W ramach trwającego MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH, którego tegoroczne hasło brzmi: "Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia", biblioteka naszej szkoły organizuje w dniach 10-15października 2011r. KLASOWY MARATON CZYTANIA.
REGULAMIN MARATONU:
Rozbudzanie w uczniach fascynacji czytaniem to ważne zadanie, przed którym staje szkoła. Niestety, młodzież, jak i dorośli niesiona pośpiechem współczesnego życia nie znajduje czasu na spokojną lekturę, a książkę postrzega coraz częściej jako przedmiot lub narzędzie. Całe pokolenie zapomina, ze czytanie to głębokie przeżycie, czas refleksji, symbol wyzwolenia od rzeczywistości.
Badania naukowe potwierdzają, że czytanie zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów, chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Cel ogólny MARATONU:
* wychowanie czytelnika świadomego swojej wartości, posiadającego pozytywny stosunek do świata i siebie, nie ulegającego stereotypom, rozpoznającego dzięki czytaniu kierujące nim i innymi emocje, posługującego się w życiu codziennym nabytą wiedzą i umiejętnościami
Cele szczegółowe:
* wskazanie młodemu człowiekowi prawidłowych wzorców spędzania wolnego czasu,
* dostarczenie młodzieży wartościowej lektury,
* kształcenie umiejętności jej właściwego doboru,
* kształcenie u uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem poprzez opracowanie na potrzeby rówieśników recenzji czytanych książek,
* propagowanie czytelnictwa.
Przebieg zajęć MARATONU CZYTANIA:
1. W maratonie biorą udział uczniowie wszystkich klas Gimnazjum Nr 1 w Izdebkach.
2. Prowadzący zajęcia wychowawcy klas przedstawiają plan spotkania i zasady mini- regulaminu: uczestnicy starają się brać czynny udział w zajęciach, w czasie spotkania pod okiem prowadzących mogą korzystać z księgozbioru biblioteki.
3. Przedstawienie siebie jako czytelników.
Każdy uczestnik spotkania proszony jest o przyjście z wybraną przez siebie książką, którą będzie miał możliwość m.in. czytać w czasie spotkania. Zanim jednak każdy przystąpi do cichego czytania, będzie proszony o zaprezentowanie przyniesionej książki. Pozwoli to poznać jego zainteresowania i preferencje. Prowadzący poproszą aby uczestnicy zapisali na kartkach swoje wypowiedzi. Powstanie w ten sposób mini ranking poczytnych książek wraz z recenzjami, jako drogowskaz dla poszukujących ciekawej lektury. Zostanie on wyeksponowany w bibliotece , a każda recenzja zostanie dołączone do odpowiedniej książki w bibliotece, o czym zostaną poinformowani uczniowie. Po takim przedstawieniu siebie jako czytelników, uczestnicy „rozczytają się” w swoich książkach.
4. Przyłapani na czytaniu.
W czasie cichego czytania własnych książek, prowadzący maraton nauczyciele „przyłapią” aparatem fotograficznym każdego czytającego w dowolnych pozach i minach. Każdy uczestnik będzie mógł być reżyserem własnego zdjęcia, co ma odzwierciedlić treść czytanej książki lub charakter czytającego.
5. Podsumowanie MARATONU. Ewaluacja.
Uczestnicy będą mieli okazję wypowiedzieć się na temat zajęć, w których brali udział metodą SMS: każdy otrzyma kartkę z wizerunkiem ekranu telefonu komórkowego. Będzie proszony, by ekranie zapisał swoje wrażenia krótko i zwięźle, tak, jak pisze się zazwyczaj wiadomość SMS. Ewaluacja umożliwi otrzymanie informacji o jakości prowadzonych zajęć i ewentualnych poprawkach, które warto wprowadzić na zajęciach następnych.
Serdecznie wszystkich zachęcam do udziału w tym przedsięwzięciu.
nauczyciel - bibliotekarz: K. Kufel