Konkurs nie należał do najłatwiejszych, ale cieszy się zainteresowaniem szkolnych miłośników geografii.
Oto wyniki:
1. miejsce - Marta Szałajko - klasa III A
2. miejsce - Wojciech Skrabala - klasa II B
3. miejsce - Paweł Baran i Damian Pecka - klasa II B
Zwyciężczyni i pozostałym laureatkom - GRATULUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!
Już wkrótce konkurs wiedzy o Węgrzech, bo to Węgrzy przewodniczą UE od 1 stycznia do 30 czerwca 2011r.
Zachęcam do licznego udziału.
opiekun szkolnego klubu europejskiego: Katarzyna Kufel
"NA WALENTEGO PRAWDY SIĘ DOWIESZ, KTO MA CIĘ W SERCU, W DUSZY I GŁOWIE"
"DZIEŃ DOBRY, DZIŚ ŚWIĘTY WALENTY. DOPIERO CO ŚWITAĆ POCZYNA. MŁODZENIEC SNEM LEŻY UJĘTY. A HOŻA DOŃ PUKA DZIEWCZYNA".
Gdyby święty Walenty żył, cieszyłby się zapewne widząc, jak każdego roku 14 lutego zakochani obdarzają się kwiatami. Jak głosi legenda, sam chętnie rozdawał kwiaty przechodzącym koło jego ogrodu w Umbrii. Ponadto apelował do serc mężczyzn, aby - jeśli kochają swoje żony - pozostawali w domu i nie szli na wojnę. Ten popularny dziś święty biskup Terni, który zginął męczeńską śmiercią w 268 roku, nie zdawał sobie sprawy, że zrobi karierę jako patron zakochanych i małżeństw. Przez długi czas troszczył się o zupełnie inne sprawy. Od Średniowiecza Walenty, którego łacińskie imię znaczy "silny" i "zdrowy", był czczony jako patron chorych na padaczkę, w tamtych czasach zwaną też "chorobą świętego Walentego". Św. Walenty jest także patronem pokoju oraz pszczelarzy. A to, że handel wymyślił sobie, żeby akurat 14 lutego obdarowywać się czerwonymi serduszkami, kwiatami i maskotkami, nie ma zbyt wiele wspólnego ze świętym Walentym. Święty Walenty od IV w. czczony jest jako męczennik. Niewiele wiadomo o jego życiu. Według niektórych przekazów, był on kapłanem rzymskim, który wraz ze św. Mariuszem i jego rodziną opiekował się męczennikami prześladowanymi za wiarę. W 268 r., za panowania cesarza Aureliana, już jako biskup Terni w Umbrii, był torturowany i został ścięty, ponieważ nie chciał się wyrzec wiary.
W starożytnym Martyrologium nie ma jednak męczennika Walentego. Prawdopodobnie papież Juliusz I w IV w. wzniósł grobowiec przy rzymskiej via Flaminia fundatorowi tamtejszej bazyliki imieniem Walenty. Z czasem utarło się, że kościół nosi imię świętego, któremu "dopisano" męczeństwo. I tak bazylika stała się domniemanym grobem świętego. Według jednej z legend znany retor z Aten, imieniem Craton zaprosił Walentego z Terni do Rzymu. Syn Cratona cierpiał na skrzywienie kręgosłupa. Kiedy Walenty go uzdrowił, cała rodzina miała przejść na chrześcijaństwo. Nie wiadomo, jaka jest prawda historyczna, gdyż istnieje też drugi Walenty, czczony tego samego dnia: rzymski kapłan, który zginął męczeńską śmiercią 14 lutego 209 r. za panowania cesarza Klaudiusza. W wielu miastach środkowych Włoch św. Walenty był czczony już w zamierzchłych czasach. W średniowieczu zaliczany był do ludowych świętych Kościoła, podobnie jak św. Mikołaj czy Marcin. Już w tamtych czasach pojawił się zwyczaj, że w dniu św. Walentego los "przeznaczał dla siebie" pary młodych ludzi. Po wzajemnej wymianie prezentów pozostawali oni przez rok narzeczonymi, po czym zawierali małżeństwo. Jedna z legend głosi, że św. Walenty miał zwyczaj ofiarowywać kwiat ze swego ogrodu w Terni młodym ludziom, którzy go odwiedzali. Przynosiło to ponoć szczęście w małżeństwie. Chcąc wyjść naprzeciw licznym prośbom o udzielenie ślubu, biskup wyznaczył jeden dzień w roku, w którym zbiorowo błogosławił sakrament małżeństwa. Dzień ten obchodzony jest teraz jako "walentynki". Walenty czczony jest w wielu krajach jako patron zakochanych. Od XIV w. dzień św. Walentego obchodzony jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, a później w Ameryce jako święto młodych i zakochanych. Już od ponad 500 lat kobiety i mężczyźni w Anglii i Szkocji 14 lutego wybierają "Walentego" lub "Walentynkę". Nawiązał do tej tradycji William Szekspir w "Hamlecie". Ofelia śpiewa, że "jutro dzień św. Walentego", tak więc i ona od wczesnego ranka będzie czekała w oknie na swojego Walentego. Wraz z angielskimi kolonistami zwyczaj ten trafił do Ameryki, a potem, po wiekach wraz z płynącymi z za ocenu zwyczajami wrócił do Europy.
Preorientacja zawodowa uczniów klas trzecich Gimnazjum Nr1 w Izdebkach.
W dniu 2 lutego 2011r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas trzecich z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Brzozowie.
Podczas spotkania Pani pedagog mgr Krystyna Przycznek i Pani psycholog mgr Józefa Rzepka wygłosiły prelekcje na tematy:
1. "Jak skutecznie się uczyć."
2. "Preorientacja zawodowa uczniów."
Warsztaty szkoleniowe miały na celu zapoznanie uczniów z rodzajami i technikami uczenia się oraz przybliżenia młodym ludziom właściwych zasad skutecznych w wyborze przyszłego zawodu.
Gimnazjaliści z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali prezentacj obu pań, których wystąpienie nagordzono gromkimi brawami i kwiatami.
Pedagog szkolny: Agnieszka Dzioba - Jędruszczak
Archiwum Aktualności